Scenariusz zajęć edukacyjnych
z języka polskiego w klasie III gimnazjalnej
TEMAT: Sprawdzamy swoje umiejętności.
CELE: - bogacenie słownictwa teatralnego.
doskonalenie odróżniania rodzajów zdań ze względu na budowę,
doskonalenie pracy z tekstem.
Metoda: Indywidualna praca z tekstem. Ćwiczenia.
Środki: Tekst sprawozdania z wystawy Centrum Scenografii Muzeum Śląskiego
w Katowicach. Słowniki.
Czas trwania zajęć: 45 minut
TOK ZAJĘĆ: 1. Po zapisaniu tematu zajęć na tablicy i w zeszytach rozdaję uczniom tekst sprawozdania ze zwiedzania wystawy w Centrum Scenografii Muzeum Śląskiego (bez tytułu) i polecam dokładne jego przeczytanie, na co przeznaczam 5 minut. Po upływie tego czasu polecam, aby nadali temu tekstowi tytuł w postaci równoważnika zdania, zaznaczając, że chodzi o tytuł zachęcający do przeczytania. Po 2-3 minutach odczytujemy tytuły, wybieramy kilka najciekawszych, analizujemy ich walory reklamowe.
2. Na tablicy rysujemy tabelę z trzema rubrykami.
Zdanie
pojedyncze złożone wielokrotnie złożone
Następnie polecam: Z pierwszego akapitu wybierz i wpisz w rubryki odpowiednie przykłady (po jednym). Spodziewam się, że w pierwszej rubryce znajdzie się jedno z czterech zdań pojedynczych, w drugiej - jedyne zdanie złożone i w trzeciej - jedyne zdanie wielokrotnie złożone..
3. Sprawdzam poprawność wykonania ćwiczenia. Dokonujemy ewentualnej korekty, po czym polecam dokonać analizy wpisanego zdania pojedynczego. Należy nazwać części zdania i napisać, jakimi częściami mowy są wyrażone.
4. Po kilku minutach następuje sprawdzenie i korekta. Na tablicy wypisujemy poprawne rozwiązanie ćwiczenia. I wydaję kolejne polecenie. Sporządź wykres wypisanego zdania wielokrotnie złożonego. Sprawdzenie i korekta przebiegają podobnie jak poprzednio: sporządzamy wykres na tablicy.
5. W tekście o wystawie wskaż terminy związane z teatrem i wypisz je
w porządku alfabetycznym (w słupku). Po każdym wyrazie postaw myślnik i wyjaśnij znaczenie. W przypadkach wątpliwych skorzystaj ze słowników.
6. Ostatnie ćwiczenie wiąże się ze znajomością zasad ortograficznych. Uczniowie mają uzasadnić pisownię podanych niżej wyrazów i nazw:
rozbrzmiewają - tworzył - niezwykły -
możliwość - wrócić - Centrum Scenografii Muzeum Śląskiego -
7. Korekta i zadanie pracy domowej: Dokonaj analizy słowotwórczej wyrazów: teatralny, oświetlenie, zagrać.
Opracowała Wiesława Tubek