1195


Konspekt zajęć

Przedmiot: funkcjonowanie w środowisku

Data: 6.12.2011r.

Klasa: III a

Ilość osób: 8

Czas zajęć: 60 minut

Temat: Przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia.

Prowadzący:

Miejsce zajęć:

Cele edukacyjne:

- wzbogacenie wiedzy o otaczającym świecie,

- poznawanie zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia

- kultywowanie zwyczajów i tradycji świątecznych,

- wyrabianie wrażliwości estetycznej,

- poszerzanie czynnego i biernego słownictwa związanego ze Świętami Bożego

Narodzenia,

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń zna:

-zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia,

-nazwy ozdób świątecznych ( bombki, łańcuch, lampki),

- wiersz przeczytany przez nauczyciela „Choinka”,

- fragment tekstu pt. „Wigilia” Elżbiety Stójowej.

Uczeń potrafi:

- wskazać przedmioty związane ze Świętami Bożego Narodzenia,

- wypowiedzieć się w kwestii świąt

- wysłuchać w spokoju treści czytanych przez nauczyciela

- ułożyć puzzle do 10 elementów

- przystroić kartkę świąteczną.

Cele rewalidacyjne:

- rozwijanie uwagi, pamięci oraz myślenia w toku obserwacji,

- rozwijanie mowy czynnej i biernej,

- rozwijanie sprawności językowej i słuchowej,

- usprawnianie czynności manualnych.

Metody:

- oparte na słowie;

- oparte na obserwacji;

- oparte na praktycznym działaniu;

Zasady:

- stopniowania trudności:

- indywidualizacji wymagań;

- wzmocnień pozytywnych,

- poglądowości.

Formy pracy: zbiorowa i indywidualna.

Środki dydaktyczne:

- list niespodzianka,

- klej,

- fragment opowiadania pt. „Wigilia”,

- karta pracy I. Polkowskiej,

- puzzle do 10 elementów,

- przedmioty związane ze świętami - bombka, choinka, łańcuch na choinkę, prezent, mikołaj, wata

- kolorowe kartki,

- piosenka świąteczna.

Przebieg zajęć:

I Zajęcia wstępne:

1. Wzajemne powitanie się (wykorzystanie elementów Porannego Kręgu).

2. Zajęcia porządkowe - sprawdzenie listy obecności.

3. Obserwacja stanu pogody i zmian atmosferycznych zachodzących w środowisku.

4. Ustalenie dnia tygodnia i miesiąca. Zapisanie na tablicy.

5. Wprowadzenie do tematu lekcji.

II Zajęcia właściwe:

1. Odczytanie listu niespodzianki ( wiersz).

2. Próby ustalenia tematu lekcji.

3. Pokazanie rzeczy związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

4. Przeczytanie fragmentu opowiadania pt. „Wigilia” (list niespodzianka).

5. Rozmowa kierowana na temat zwyczajów i tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

6. Układanie puzzli.

7. Wybór i kolorowanie rzeczy związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

8. Przepisanie daty, dnia tygodnia i tematu lekcji.

9. Ozdabianie kartki świątecznej.

10. Rozmowa na temat postrzegania Świąt Bożego Narodzenia przez dzieci.

III Zajęcia końcowe:

1. Podsumowanie dnia pracy.

2. Ocena pracy dzieci i zachowanie się w ciągu dnia.

3. Pożegnanie się z dziećmi w miłej atmosferze.

WIGILIA

Według starego obyczaju rozpoczyna się , jak tylko zapadnie zmrok i zabłyśnie pierwsza gwiazdka. Wtedy cała rodzina gromadzi się w jednym pokoju, wokół stołu nakrytego białym obrusem. Pod nim rozłożone jest siano. Obok półmisków z postnymi wigilijnymi potrawami leżą zielone gałązki świerkowe, a w kącie stoi zielone drzewko - choinka. Na gałązkach lśnią różnokolorowe światełka. A pod choinką leżą pięknie opakowane tajemnicze paczki i paczuszki, na otwarcie których trzeba jeszcze poczekać

Kiedy już wszyscy domownicy, a czasem i zaproszeni goście, staną wokół stołu, najstarsza osoba w rodzinie bierze z talerzyka biały, cieniutki, we wzory wytłoczony opłatek, pochodzi po kolei do każdego, łamie się nim i składa życzenia. Często starsi mają łzy w oczach, bo w tym dniu wspomina się także wszystkich, którzy nie mogą być z nami. To z myślą o nich i o każdym, kto nie ma gdzie spędzić tego wieczoru, leży na stole dodatkowe, puste nakrycie.

A kiedy wszyscy zasiądą do stołu, będą próbować potraw wigilijnych i nie wolno grymasić, bo wtedy zdrowie nie dopisze w następnym roku.

Po kolacji czas na prezenty. Wszyscy cieszą się z upominków, a najbardziej dzieci.

