UCZESTNICY: Dzieci z klas I - III uczęszczające do świetlicy.
CELE : Po zakończeniu zajęć uczeń
potrafi współpracować z grupą
umie rozpoznawać tytuły popularnych bajek
rozwija wyobraźnię twórczą
zna i stosuje zasady współzawodnictwa
METODY: praktycznego działania, słowna, problemowa, elementy pedagogiki zabawy,techniki dramy: poza, scenka improwizowana.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: scenariusz quizu, piłka.
FORMY ORGANIZACYJNE: zbiorowa, grupowa,
PRZEBIEG ZAJĘĆ I CZĘŚĆ PIERWSZA
Rozwiązywanie zagadek o tematyce bajkowej. Ustalenie tematu zajęć.
każdy uczestnik rzuca do kolegi piłkę podając jednocześnie swoje imię.
w drugiej kolejce każde dziecko rzucając piłkę do kolegi podaje tytuł dowolnej bajki
„Kim jestem”. Dzieci stoją w kole, kolejno każda osoba przedstawia bez słów wybraną przez siebie postać bajkową.
Scenka - w kole dzieci odliczają do czterech. Powstałe grupy jednakowych cyfr mają za zadanie przygotować za pomocą pantomimy scenkę z wybranej bajki. Kolejno wszystkie grupy prezentują scenki, a pozostali odgadują.
„Bajka” - wykonywanie kolejnych liter ze swoich ciał. Praca w grupach.
Dzieci w utworzonych wcześniej grupach otrzymują kartki z zadaniami.
Wyjaśnienie pojęcia „quizu” i zasad obowiązujących przy tej zabawie.
Rozwiązywanie zadań quizowych.
Rozstrzygnięcie quizu. Nagrodzenie wszystkich uczestników zabawy.
Wymień 4 bohaterów serialu animowanego pt” Muminki”.
Czarny charakter z filmu W. Disney'a pt."101 Dalmatynczyków”.
Połącz tytuł filmu z imieniem bohatera.
Dzwoneczek - „Królowa śniegu”
Gdzie mieszka Kubuś Puchatek i jego przyjaciele?
Z jakiego filmu pochodzi rekwizyt?
Jak nazywał się magiczny kamień z telewizyjnego serialu? (Strażnikiem kamienia był Jarpen.)
Piękna „ dzikuska” z filmu W Disney'a?
Do kogo należy? Na kartkach narysowane są (dziób Kaczora Donalda, uszy Myszki Miki, czapka Papy Smerfa, torebka i fartuch Mamy Muminka)
Przedstaw gestami postać z filmu.
Do kogo należą przedmioty pochodzące z filmu „ Smerfy”?
Kto był bohaterem filmu pt „Toy Story”.
Dopisz bajkowych partnerów.
|