|
||
W DNIU |
Z |
PODPIS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z TDT z: .......pchor.
w dniu: ............................
TEMAT: 1/10 DZIAŁANIE ŻOŁNIERZA W NATARCIU W DZIEŃ.
CEL : Po zrealizowaniu zajęcia podchorąży powinien:
wykonać SO i prowadzić z niej obserwację
prowadzić obserwację, meldować jej wyniki w marszu i w walce;
umieć praktycznie wykonywać podstawowe czynności żołnierza w różnych sytuacjach bojowych na polu walki;
umieć zachować się na sygnały alarmowe, ostrzegawcze i dowodzenia;
być odważnym i uodpornionym psychicznie na trudy wynikające z pokonywania różnych przeszkód terenowych.
METODA : Musztra bojowa.
CZAS: 4 × 40 '
MIEJSCE: plac A
ZAGADNIENIA:
Pokonywanie zapór inżynieryjnych.
Przygotowanie się żołnierza do ataku. Podejście do obiektu ataku.
Obezwładnienie przeciwnika ogniem broni strzeleckiej, granatami i w walce wręcz.
Prowadzenie ognia w ruchu z biodra, strzałem podchwytowym. Zachowanie się w czasie ognia artylerii przeciwnika i w terenie skażonym.
LITERATURA:
Regulamin walki wojsk lądowych SZ RP cz. III. (kompania, pluton, drużyna, załoga).
Podręcznik żołnierza wojsk zmechanizowanych. Sygn. Szkol. 591/78.
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:
- |
ubiór i oporządzenie niepełne |
- 100 % |
- |
7,62 mm kbkAKM z odrzutnikami |
- 100 % |
- |
7,62 mm nb. wz. 43 ''ślepe'' |
- 100 szt. |
- |
petarda z lontem |
- 5 szt. |
- |
26 mm nb. sygnał. |
- 1 kpl. |
- |
lornetka pryzmatyczna |
- 2 szt. |
- |
torba sanitarna |
- 1 szt. |
- |
chorągiewki sygnalizacyjne |
- 1 kpl. |
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE.
3 ÷5 dni przed rozpoczęciem zajęć udzielić instruktażu dla dowódców drużyn oraz podchorążych w celu właściwego przygotowania się do zajęć oraz właściwego przystosowania się instruktorów do poszczególnych punktów nauczania;
2 dni przed zajęciami zatwierdzić karty pracy instruktorom ;
zajęcia rozpocząć w rejonie drzewa z jemiołą;
zajęcia są prowadzone w drużynach metodą potokową;
w czasie szkolenia szczególną uwagę zwracać na warunki BHP oraz bojowe zachowanie się szkolonych;
zauważone błędy i niedociągnięcia eliminować poprzez powtarzanie fragmentu ćwiczenia;
przed i po zajęciach sprawdzić broń oraz wyposażenie i zabezpieczenie materiałowo - techniczne do zajęć, (szczególnie środki pozoracji);
w części wstępnej omówić warunki bezpieczeństwa, szczególną uwagę zwracając na posługiwanie się środkami pozoracji pola walki;
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA - 15 ' |
||
CZĘŚĆ GŁÓWNA: -95 '
|
Zagadnienie: 1 Pokonywanie zapór inżynieryjnych.
Zagadnienie: 2 Przygotowanie się żołnierza do ataku. Podejście do obiektu ataku.
Zagadnienie: 3 Obezwładnienie przeciwnika ogniem broni strzeleckiej, granatami i w walce wręcz.
