KONSPEKT PIŁKI NOŻNEJ DLA KL. VI
KLASA: VI CHŁOPCY
ILOŚĆ ĆWICZĄCYCH: 16 CZAS: 45 MINUT
MIEJSCE ĆWICZEŃ: SALA GIMNASTYCZNA
TEMAT: doskonalenie umiejętności uderzenia pilki wewnętrznym i zewnętrznym podbiciem.
CELE WIODĄCE:
Motoryczność - kształtowanie szybkości i wytrzymałości
Umiejętności - Doskonalenia uderzenia piłki wewnętrznym i zewnętrznym podbiciem; kształtowanie tzw. „czucia piłki” różne formy rozwiązywania zadań taktycznych w grze 4 x 4.
Wiadomości - Wpływ gier i zabaw na rozwijanie zdolności taktycznych.
Akcent wychowawczy - Współdziałanie w grupy w doskonaleniu umiejętności.
PRZYBORY: Piłki nożne (8 szt.), piłki siatkowe (8 szt.), chorągiewki (10 szt.), szarfy (8 szt.).
TOK LEKCJI |
NAZWA I OPIS ZADANIA |
CZAS |
UWAGI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE |
||||||
Lp. |
1 |
2 |
3 |
4 |
|||||
CZĘŚĆ I WSTĘPNA 13MIN. |
Moment organizacyjno porządkowy.
|
|
2 |
Ustawienie grupy w dwuszeregu. Motywacja do zajęć. Samokontrola. Kontrola wzajemna
|
|||||
|
Zabawa o charakterze ożywiającym.
|
2. „Podaj piłkę” - spośród 8-osobowej grupy wybieramy berka, w tej grupie piłkę posiada tylko 4-ch uczniów. Berek stara się dogonić kogoś |
3 |
Pole zabawy ograniczone 20x20 m. Podział uczniów na dwie grupy ośmioosobowe. Dla intensyfikacji zabawy można wprowadzić drugiego berka. Egzekwujemy uderzenie piłki |
|||||
|
Ćwiczenia rozgrzewające
Ćwiczenia wyrabiające tzw. „czucie piłki”
|
3. Ćwiczenia w biegu:
|
x4 x6 x6 x4
6
x2
x6
8 |
Grupa ćwiczących porusza się wzdłuż sali lub w szerz sali gimnastycznej w luźnym szeregu. Zwróć uwagę na dużą intensywność wykonywanych ćwiczeń oraz na dokładność ich wykonania. Zmiana ćwiczenia na sygnał prowadzącego.
Ustawienie w rozsypce, położyć nacisk na wysoką amplitudę wykonywanych ćwiczeń gibkościowych. Ćwiczenia wykonujemy wielopłaszczyznowo.
|
|||||
|
Ćwiczenia gimnastyczne NN |
4. Ćwiczenia w miejscu:
|
|
|
|||||
CZĘŚĆ II GŁÓWNA 25 MIN. |
Zabawa doskonaląca uderzenie wewnętrznym |
5. „Wybijanka” - grający dzielą się na dwie drużyny, jedna ustawia się w kole |
2x2
2
2x3
3
2x5
|
Podział grupy na dwa zespoły ośmioosobowe. W celu intensyfikacji zabawy można wprowadzić drugą piłkę. Trafiony zawodnik pomaga w dostarczaniu piłek zawodnikom na obwodzie koła. Rys. nr 1. |
|||||
|
Zabawa doskonaląca. |
6. „Żonglerka głową” - ćwiczący w parach odbijają piłkę głową między sobą jednocześnie licząc ilość odbić. |
|
Ćwiczący w niewielkiej odległości od siebie. Każda para zapamiętuje swoją największą liczbę odbić. |
|||||
|
Gra doskonaląca prowadzenie piłki wewnętrznym |
7. „Wyścig ze slalomem” - każda drużyna tworzy dwa rzędy ustawione naprzeciwko siebie. Przed nimi slalom złożony z 5 tyczek. Piłka w posiadaniu jednego z rzędów danej drużyny. Pierwsi z rzędów prowadzą piłkę wewnętrznym podbiciem w kierunku drugiego rzędu mając za zadanie okrążyć każdą tyczkę. Po minięciu ostatniej tyczki piłka przekazywana jest podaniem do pierwszego z drugiego rzędu tej samej drużyny. Po wykonaniu slalomu wew. podbiciem powtarzamy go prowadząc piłkę zew. Podbiciem. Wygrywa zespół, który pierwszy ukończy wyścig. |
|
Rys. nr 2. Konsekwentnie egzekwujemy od ćwiczących poprawność wykonywania prowadzenia piłki wew. i zew. Podbiciem. Każdy z ćwiczących, aby ukończyć slalom musi go poprawnie wykonać. |
|||||
|
Gra doskonaląca przyjęcie wew. i zew. podbiciem piłki. |
8. „Bitwa o piłkę” - dwa pola gry rozdziela się dwumetrowym pasem neutralnym. Każdy zespół posiada 4 piłki i ma je jak najszybciej przerzucić na pole przeciwnika. Po przerzuceniu wszystkich piłek do jednego pola, przerywa się grę i ten zespół, któremu zagrano wszystkie piłki otrzymuje punkt minusowy. Zwycięża ta drużyna, która ma najmniejszą liczbę punktów minusowych. |
|
Pole gry jest uzależnione od maksymalnych wymiarów sali gimnastycznej. Rys. nr 3. |
|||||
|
Mini gra w formie uproszczonej doskonaląca współdziałanie w zespole. Krycie każdy swego, wyjście na wolne pole, przegląd sytuacji. |
9. „Gra 4x4 do otwartych bramek” - zawodnicy atakują i bronią bramek o szer. 1,5 m ustawionych wewnątrz pola gry 5 m od linii końcowych boiska, do których można strzelać z obu stron. |
|
Rys nr 4. Drużyny oznaczone szarfami, każda gra dwa mecze: wygrani z wygranymi, przegrani z przegranymi. |
|||||
CZĘŚĆ III KOŃCOWA 7 MIN. |
Zabawa uspokajająca doskonaląca widzenie przestrzeni i tzw. „czucie piłki”. |
10. „Żonglerka z liczeniem” - ćwiczący w parach, 1-ka żonglując piłkę odczytuje liczbę palców u podniesionych dłoni 2-ki. Po sygnale zmiana ról.
11. Uporządkowanie przyborów,
|
3
2
2 |
Ustawienie w rozsypce. Żonglujący stara się by piłka nie upadła na podłogę. Partner, co pewien czas zmienia ilość pokazywanych palców.
Ustawienie w dwuszeregu. Pogadanka na temat wybranych zagadnień związanych z techniką uderzenia, wew. |
|||||
|
Czynności higieniczne |
12. Mycie lub kąpiel |
|
|