festyn rodzinny, Dokumenty(1)


PROGRAM RODZINNEGO FESTYNU

SPORTOWEGO DLA DZIECI 2008

KLAS Y: I V- VI Szkoła Podstawowa ,

Fajnie i wesoło ćwiczyć z rodzinką

poza szkołą”

Opracowali

NAUCZUCIELE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Gminy Gościeradów

SPIS TREŚCI

1.WSTĘP

2.SZCZEGÓŁOWE CELE EDUKACYJNE -

CELE KSZTAŁCENIA I WYCHOWANIA

3.CELE SZCZEGÓŁOWE

4.MATERIAŁ NAUCZANIA

5. SCENARIUSZ RODZINNEGO

FESTYNU SPORTOWEGO

6. KONKURENCJE SPORTOWE

7.REGULAMIN FESTYNU

8. PROCEDURY OSIĄGANIA SZCZEGÓŁOWYCH CELÓW EDUKACYJNYCH

9. OSIĄGNIĘCIA UCZNIA

10. ZAŁOŻENIA DYDAKTYCZNE I WYCHOWAWCZ

ZAŁOŻENIA

DYDAKTYCZNE I WYCHOWAWCZE

Założeniem przedstawionego programu jest wdrożenia dziecka do kształcenia prozdrowotnych zachowań już od najmłodszych lat poprzez rozbudzenie w dziecku potrzeby ruchu oraz inspirowanie go do działalności ruchowej. Przyjęte w nim założenia, cele i materiał nauczania sprzyjają emocjonalnemu rozwojowi dziecka. Integralny charakter edukacji przejawia się w scalaniu oddziaływań wychowawczych rodziny i szkoły. Różnorodność metod edukacyjnych wyzwala w dziecku aktywność poznawczą, w której rozwija nie tylko wiedzę o świecie, ale także rozwija się fizycznie, psychicznie i kształtuje poczucie własnego „Ja”.

Program ten ściśle koreluje z założeniami podstawy programowej kształcenia ogólnego. Ma na celu uświadomienie znaczenia wspólnej rekreacji ruchowej dla zachowania zdrowia na przyszłość. Mamy nadzieję, program ten spotka się z życzliwą aprobatą wielu osób, do których jest kierowany. Akceptacja nauczycieli, rodziców i dzieci przyczyni się na pewno do tworzenia kolejnych udanych imprez sportowych w środowisku.

W festynie uczestniczą zespoły 16 osobowe (2-ie dziewczynki, 2-óch chłopców, 2-ie matki i 2-óch ojców) reprezentujące klas IV-VI SP, Zespoły rywalizują w swoich poziomach wiekowych. Oddzielnie klasy IV-VI SP, Konkurs obejmuje 5 konkurencji w formie wyścigów. Każda konkurencja punktowana jest oddzielnie. Zespół który uzyskuje najlepszy wynik (dotyczy długości skoków) w danej konkurencji otrzymuje maksymalną ilość punktów równą liczbie startujących zespołów. Każdy kolejny jeden punkt mniej.

Zespoły mogą dokonywać zmian Rodziców.

Suma punktów zdobytych we wszystkich konkurencjach decyduje o przyznanym miejscu.

Każda konkurencja poprzedzona jest omówieniem połączonym z pokazem zadania. Wyścig rozpoczyna się sygnałem gwizdka.

Aktywność ruchowa człowieka jest jednym z najważniejszyc czynników stymulujących jego rozwój. Szkoła powinna inspirować samodzielną działalność ruchową dziecka w domu, w środowisku rówieśniczym, w czasie wolnym, itd. Wszechstronna edukacja motoryczno - zdrowotna winna krzewić sposoby i formy zdrowego, pożytecznego organizowania sobie czasu wolnego, zachęcać do podejmowania różnych form działalności ruchowej w sposób twórczy, samodzielny i różnorodny, powinna też kształtować nawyki higieniczno - zdrowotne, które będą funkcjonowały nie tylko w wieku szkolnym, lecz także w wieku dorosłym. Osiągnięcie tak trudnych celów przez szkołę nie jest możliwe bez znacznego wsparcia i zaangażowania rodziców. Od pierwszych kontaktów z różnymi formami aktywności ruchowej, zależy rozwój dziecka. Ważne jest, więc wyposażenie rodziców i dzieci w podstawowe wiadomości i umiejętności, które na pewno zaprocentują tak cennymi właściwościami rozwojowymi dla ich dziecka, jak : harmonijny rozwój, sprawność fizyczna i umysłowa, dzielność, przedsiębiorczość, odprężenie, radość życia. Już od najmłodszych lat rodzic powinien w sposób ś wiadomy i właściwy kierować tak drogocennym czasem dzieciństwa, który odbija się później na całym życiu dziecka.

