Kk, LITERKI


Konspekt zajęcia

Prowadzący: Aleksandra Rawska

Uczestnicy: dzieci 6-letnie

Zajęcie pierwsze

Temat: Zapoznanie dzieci z litera K, k wielką i małą, drukowaną i pisaną na podstawie piosenki Królewski spacer oraz wyrazów: Kamila, kot

Cele ogólne:

- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery K, k

- określenie głoski k jako spółgłoski

- ćwiczenie słuchu fonemowego

- rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowo-wzrokowej

- nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela

Cele operacyjne - dziecko:

- rozpoznaje graficzny obraz litery K i k oraz identyfikuje go z głoską k

- intuicyjne rozpoznaje głoskę k jako spółgłoskę

- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela

- orientuje się w schemacie swojego ciała

- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów

Formy: z całym zespołem, indywidualnie, w parach

Zasady: stopniowania trudności, indywidualizacji

Metody:

- metoda dobrego startu

Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1A., woreczki z grochem, tacki z kaszą, karty z wzorem litery K, k, karty ćwiczeń, obrazek z literą K, k, litery K i k drukowane i pisane małe i wielkie, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki, niebieska plastelina, mazaki w kolorze niebieskim, obrazki (krowa, arbuz, mak, igła, las, ananas)

Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1.

Przebieg zajęć:

I. Z a j ę c i a w p r o w a d z a j ą c e

  1. Powitanie

Wspólny śpiew piosenki Dzień Dobry…

Dzień dobry, dzień dobry

Wszyscy się witamy

Dzień dobry, dzień dobry

Dobry humor mamy

Dzień dobry, dzień dobry

Jest bardzo wesoło

Dzień dobry, dzień dobry

Zróbmy wszyscy koło

  1. Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni

Dzieci dobierają się w pary i wykonują ćwiczenia zgodnie z instrukcją nauczyciela:

- stańcie naprzeciw siebie

- przywitajcie się podając sobie prawe dłonie

- przywitajcie się prawymi: stopami, kolanami,

- przywitajcie się lewymi: uszami, łokciami, biodrami

- niech każdy z was powie, kogo ma przed sobą, kogo za sobą, kto stoi za kolegą z pary.

  1. Wprowadzenie do tematu zajęć

- rozwiązanie zagadki: Jakim to pojazdem ciągniętym przez konie podróżował król w złotej koronie? (kareta)

- polecenie: posłuchajcie uważnie piosenki pt. Królewski spacer i powiedzcie co wspólnego ma z nią ta zagadka?

  1. Słuchanie piosenki pt. Królewski spacer

  2. Ćwiczenia funkcji językowych

- kto jedzie karetą?

- dokąd jechała królewska rodzina?

- co król ma na głowie?

- dzielenie na głoski wyrazu kot

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu kot z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie kot

- budowanie modelu wyrazu kot

- pokaz drukowanej małej litery k

- umieszczenie pod modelem wyrazu kot małej drukowanej litery k oraz poznanych liter

- jak miała na imię królowa? (Katarzyna)

- jak miała na imię królewna? (Karolina)

Wypowiadanie nazw obrazków. Wypowiadanie pierwszej głoski każdej nazwy. Złączenie pierwszych głosek, wypowiedzenie utworzonego wyrazu Kamila.

- dzielenie na głoski wyrazu Kamila

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Kamila z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie Kamila

- budowanie modelu wyrazu Kamila

- przypomnienie pisowni imion

- pokaz drukowanej wielkiej litery K

- umieszczenie pod modelem wyrazu Kamila wielkiej drukowanej litery K oraz poznanych liter

II. Z a j ę c i a w ł a ś ci w e

  1. Ćwiczenia ruchowe

Zabawa Konie i kareta

Dzieci w parach, jedno za drugim, trzymają się za rączki. Dzieci stające z przodu są konikami, które ciągną karetę, dzieci stojące z tyłu są woźnicą. Zadaniem koni jest reagowanie na polecenia woźnicy: Wio - kłusują, prrr - zatrzymują się. po jakimś czasie następuje zamiana rolami.

Zabawa Korona

Dzieci otrzymują woreczki z grochem. Nauczycie mówi: wyobraźcie sobie że jesteście królem lub królową. Połóżcie woreczek - koronę na głowie i spacerujcie w rytm bębenka. Uważajcie, żeby korona wam z głowy nie spadła.

  1. Ćwiczenia ruchowo-słuchowe

- dzieci słuchając piosenki, rytmicznie uderzają woreczki z grochem najpierw prawą dłonią, potem lewą, a potem na przemian.

  1. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe

Przyjrzyjcie się uważnie dużej literze K. Z jakich elementów się składa? Który z nich wygląda tak samo jak znana wam już litera. Podstawienie litery K pisanej w wyrazie Kamila. Obserwujcie, w jaki sposób należy pisać literę K: w którym miejscu należy zacząć, w jakim kierunku prowadzić dłoń. Zobaczcie jak się pisze literę K podczas śpiewania piosenki. Wykonajcie następujące ćwiczenia:

- napiszcie literę K palcem na wzorze

- powtórzcie to ćwiczenie słuchając piosenki

- śpiewajcie piosenkę i piszcie literę K na tacce z kaszą,

- śpiewając napiszcie literkę K w palcem powietrzu, a następnie stopa na podłodze.

Umieszczenie litery k pisanej w wyrazie kot. Przyjrzyjcie się małej literze k. Z ilu elementów się składa? Jak sądzicie, który z tych elementów należy napisać najpierw? Zwróćcie uwagę, w którym kierunku podąża dłoń.

- napiszcie literkę k palcem na wzorze.

- zobaczcie jak pisze literkę k wypowiadając zdanie: król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego

- wypowiadając zdanie: król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego napiszcie literkę k najpierw palcem na wzorze, potem w palcem powietrzu, a następnie stopa na podłodze.

- powtórzenie ćwiczenia na tacce z kaszą

- piszcie literę K k na kartkach z bloku - jedną obok drugiej - najpierw kolorową kred, a potem kredką pisakiem.

Kolorowanie literek K k wg pomysłu dzieci

Wykonanie ćwiczeń na karcie zadań

III. Z a j ę c i a k o ń c o w e

Królewska rodzina odpoczywa na leśnej polanie (dzieci leża na placach) i oddycha czystym powietrzem (wdech nosem, wydech - ustami). Nagle król wpadł na świetny pomysł: wymyślił zabawę w ciuciubabkę (nauczyciel wybiera króla i zasłania mu chustą oczy, reszta nie daje się złapać. Złapany zostaje królem).

Uwagi o realizacji:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………


