Adaptacja do środowiska wodnego - ćwiczenia oswajające z wodą, zajęcia pozaszkolne


KONSPEKT LEKCJI PŁYWANIA

Temat: Adaptacja do środowiska wodnego - ćwiczenia oswajające z wodą

Cele główne:

1.Umiejętności: Opanowanie podstawowych czynności w wodzie

-zanurzanie głowy do wody

-otwieranie oczu pod wodą

-opanowanie wydechu do wody

2. Wiadomości: z zakresu bezpieczeństwa i przepisów BHP na pływalni krytej,

3. Sprawność motoryczna: szybkość, koordynacja, siła

4. Działania wychowawcze: dyscyplina oraz wytrwałość jako podstawa opanowania umiejętności

sportowych

Miejsce zajęć: pływalnia kryta

Ilość uczestników: 14 osób

Czas trwania zajęć: 45 min

Przybory: obręcze, piłeczki ping-pongowe, krążki zatapialne, piłki

Treść ćwiczeń

Zadania szczegółowe

Uwagi organizacyjno-metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA - 10 minut

Ćwiczenia organizacyjne

-zbiórka w szeregu,

-powitanie,

-sprawdzenie obecności i liczebności ćwiczących

-kontrola stroju

-omówienie zasad zachowania się na terenie pływalni

-stroje kąpielowe i czepki

Ćwiczenia na brzegu- rozgrzewka

-obustronne krążenia ramion w przód, w tył z jednoczesnym półprzysiadem

-w opadzie tułowia wymachy ramion w przód, tył, w bok

-ramiona splecione z tyłu na wysokości pośladków, skłon w przód z jednoczesnym wymachem ramion w górę

- w przysiadzie podpartym- próby wyprostowania nóg bez odrywania rąk

-w klęku podpartym palce skierowane do środka w kierunku kolan - próby wykonania siadu na piętach bez odrywania rąk

- w leżeniu przodem dłonie ułożone obok barków- próby wyprostowania rąk z jednoczesnym odchyleniem tułowia do tyłu

ustawienie w rozsypce na szerokości ramion, stopy razem bez odrywania pięt od podłoża

w lekkim rozkroku

Ćwiczenia w wodzie płytkiej

Ćwiczenia przygotowujące do zanurzenia głowy

Ćwiczenia ułatwiające otwieranie oczu pod wodą

Ćwiczenia ułatwiające opanowanie wydechów do wody

Zabawa uspokajająca

wejście do wody po drabince przodem do basenu

-ćwiczący maszerują w wodzie trzymając się brzegu pływalni, a następnie w rzędzie trzymając ręce na barkach kolegów

- w szeregu trzymając się za ręce powolne przejście na drugą stronę basenu, powrót tyłem

-j.w tylko szybciej

-j.w tylko bez trzymania się za ręce

- następnie w trójkach (bez trzymania) kto pierwszy przedostanie się na druga stronę

-j.w. tylko w dwójkach

-j.w tylko ustawienie w szeregu

CZĘŚĆ GŁÓWNA -25 minut

,,Marsz w wodzie” - uczniowie maszerując w wodzie na hasło nauczyciela naśladują różne ruchy np. słoń - silnie uderzają o dno basenu, piłkarz- naśladują kopanie piłki, lokomotywa - krótkie szybkie kroki, proste kolana, naśladowanie głosem lokomotywy, żabki -skoki obunóż

,,Olbrzymy i karły” - uczniowie maszerują po obwodzie koła w prawą lub lewą stronę, na hasło ,,olbrzymy” maszerują na palcach, wysoko unosząc ramiona, na hasło ,,karły” maszerują w przysiadzie, drobnymi kroczkami, zanurzone po szyję w wodzie

,,Baraszkujące niedźwiadki”

Dzieci uderzają dłońmi w wodę, wzajemnie się ochlapując

,,Szalone koło”

Uczniowie w kole, trzymając się za ręce biegną w jednym kierunku na określony ruch ręki prowadzącego natychmiast zmieniają kierunek

