SCENARIUSZ ZAJĘCIA W ZERÓWCE
TEMAT BLOKU - Idzie wiosna, idzie…
TEMAT DNIA - Jakie ptaki już powróciły?
RODZAJ ZAJĘCIA - zabawy doskonalące technikę czytania i liczenia -
„Wiosenne zgadywanki”
CELE OGÓLNE:
doskonalenie techniki czytania i liczenia,
rozwiązywanie zagadek,
poznanie wiosennych ptaków
utrwalanie charakterystycznych cech wiosny.
CELE OPERACYJNE
Dziecko:
zna cechy charakterystyczne wiosny,
potrafi przeczytać sylaby i krótkie zdania,
zna cyfry w zakresie 8
potrafi rozwiązać działania matematyczne,
potrafi rozwiązać zagadkę tematyczną,
umie pokolorować rysunek zgodnie z kodem,
posługuje się sprawnie nożyczkami,
wypowiada się na określony temat,
potrafi zaśpiewać piosenkę o wiośnie.
FORMA ORGANIZACYJNA:
grupowa
indywidualna
zbiorowa
METODY:
słowne: rozmowa, instrukcja słowna,
czynnościowe: zadań stawianych do wykonania,
oglądowa: pokaz
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
kaseta z nagraniem „ Cztery pory roku” Vivaldiego - „ Wiosna”,
kaseta z nagraniem piosenki- „Marzec- czarodziej”
listy od Wiosny,
ilustracje wiosennych ptaków( skowronek, szpak, jaskółka, kukułka, pliszka, bocian),
zagadki,
liczmany do demonstracji zadania na tablicy,
podręcznik, wyklejanki,
tonblok, tamburyn,
zadania od Wiosny napisane na zielonych kartkach,
cyfry i znaki matematyczne,
sylwety drzewa i liści do przeliczania i wycinania
paczka niespodzianka ( od Wiosny),
LITERATURA:
Przewodnik metodyczny do pakietu „Wesoła szkoła”
Joanna Stec- „Zagadki najmłodszych”
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I. Powitanie - dzieci i nauczycielki stoją w kole i przekazują sobie „ motylka przyjaźni”( przez uścisk dłoni)
„ Motylka przyjaźni puszczam w krąg,
niech wróci do moich rąk”
II. Wprowadzenie do tematu- poznanie ptaków przylatujących wiosną
Dzieci siedzą w kole, a nauczyciel pokazuje zdjęcia ptaków, które przylatują wiosną do Polski. (bocian, skowronek, szpak, jaskółka, kukułka, pliszka)
- Informacja n-la o tym, że ptaki, które odleciały od nas jesienią wracają do nas z ciepłych krajów właśnie w marcu. Najwcześniej przylatują skowronki, szpaki, bociany i pliszki. Miesiąc później, bo w kwietniu pojawiają się jaskółki i kukułki.
- Swobodne wypowiedzi nt. ptaków- ubarwienie, wielkość, dziób, odgłosy jakie wydają, czym się żywią.
III. List od Pani Wiosny - nauczycielka informuje dzieci, że listonosz przyniósł list zaadresowany:
„ Dzieci z zerówki
Ul. Rzeźnickiego 7
85 - 791 Bydgoszcz”
Po wysłuchaniu treści listu, zadaniem dzieci jest odgadnąć kto jest nadawcą
( Wiosna )
Kochane Dzieci!
Już przybyłam do Waszego kraju. Niedługo spotkacie mnie wszędzie:
w młodych listkach na drzewach, w śpiewie skowronka, klekocie bociana,
w kumkaniu żabek i fiolecie krokusów.
Mam dużo pracy i dlatego nie mogę teraz być z Wami. Ciekawe czy wiecie jakie ptaki przyleciały już do Polski? Przygotowałam dla Was ciekawe zadania. Życzę powodzenia......
Pani Wiosna
IV. Zadania Pani Wiosny
Zadanie 1
Treść: Podzielcie wyrazy (nazwy ptaków) na sylaby i wystukajcie na tonblok lub tamburynie- bo- cian, sko-wro-nek, szpak, jas- kół- ka, ku- kuł- ka, plisz- ka
Zadanie 2
Treść: Jesteście ciekawi, jakie zwierzątka zamieszkują wiosenną łąkę? Rozwiążcie, proszę zagadki. a dowiecie się również z kim bawiłam się w berka?
1. Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki,
A po nasze żabki przybył aż z Afryki.
( bocian)
2. Lata nad łąką w czerwonej kapotce,
A na tej kapotce jest kropka przy kropce.
( biedronka)
4..Ma długi ogonek, oczy jak paciorki.
Gdy kota zobaczy, ucieka do norki.
( myszka)
5.Wzbija się w niebo śpiewak malutki,
Z góry przesyła wiosenne nutki,
A każda nuta dźwięczy jak dzwonek
I już wiadomo, że to........ ( skowronek )
6. Co to za panienka: zielona sukienka
Jasny żabocik i wytrzeszczone oczy.
Gdy się zbliżysz do niej, wnet
Do wody wskoczy.
(żabka)
7.Siedzi sobie na buku i woła: kuku, kuku
(kukułka)
Zadanie 3
Treść: Przeczytajcie wyrazy i ułóżcie z nich zdania, a dowiecie się co lubi wiosna.
Wiosna lubi motyle.
Wiosna lubi ptaki
Wiosna lubi listki
Wiosna lubi tulipany
Wiosna lubi biedronki
(Wyrazy napisane na paskach papieru.. Dzieci układają z wyrazów zdania, odczytują i przypinają na tablicy)
Zadanie 4
Treść: Chciałabym posłuchać czy znacie jakąś piosenkę o wiośnie?
Śpiewanie przez dzieci piosenki „ Marzec- czarodziej”.
Zadanie 5
Treść: Jestem wiosna, lubię listki, dlatego proszę powieście na drzewach w lesie liście i napiszcie na pniu ile ich jest? ( dzieci wycinają przygotowane listki, naklejają na drzewo i po policzeniu piszą na pniu cyfrę 8)
Zadanie 6
Treść: Zapraszam wszystkich na dywan. Biegajcie po sali jak ptaki swobodnie, a kiedy usłyszycie przerwę w muzyce to zatrzymajcie się i zachowujcie jak ptaki, których nazwę Wasza pani wymieni: (zabawa przy muzyce Vivaldiego z cyklu „4 pory roku- wiosna”)
Bociany- stoją na jednej nodze i wołają kle- kle
Jaskółki- robienie „jaskółki”
Kukułki- zatrzymanie się i wołanie kuku- kuku
Zadanie 7
Treść: jeśli chcecie się dowiedzieć jakie owady i ile ich spotkałam na łące, to posłuchajcie zadania i obliczcie:
Na łące fruwało 5 motyli i 3 biedronki. Ile było razem owadów?
-Jakie owady wiosna spotkała na łące?
-Ile było motyli?(dziecko przypina na tablicy 5 motyli)
-Ile było biedronek?(dziecko przypina na tablicy 3 biedronki)
- Jak obliczymy ile było razem? Kto napisze działanie?
5+3=8 ( wybrane dziecko przypina cyfry i znaki
-Jakich owadów było więcej?(wstawienie znaku > między sylwety owadów
Zadanie8
Treść: Dorysujcie biedronkom brakujące kropki tak, aby każda miała ich po 8. Pokolorujcie biedronki ( Wykonanie zadania ze s. 33)
Zadanie 9
Treść: powracające ptaki przysłały listy, przeczytajcie je w książce na s.43, a dowiecie się jakie ptaki je przysłały. Odszukajcie w Wyklejance nalepki z ptakami i naklejcie je na odpowiednich kopertach.
V Podsumowanie.
Nauczycielka otwiera drzwi ( po usłyszeniu pukania ) i znajduje za drzwiami list od Wiosny oraz paczkę z niespodzianką ( cukierki w zielonych papierkach ).
Brawo!
Wiedziałam, że sobie poradzicie i prawidłowo
wykonacie wszystkie zadania. Teraz już wiecie, co lubię.
W nagrodę przesyłam Wam prezent - niespodziankę.
Życzę Wam wielu wiosennych przygód...
Pani Wiosna
VI. Pożegnanie.
Wszyscy razem tworzą krąg i śpiewają, powtarzając jak echo słowa piosenki (na melodię Panie Janie) za nauczycielką:
„ Witaj Wiosno, witaj Wiosno
Jak się masz? Jak się masz?
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.”
Opracowały:
mgr Małgorzata Nowakowska- Wójt
mgr Renata Ziemska
1