Zagadnienie: 4 Prowadzenie ognia w ruchu z biodra, strzałem podchwytowym. Zachowanie się w czasie ognia artylerii przeciwnika i w terenie skażonym.
|
-40'
-15'
-20'
-20' |
CZEŚĆ KOŃCOWA - 10 ' |
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:
ZABRANIAM:
prowadzenia ognia celowanego z amunicji ślepej do ludzi, zwierząt i środków łatwopalnych na odległość mniejszą niż 50 m.;
przetrzymywania zapalonych petard, świec dymnych i granatów łzawiących oraz rzucania ich na odległość mniejszą niż 20÷25 m. od ćwiczących żołnierzy, ludzi, zwierząt, sprzętu bojowego oraz środków łatwopalnych;
podchodzenia do niewybuchów petard przed upływem 15 minut od chwili ich odpalenia;
przenoszenia odbezpieczonych petard w kieszeniach;
kierowania broni na boki i przebiegania przed lufami ćwiczących żołnierzy w czasie prowadzenia ognia;
używania siły fizycznej podczas starć z pozoracją.
NAKAZUJĘ:
w czasie pokonywania terenu: biegiem, skokami, czołganiem, itp. broń mieć zabezpieczoną, odbezpieczać ją tylko do prowadzenia ognia;
ogień z pistoletu sygnałowego prowadzić z nad głowy pod kątem 45 O, kurek napinać po uniesieniu broni nad głowę;
zapalone petardy natychmiast odrzucać;
w przypadku zacięć broni oraz o wszelkiego rodzaju niewypałach i niewybuchach meldować głosem kierownikowi ćwiczenia lub dowódcy plutonu;
zwracać uwagę na nierówności terenowe, zapory drutowe itp. ... podczas pokonywania terenu.
SPOSÓB POZORACJI POLA WALKI.
- wybuch petardy |
- ogień granatnika lub artylerii; |
- ruch pozoranta |
- łącznik przeciwnika; |
- pojedyncze strzały z kbkAK |
- ogień karabinka przeciwnika; |
- seryjne strzały z kbkAK |
- ogień km przeciwnika. |
WPROWADZENIE W SYTUACJĘ BOJOWĄ.
„Przeciwnik po wycofaniu się z rejonu osiedla na ul. Bezpiecznej w kierunku: trzy dęby - biały budynek - Oborniki Śląskie organizuje na dogodnych rubieżach terenowych zasadzki oraz punkty oporu w celu opóźnienia pościgu naszych wojsk.
1 drużyna maszerując w składzie plutonu, osiągnęła rubież drogi żwirowej za drzewem z jemiołą, gdzie została ostrzelana silnym ogniem broni maszynowej.
Zadaniem drużyny jest pokonać teren w kierunku: drzewo z jemiołą - trzy dęby i z dogodnych rubieży terenowych niszczyć przeciwnika w jego stanowiskach obronnych.”
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Lp |
Zagadnienia i czas. |
Czynności kierownika ćwiczenia. |
Czynności dowódcy drużyny (instruktora) |
Czynności ćwiczących. |
Działanie pozoracji |
1 |
Rozpoczęcie zajęć. -15' |
Przyjmuje meldunek, sprawdza obecność żołnierzy, dokonuje przeglądu broni, sprawdza wygląd zewnętrzny oraz wyposażenie i sprzęt. Podaje temat, cel zajęć oraz treść zagadnień szkoleniowych. Zadaje pytania kontrolne i ocenia wypowiedzi żołnierzy. Omawia warunki BHP na czas zajęć. Wprowadza w sytuację bojową i omawia sposób pozorowania pola walki. Udziela instruktażu pozoracji do działania. Omawia organizację zajęć oraz podaje komendy do rozpoczęcia zajęć. |
Składa meldunek o gotowości plutonu do zajęć. Towarzyszy kierownikowi ćwiczeń w czasie przeglądu plutonu. Wykonuje komendy i polecenia kierownika ćwiczeń. Wyznacza żołnierzy na pozorację. Odprowadza drużyny na miejsce ćwiczeń. |
Stoją na zbiórce, słuchają i wykonują komendy kierownika ćwiczeń.