Ustawieni w kole trzymają się za ręce, jedna osoba trzyma piłkę, po czym wykonuje przysiad zanurzając głowę pod wodę, a następnie mocno odbijają się od dna wyskakując jak najwyżej do góry i podaje piłkę kolejnej osobie w kole, która wykonuje to samo

- przejście pod ramionami dzieci trzymających się oburącz

- przejście pod brzuchami dzieci, trzymających się w dwójkach za barki i stojących w opadzie tułowia

,,Liczenie palców” - jeden z dwójki zanurza się w wodzie i otwiera oczy. Drugi pokazuje na palcach zanurzonej reki dowolną liczbę, którą musi odczytać. Po wyjściu na powierzchnię uczniowie sprawdzają się nawzajem, czy liczba została prawidłowo odczytana

,,Poławiacze pereł”

Dzieci stoją tyłem do basenu, na sygnał wyławiają przedmioty leżące na dnie i układają je w wyznaczonym miejscu na brzegu. Zespół, który zdobył więcej,,pereł” wygrywa.

,,Transport skarbów”

Pierwsi w rzędach, stojąc w rozkroku , na sygnał zanurzają się w wodzie i podają między nogami trzymany przedmiot partnerowi stojącemu z tyłu. Ten podaje piłkę następnemu ćwiczącemu górą nad głową. Ostatni z rzędu biegnie na początek i podaje przedmiot w sposób wcześniej ustalony. Wygrywa rząd, który szybciej ,,przetransportuje skarby” tak aby na początku rzędu znalazła się ta osoba, która rozpoczynała zabawę

,,Rozpylacz”- uczniowie układają dłonie w ,,miseczki” i nabierają do nich wodę. Energicznie wydmuchują ustami wodę z dłoni.

,,Gotująca się woda”- na sygnał wszyscy wykonują głęboki wdech i przysiad, zanurzają się w wodzie. Powoli wypuszczają powietrze do wody, którego pęcherzyki przypominają gotującą się wodę.

,,Wyścig piłeczek ”- ćwiczący stoją w jednej linii mając przed sobą położoną piłeczkę. Na sygnał prowadzącego dmuchają na piłeczkę starając się przesunąć ją do brzegu, jak najszybciej.

CZĘŚĆ KOŃCOWA- 5 min

,,Labirynt”- ćwiczący z pierwszego rzędu biorą obręcze i ustawiają się w odstępie1,5 m w linii łamanej, trzymając zanurzone prostopadle. Pozostali kolejno przechodzą pod obręczami, wykonując wydech do wody.

uczniowie wchodzą pojedynczo z równoczesnym trzymaniem się poręczy

uczniowie w dowolny sposób stosując podskoki obunóż, jednonóż lub bieg bokiem pokonują wyznaczoną odległość

ustawienie w szeregu, z jednej strony basenu

ustawienie w kole

ustawienie j.w

na ustalone sygnały oznaczające kierunki obrotu - w lewo uniesienie ramion w górę,

w prawo uniesienie lewej lub prawej ręki

po wykonaniu zadania uczniowie cały czas trzymają się za ręce tak aby nie przecierać twarzy

ćwiczący dobierają się parami i ustawiają się w rzędzie, para za parą

ustawienie w parach

podział na dwie drużyny

dzieci nie mogą pomagać sobie nogami-przesuwać krążki do siebie i bez otwierania oczu wyciągać go z wody

dwie drużyny ustawione w dwa rzędy. Dzieci muszą zanurzyć głowę pod wodą

dzieci ustawione w szeregu twarzą do brzegu. Ręce trzymają brzeg basenu. Dzieci po wynurzeniu nie przecierają oczu

dzieci nie pomagają sobie rękami, trzymają je z tyłu

ustawienie w dwóch rzędach

po wynurzeniu dzieci nie przecierają oczu

Zakończenie lekcji

-wyjście z wody

-zbiórka, sprawdzenie stanu liczebnego grupy

-odprowadzenie do szatni

wyznaczeni uczniowie odnoszą przybory

Literatura:

  1. Ewa Dybińska, Andrzej Wójcicki: Wskazówki metodyczne do nauczania pływania

  2. Ryszard Karpiński: Pływanie


