Konspekt lekcji
Temat zajęć: Dlaczego spożywa się za mało owoców i warzyw?
Cele zajęć: Uczeń jest świadomy jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw.
Uczeń potrafi określić ilość spożywanych owoców i warzyw w ciągu dnia.
Uczeń dokonuje porównania diety bogatej w owoce i warzywa ze swoja dietą dnia poprzedniego.
Uczeń współpracuje z grupą oraz rzetelnie wykonuje pracę indywidualną.
Materiały potrzebne do zajęć: duże arkusze papieru, flamastry.
Metoda wykorzystywana na zajęciach:
Metoda trójkąta - klasę dzielimy na grupy 6 osobowe. Każda otrzymuje arkusz papieru z narysowanym trójkącie, symbolizującym problem do rozwiązania. Trójkąt jest podtrzymywany przez tzw. podpory, symbolizujące przyczyny. Uczniowie przy tych podporach zapisują przyczyny danego problemu i prezentują wyniki pracy na forum klasy. Następnym zadaniem jest szukanie w grupach sposobów na likwidację podanych przyczyn. Po skończonej pracy następuje znów prezentacja wyników.
Cykl Kolba „Metoda trójkąta” |
Czas trwania |
Czynności ucznia |
Czynności nauczyciela |
Uwagi |
Wstęp |
3' |
Uczniowie siedzą w ławkach i słuchają co jest tematem zajęć. Zapoznają się ze swoją rolą podczas zajęć. |
Podanie tematu zajęć i przedstawienie poszczególnych ról, które będą obowiązywać uczniów podczas zajęć.
|
Prośba o uwagę i koncentrację. |
Doświadczanie Mapa pojęciowa
|
10' |
Uczniowie podzieleni na grupy 6 osobowe. Każda z powstałych grup wypisuje przyczyny problemu: Dlaczego spożywa się za mało owoców i warzyw? I zapisuje je przy podporach trójkąta na arkuszach papieru. |
Nauczyciel dzieli klasę na grupy 6 osobowe. Rozdaje arkusze papieru i flamastry. Przygląda się pracy uczniów i pomaga w razie wątpliwości. Ustala czas trwania czynności. |
|
Refleksja i dyskusja
|
10' |
Wszystkie grupy kończą pracę. Przedstawiciel każdej grupy dokonuje prezentacji pracy swojej grupy, komentując wykonany plakat. Inne grupy mogą dodawać swoje skojarzenia.
|
Nauczyciel przygląda się i przysłuchuje się komentarzom. Po prezentacjach zadaje pytania dotyczące celów lekcji. Słucha argumentów i dyskusji uczniów. |
|
Pogłębienie, korekta wiedzy
|
15' |
Uczniowie siadają w ławkach i wsłuchują się w wykład prowadzony przez nauczyciela. Uczniowie indywidualnie sporządzają wykaz swojego jadłospisu dnia poprzedniego. Po zakończeniu starają się porównać sporządzoną dietę do diety bogatej w warzywa i owoce. Poznają ilość dziennego spożywania owoców i warzyw. |
Nauczyciel prezentuje wykład, w którym podsumowuje wiedze zgromadzona podczas zajęć, a także podaje nowe informacje poszerzające wiedze uczniów. |
|
Eksperymenty własne
Odpowiedź na pytanie |
7' |
Po zakończeniu starają się porównać sporządzoną dietę do diety, którą stosują na co dzień. Odpowiadają na pytanie: Ile owoców i warzyw spożywam w ciągu dnia? Wykorzystanie zdobytej wiedzy w swoim życiu, otoczeniu. Próba wdrożenia tych informacji w życie i wzbudzenie zainteresowania swojego otoczenia/środowiska. |
Pyta uczniów o relacje pomiędzy sporządzona dietą, a dietą realizowaną na co dzień. Zadaje pytanie odnośnie ilości spożywania owoców i warzyw w ciągu dnia. Mobilizuje uczniów do wdrożenia sporządzonych planów/diet w życie. |
|