Mamo - zobacz, co ja tu robię
Scenariusz zajęć adaptacyjnych dla dzieci 3-letnich z udziałem rodziców.
Cele główne:
komunikacyjne budowanie relacji między rówieśnikami a dorosłymi,
stwarzanie okazji do poznania siebie i innych,
wspólne zabawy w poczuciu bezpieczeństwa,
wzajemna akceptacja w oparciu o życzliwe odnoszenie się do innych dzieci.
Cele operacyjne:
Dziecko:
naśladuje głosem i ruchem zwierzątka w czasie zabaw,
wykonuje proste polecenia nauczycielki,
umie zaakceptować kolegów i współdziałać w grupie,
przeżywa radość z działania w grupie.
Pomoce:
zabawki przyniesione z domu oraz przygotowane przez nauczycielkę,
szablony kwiatów,
papier kolorowy,
klej,
nożyczki,
kolorowe pisaki.
Przebieg:
Zabawa „Laleczka wita dzieci”.
Jestem Ania, bardzo chciałabym poznać wasze imiona.
Dzieci siedzą w kręgu na krzesełkach. Nauczycielka przedstawia się laleczce, następnie przekazuje laleczkę dziecku siedzącemu obok. W zabawie biorą udział także rodzice.
Zabawa „Czy laleczka jest podobna do Ciebie?”
Nauczycielka ustawia laleczkę twarzą do dziecka i proponuje:
pokaż oczy lalki; ty masz oczy i lalka ma oczy;
pokaż nos itp. (w ten sposób każde dziecko zostaje włączone do zabawy, nazywając i wskazując poszczególne części ciała).
Moja ulubiona zabawka. Na środku dywanu nauczycielka rozkłada zabawki - dzieci opowiadają o swoich zabawkach, mówią, dlaczego lubią się nimi bawić. Nauczycielka pokazuje wybrane zabawki, dzieci słuchają wydawanych przez nie dźwięków i próbują je naśladować: np. samochód, traktor, pies, płacz laleczki itp.
Zabawa przy piosence „Luli lalko”. Dzieci biegają po sali przy akompaniamencie w rytmie ósemek wykonywanym na dowolnym instrumencie. Gdy usłyszą melodię kołysanki zanuconą przez nauczycielkę, zatrzymują się, stają w rozkroku i kołyszą z nogi na nogę, naśladując usypianie lalki.
Pożegnanie.
Zadanie dla rodziców: na następny dzień przynosimy kolorowy balonik.