10 jesiennych zabaw, Zabawy ruchowe i nie tylko


10 jesiennych zabaw

Jesień - bywa czasem monotonna i szarobura, ale jednocześnie kryje w sobie piękno mieniących się kolorami liści, kasztanów, żołędzi i przez to stwarza wiele okazji do aktywnej zabawy.

Dagmara Osińska

Spacer z przedszkolakiem wymaga inwencji, bowiem małe dziecko, jeśli mu każemy tylko iść - szybko się znudzi, poczuje się zmęczone i zacznie marudzić. Wówczas cała przyjemność z jesiennego spaceru pryśnie niczym bańka mydlana. A tymczasem jesienna wyprawa może być dla malucha wielką frajdą. Pod warunkiem, że dobrze ją zaplanujemy i będziemy mieć na podorędziu kilka atrakcyjnych zabaw. W czasie jesiennej wyprawy nie może zabraknąć spontaniczności, ruchu i szaleństwa.

1. Nazywamy dźwięki

Liście z drzew o tej porze roku przyciągają wzrok mnogością kolorów, czasami wręcz spadają pod nogi, zapraszając do zabawy. Warto zatem zachęcić malucha do brodzenia nóżkami wśród opadłych liści. Nazywajcie dźwięki, które temu towarzyszą, zapytaj smyka czy słyszy jak liście chrzęszczą (chrupią, trzeszczą, szeleszczą...) pod jego nóżkami. Taka zabawa to też świetne ćwiczenie logopedyczne dla malca.

2. Góra liści

Usypcie z liści dużą górę, na którą można będzie się wspinać, a następnie rozkopywać ją nóżkami.

3. Zbieramy jesienne dary

Na spacer z malcem zabierz ze sobą plastikowe wiaderko. Na pewno będzie przydatne do poszukiwania ?skarbów": zbierania szyszek, żołędzi, kamyków... Nazywajcie przy tym wszystko co znajdziecie

4. Wyścigi

Możecie również urządzić wyścigi - na ścieżce zaznaczcie linię startu i mety. Wygra ten, kto pierwszy dobiegnie z pełnym wiaderkiem do mety.

5. Co do czego pasuje?

Zabierzcie zebrane ?skarby" jesieni (zarówno liście jak i owoce) do domu, później razem z brzdącem policzcie, posegregujcie je. Poproś dziecko, by dopasowało do siebie liść i owoc. Takim sposobem, przy okazji zabawy dacie dziecku dobrą lekcję matematyki i przyrody.

6. Zgaduj - zgadula

Ułóżcie "skarby" jesieni w szeregu, a następnie poproś malca, aby dokładnie im się przyjrzał. Po tym jak zakryje oczy, schowaj jeden z przedmiotów. Maluch będzie musiał zgadnąć jakiego przedmiotu brakuje.

7. Kto prowadzi?

W lesie czy parku pozwól maluszkowi na prowadzenie - może decydować np. w którą ścieżkę skręcić. Poproś też, aby maluch nazywał kierunki, w które skręcacie. Taka orientacja przestrzeni jest niezbędna do nauki pisania i czytania.

8. Podchody

Jeśli wybierzecie się na spacer całą rodziną możecie zorganizować ?podchody". Jedna osoba niech idzie i zostawia za sobą ślady, tak by pozostali mogli ją później odnaleźć. Drogę możecie też oznaczać strzałkami zrobionymi z patyków lub kasztanów.

9. Poszukiwacze skarbu

Warto również zorganizować zabawę w szukanie ukrytego skarbu. Zabierz ze sobą jakiś mały upominek dla malucha - może to być na przykład coś słodkiego. Podobnie jak w podchodach zaznacz drogę do ukrytego skarbu

10. Spacer na kółkach

W ciepłe jesienne dni możecie zaproponować malcowi uprawianie jakiegoś sportu - wysiłek fizyczny nie zmęczy malca, bo już nie będzie tak gorąco jak latem. Twój maluch na pewno chętnie pojeździ na rowerze, wrotkach czy hulajnodze. Możecie zabrać dziecko na wspólną wyprawę rowerową - dla małego szkraba będzie to super przygoda.Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Kolonie z ciekawą zabawą, Zabawy ruchowe i nie tylko
Troszkę matematyki nie zaszkodzi-zabawy dla najmłodszych, Zabawy ruchowe i nie tylko
wróżby andzrejkowe i zabawy ruchowe i nie tylko, Różne teksty
kiedy żabki tańczą-zabawa, Zabawy ruchowe i nie tylko
Małżeństwo o jakim marzymy 1-10, DOKUMENTY NP KOŚCIOŁA ŚW I NIE TYLKO
zabawy ruchowe, zestaw zabaw , ZABAWY RUCHOWE INACZEJ
10. Etyka medyczna, pedagogika rewalidacyjna i nie tylko, Wprowadzenie do pedagogiki specjalnej
10 jesiennych zabaw
Jezusie Synu Dawida ulituj się (Mk 10, DOKUMENTY NP KOŚCIOŁA ŚW I NIE TYLKO
Małżeństwo o jakim marzymy 1-10, DOKUMENTY NP KOŚCIOŁA ŚW I NIE TYLKO
Zabawy z gazetami i nie tylko
EiM 10, Psychologia, Smietnik i nie tylko na studia, Emocje i motywacje
zabawy ruchowe, Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych2 (2), Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [0
zabawy ruchowe, ZESTAWY ZABAW I ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH (2), ZESTAWY ZABAW I ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH -
Materiały termoizolacyjne nie tylko ocieplają 10 2004
ZABAWY RUCHOWE NA LUTY, plany, scenariusze, Plany, Zestawy zabaw

więcej podobnych podstron