Opiekun Stażu:
Alicja Buczek© Data:
Zajęcia przeprowadzone
dla Nauczyciela Kontraktowego
w Przedszkolu im.Kubusia Puchatka
w Mikołowie
Scenariusz zajęć
Dla grupy wiekowej wiekowej: 6-latki
TEMAT: Zabawy z Panem listopadem
CELE OGÓLNE: Rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia, współpracy w zespole, komunikowania się , dzielenia się na role, tworzenie i odczytywanie prostych wyrazów w ukrytych zagadkach
CELE OPERACYJNE:
Dziecko potrafi:
naśladować gre na instrumencie
wyrazić ruchem nastrój melodii,
wyróżnić i nazywać elementy pogody jesiennej,
wyszukiwać litery do wyrazów,
zastosować wcześniej poznane wzory literopodobne do ozdabiania rysunku parasola,
zna nazwę kolejnego miesiąca
METODY: czynna
FORMY PRACY: z całą grupą i w małych zespołach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kaseta z nagraniami, 3 pudełka w kolorach żółty, brązowy, zielony, liście emblematy, ilustracje jesienne, napisy , pocięte ilustracje , bębenek, gazety, wykreślanka literowa, rozsypanka literowa, kartki z narysowanym konturem parasola
Przebieg zajęcia:
Zaproszenie Pana listopada do zabawy - dzieci śpiewaja piosenkę „Pan listopad” a jedno wybrane dziecko (Listopad) rozdaje pozostałym liście w różnych kolorach.
Zabawa ruchowa „Wirujące liście”
Rozmowa w kręgu na temat pogody jesiennej - nauczycielka informuje dzieci, że listopad chce się bawić i przyniósł prezenty (3 kolorowe pudełka).
Zabawa w :”ciepło-zimno” (Ukrywanie i poszukiwanie pudełek). Dz. gromadzą się na dywanie i porównują pudełka z kolorem własnego liścia. Podchodzą do odpowiedniego pudełka i rozpakowują je.
Praca w zespołach.
Grupa I: odczytuje napisy i kładzie je pod odpowiednimi obrazkami
Grupa II: układa pocięty obrazek w całość
Grupa III:Dopasowują obrazki do postaci Pana Listopada
Zabawa ruchowo - naśladowcza „Kasztanki” (Akompaniament z magnetofonu- KLANZA).
Oferty dla dzieci. Wszyscy podchodzą do stolików, kierując się kolorem liścia, podejmują proponowane zajęcia.
Grupa I: wyszukuje litery z których można ułożyć podpis do obrazka (zaznaczaja je żółtą kredką
Grupa II: prowadzą literki po strzałkach tak by powstał wyraz
Grupa III:łączą punkty na kartce tak by powstał obrazek.
7. Ozdabianie wzorami literopodobnymi konturu parasola.