Odpowiadają na pytania kontrolne. Słuchają wprowadzenia w sytuację bojową. Wykonują komendy kierownika ćwiczeń, d-cy pl. oraz d-ców dr (instruktorów). |
|
2 |
Zagadnienie 1. - 40' |
Wydaje komendy d-com drużyn (instruktorom) do rozpoczęcia ćwicz. Kontroluje pracę d-cy 1 drużyny. Reaguje na błędy i niedociągnięcia. Kieruje pozoracją. Po upływie czasu przeznaczonego na zagadnienie. |
Wykonuje komendy kierownika ćwiczenia. Wprowadza w sytuację bojową. Uczy żołnierzy wg podstawowego modelu instruowania. |
Stoją na zbiórce i słuchają wypowiedzi dowódcy drużyny (instruktora). Na komendę ćwiczą praktycznie. Słuchają omówienia ćwiczenia. |
wg. sposobu pozorowania pola walki podanego wyżej |
3 |
Zagadnienie 2. -15' |
Wydaje komendy do przerwania ćwiczenia, wykonania zbiórki i omówienia zagadnienia. |
Zwraca uwagę na właściwe wykorzystanie naturalnych właściwości terenu, możliwość prowadzenia obserwacji oraz prowadzenie ognia. Po zakończeniu ćwiczenia na komendę przystępuje do omówienia zagadnienia. Szkolonym wystawia oceny. |
Na komendę kierownika ćwiczenia przerywają działania. |
j.w. |
4 |
Zagadnienie 3. -20' |
Wydaje komendę d-cy drużyny (instruktora) do rozpoczęcia ćwiczeń. Kontroluje pracę d-cy drużyny (instruktora). Reaguje na błędy i niedociągnięcia. Kieruje pozoracją. Zagadnienie prowadzone całością plutonu podczas powrotu z zajęć do rejonu zakwaterowania pododdziału. |
Wykonuje komendy kierownika ćwiczeń. Wprowadza w sytuację bojową. Uczy żołnierzy wg podstawowego modelu instruowania działania podczas ostrzału ognia artylerii oraz w terenie skażonym.
|
Stoją na zbiórce i słuchają wypowiedzi d-cy drużyny (instruktora). Na komendę ćwiczą praktycznie.
Słuchają omówienia ćwiczenia. |
j.w. |
5 |
Zagadnienie 4. -20'
|
Wydaje komendę d-cy drużyny (instruktora) do rozpoczęcia ćwiczeń. Kontroluje pracę d-cy drużyny (instruktora). Reaguje na błędy i niedociągnięcia. Kieruje pozoracją. |
Wykonuje komendy kierownika ćwiczeń. Wprowadza w sytuację bojową. Podaje właściwe zachowanie się żołnierzy podczas odpierania ataku nacierającej piechoty. |
Stoją na zbiórce i słuchają wypowiedzi d-cy drużyny (instruktora). Na komendę ćwiczą praktycznie.
Słuchają omówienia ćwiczenia. |
j.w. |
5 |
Zakończenie zajęć. - 10 ' |
Podaje komendę dla dowódcy 1 dr. do wykonania zbiórki plutonu. Dokonuje przeglądu broni, oporządzenia i rozlicza środki pozoracji pola walki. Omawia ćwiczenia z d-cami oraz plutonem. Podaje oceny indywidualne oraz ocenę plutonu. Stawia zadanie na NW. Podaje temat oraz termin kolejnych zajęć z TO. Organizuje powrót do rejonu koszar. |
D-ca 1 dr wykonuje zbiórkę plutonu. Towarzyszy w czasie przeglądu broni, oporządzenia. Uwagi zapisuje w notatniku. Zapisuje zadanie plutonu na naukę własną. Wykonuje czynności związane z powrotem do rejonu koszar. |
Stoją na zbiórce i słuchają i wykonują komendy kierownika ćwiczeń i d-cy plutonu.
|
|
OPRACOWAŁ:
1
ZATWIERDZAM