W wielu domach słychać kolędy. To piękne pieśni - jedne są bardzo stare, mają kilkaset lat, inne napisano niedawno. Wszystkie opowiadają o narodzeniu Dzieciątka w Betlejem. Narodziło się dwa tysiące lat temu w stajence, w otoczeniu zwierząt, a jego Matka położyła Je w żłobie.

Elżbieta Stójowa

Przewi -dywany czas trwania

Uwagi

Należy ostrożnie podawać dzieciom domek w celu uniknięcia popażenia.

Nie należy wyręczać uczniów, a jedynie naprowadzać ich.

Środki dydaktyczne

Domek ze świeczką, krem.

Tablica z listą obecności, kolorowe karteczki samoprzylepne

Czynności nauczyciela

Nauczyciel śpiewa wraz z dziećmi i kolejno wita się z nimi przez podanie ręki. W trakcie śpiewania podaje dziecku domek z palącą się w środku świeczką. Pod odśpiewaniu przywitania masuje dzieciom ręce w celu przygotowania ich do przyszłych czynności, które będą wykonywać.

Nauczyciel w razie potrzeby pomaga uczniowi w poszukaniu swojego imienia.

Nauczyciel rozmawia z uczniami naprowadzając ich na poprawne zauważanie nowych elementów stanu pogody. W razie potrzeby pomaga przy ustaleniu i zapisaniu daty.

Czynności uczniów

Zadania dydaktyczne

Piosenka „Witaj (imię) x2. Jak się masz? x2 ”

Przyklejanie karteczek przy swoim nazwisku na liście obecności.

Obserwacja stanu pogody. Ustalenie daty i zapisanie jej na tablicy.

Docelowe

Powitanie

Sprawdzanie obecności

Kalendarz - data

Przebieg zajęć

Zajęcia wstępne.

Nauczyciel początkowo nie mówi o temacie zajęć, jedynie naprowadza uczniów, aby sami się domyślili o czym będzie lekcja.

Nauczyciel pokazując przedmioty opowiada o nich.

Nauczyciel naprowadza uczniów, aby Ci poprawnie wykonali zadania. Nie wyręcza ich jednak w wykonywaniu zadanych zadań.

Wierszyk, piosenka świąteczna

Bombka, choinka, łańcuch na choinkę, prezent, mikołaj, wata.

Puzzle z obrazkiem mikołaja, karta z różnymi przedmiotami (jedna z kart pracy I. Polkowskiej)

Nauczyciel wprowadza dzieci w nowy temat. W tym celu odczytuje wierszyk o choince i puszcza dzieciom piosenkę świąteczną.

Nauczyciel pokazuje uczniom przedmioty związane ze świętami, a następnie odczytuje opowiadanie. Naprowadza rozmowę na wyznaczony temat.

Nauczyciel rozdaje dzieciom puzzle. Po wykonaniu przez dzieci pierwszego zadania rozdaje im karki z obrazkami różnych przedmiotów.

Odczytanie listu niespodzianki. Wysłuchanie piosenki świątecznej.

Pokazanie uczniom przedmiotów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Przeczytanie fragmentu opowiadania na temat Wigilii. Wspólna rozmowa na temat zwyczajów i tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Układanie puzzli (obrazka mikołaja) oraz kolorowanie przedmiotów związanych ze świętami.

Próby ustalenia tematu z uczniami. Wprowadzenie do właściwego tematu zajęć.

Wprowadzenie uczniów w temat świąt. Zapoznanie ich z podstawowymi tradycjami i przedmiotami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia.

Zadania bazujące na tematyce świąt

Zajęcia właściwe

Nauczyciel w razie potrzeby pomaga swoim uczniom w wykonaniu zadania.

Kolorowe kartki, kredki, klej, wata, wycięte obrazki związane z tematyką świąt.

Batoniki, czekoladowa bombka

Nauczyciel wydaje polecenie dzieciom. W razie potrzeby pomaga w wykonaniu polecenia.

Nauczyciel rozdaje uczniom kolorowe kartki i inne potrzebne im ozdoby do wykonania zadania.

Nauczyciel dokonuje swojego podsumowania lekcji.

Nauczyciel dokonuje oceny uczniów - nagradza ich.

Nauczyciel żegna się z dziećmi w przyjemny dla nich sposób.

Uczeń zapisuje datę i temat lekcji w swoim zeszycie.

Ozdabianie kartki świątecznej.

Rozmowa z uczniami na temat przeprowadzonej lekcji.

Nauczyciel dokonuje oceny uczniów - nagradza ich.

Pożegnanie się z dziećmi w miłej atmosferze.

Zapisanie daty oraz tematu lekcji w zeszycie.

Kolejne zadanie bazujące na tematyce świąt.

Podsumowanie dnia pracy

Ocena pracy i zachowania dzieci.

Zakończenie zajęć

Zajęcia końcowe