SZCZEGÓŁOWE CELE EDUKACYJNE -

CELE KSZTAŁCENIA I WYCHOWANIA

Celem programu jest:

Wdrożenie dziecka do kształtowania prozdrowotnych zachowań już od najmłodszych lat poprzez :

- rozbudzanie w dziecku potrzeby ruchu jako antidotum

na siedzący tryb życia,

- budowanie więzi rodzinnych i właściwych relacji

między rodzicem a dzieckiem poprzez wspólną

rodzinną zabawę,

- inspirowanie dziecka do działalności ruchowej

poprzez ciekawe i atrakcyjne formy działalności

sportowej.

CELE SZCZEGÓŁOWE

* W zakresie wiadomości - przekazanie wiadomości dotyczących :

- zasad czynnego i atrakcyjnego wypoczynku na

świeżym powietrzu,

- zasad kulturalnego zachowania się podczas zawodów

sportowych oraz w sytuacji zwycięstwa i porażki

własnej lub zespołu,

- pozytywnego wpływu aktywności ruchowej na

funkcjonowanie organizmu i zachowanie prawidłowej

postawy ciała,

- zasady fair play w sporcie,

- zasad zdrowego stylu życia i stosowania ich w życiu

codziennym w rodzinie,

- wpływu wspólnej aktywności ruchowej na pogłębienie

więzi rodzinnych,

  1. Przeciąganie liny „ - konkurencja rozgrywana jest systemem każdy z każdym według wzoru:2-5, 3-4,1-5,2-3, 1-4, 5-3,2-4, 1-3, 4-5, 1-2

  1. Stonoga” - Ustawienie: Rodzice(2) - drużyna dzieci -Rodzice(2) - jeden za drugim po obu stronach trzymają się skakanki. Na sygnał obiegają stojak z prawej strony i wracają na metę w tym samym ustawieniu. W trakcie biegu nie wolno puścić się skakanki. W przeciwnym razie grupa musi zatrzymać się i poczekać, aż zawodnik uchwyci skakankę w „swoim miejscu”.

  2. „Wyścig raków”- Zawodnik porusza się w podporze tyłem i trzyma piłkę do koszykówki na brzuchu. Obiega pachołek i wraca w ten sam sposób, podaje piłkę kolejnemu zawodnikowi z wyznaczonego miejsca.

  3. Skoki na dodawanie” - Każdy uczestnik kolejno oddaje jak najdłuższy skok. Liczy się suma długości skoków całego zespołu.

  4. Rzuty woreczkami do hula hop” - Każdy zawodnik rzuca woreczkiem do kółka hula hop z odległości 4 m.

  5. Znicz Olimpijski”- Uczestnicy trzymają pałeczkę sztafetową pionowo, w otworze umieszczamy piłeczkę do tenisa stołowego (bieg w obie strony). Jeżeli piłeczka spadnie wracamy na linię startu.. Na linii startu oddajemy pałeczkę następnemu zawodnikowi.

- wzmacniającej więzi rodzinne,

- wykazującej troskę o zdrowie własne i innych,

- propagującej zdrowy styl życia w rodzinie,

- świadomie dążącej do zachowania zdrowia na

przyszłość,

- odpornej emocjonalnie na stres i napotykane trudności.

SCENARIUSZ RODZINNEGO FESTYNU SPORTOWEGO

1. Powitanie gości i uczestników.

2. Podkreślenie znaczenia aktywności ruchowej dla zdrowia

człowieka.

3. Przedstawienie drużyn.

4. Omówienie regulaminu festynu.

5. Przebieg festynu.

6. Podsumowanie rywalizacji i rozdanie dyplomów.

7. Prezentacja szkół.

W zakresie umiejętności - wyposażenie dziecka w umiejętności :

- bezpiecznego przeprowadzania z rówieśnikami zabaw,

gier, konkursów, wykorzystując naturalne warunki

środowiska,

- stosowania zasady fair play podczas rywalizacji

sportowej,

- czerpania radości płynącej z rodzinnej aktywności

ruchowej,

- starannego i prawidłowego wykonywania ćwiczeń

fizycznych

- samodzielnego organizowania różnych form spędzania

czasu wolnego z korzyścią dla zdrowia,

- prawidłowego rywalizowania podczas zabaw ze

współzawodnictwem.

* W zakresie postaw - kształtowanie postawy

- przejawiającej troskę o własną sprawność, rozwój

i zdrowie,

- przeżywającej zadowolenie z pokonywania trudności,

- stosującej zasady fair play w życiu i sporcie,

- podporządkowującej się ustalonym regułom

i przepisom w działaniach zespołowych,

- wykazującej poczucie odpowiedzialności za sukcesy

i porażki zespołu,


