EGZAMIN MAKROEKONOMIA 2011
X. Recesję określa:
a)produkcja rośnie/maleje
b) poziom cen rośnie/maleje
c) zatrudnienie rośnie/maleje
d) bezrobocie rośnie/maleje
e)dochody państwa z podatków rosną/maleją
*nieprawidłową odpowiedź skreślić
X. Dopływami pieniądza do ruchu okrężnego są
a)oszczędności
b)transfery
c)import
d)eksport
e)inwestycje
X .Tożsamość rachunkowa dochodu stwierdza , że dochód narodowy jest równy Produktowi Narodowemu Brutto (całkowitej wartości wytworzonych dóbr i usług).
X. Jeżeli w 2009 roku wskaźnik poziomu cen wynosił 108%, a w 2010 roku 110%, to ile wynosiła stopa inflacji w 2010 roku?
Stopa inflacji = poziom cent - poziom cent-1 x 100
poziom cent-1
Stopa inflacji = 110 - 108 x 100 = 2 x 100 = 200 = 1,85 %
108 108 108
X. Cena dobra wynosi 50zł, koszty materiałów 20 zł, amortyzacja 15 zł, zysk 10zł.Należy obliczyć
a) wartość dodaną brutto 20 + 15 + 10 = 45zł
b) wartość dodaną netto 20 +10 = 30 zł
c) którą z nich bierzemy pod uwagę obliczając PKB? (a) czy (b)?
X. W roku 2010 przeciętna płaca wynosiła 1400 zł. Jaka będzie jej wartość realna w 2011 roku, jeżeli przewidywana stopa inflacji wynosi 5 %.
kwota x 1 = 1400 x 1 = 1400 = 1333,33 zł
(1+stopa inflacji) 1,05 1,05
X. Bank Centralny wyemitował bazę monetarną na kwotę 100 mln złotych, stopa rezerw obowiązkowych wynosi 8 %, a współczynnik drenażu gotówki 0,6. Należy obliczyć:
a) mnożnik kreacji pieniądza
m = c+1 m= 0,6 + 1 = 1,6 = 2,35
c +r 0,6+0,08 0,68
b) rozmiary wykreowanej przez system bankowy podaży pieniądza
M = m x MB M=2,35 x 100 = 235 mln zł
X. Zmiana stopy procentowej wpływa na zmianę:
a) wyłącznie kursu waluty
b) tylko eksportu
c) kursu waluty i eksportu netto
d) żadne z tych stwierdzeń nie jest prawdziwe
X. Ile powinna wynosić stopa inwestycji, jeżeli zakładamy 4 procentowy wzrost PKB, a kapitałochłonność wynosi 3,5?
i = r x m i = 4 x 3,5= 14
X. Przewiduje się, że nominalny PKB osiągnie w roku 2011 poziom 1600 mld złotych, a szybkość obiegu pieniądza jest szacowana na 2,5. Jaka w tej sytuacji podaż pieniądza byłaby wystarczająca?
M x Vm = P x Y M x 2,5= 1600
2,5M=1600 / 2,5
M=640
X. Jeżeli rząd zakłada podwojenie PKB po 15 latach to według jakiej stopy musiałby on wzrastać?
r = 72 r = 72 = 4,8
n 15
X. W celu sfinansowania deficytu budżetu rząd postanowił wyemitować konsole zapewniające co roku rentę wieczystą w kwocie 100 zł. Przyjmując, że rynkowa stopa procentowa wynosi 5 %, należy obliczyć:
a) cenę, po jakiej będą one sprzedawane na pierwotnym rynku kapitałowym?
Pb= Cr Pb = 100 = 2000
i 0,05
b) stopę zwrotu z obligacji?
i'= Cr i' = 100 = 0,05
Pb 2000
X. Jeżeli stopa faktycznego bezrobocia wynosi 15%, a bezrobocia naturalnego 6 %, to o ile procent faktyczny PKB będzie poniżej potencjalnego PKB?
c = 15% = 2,5 c ( u - u) = 2,5( 15 - 6)= 2,5 x 9 =22,5
6%
X. Cykl koniunkturalny to okresowe wahania aktywności gospodarki wokół jej długookresowego trendu.
X. Bank Centralny emituje pieniądz gotówkowy, a banki komercyjne kreują pieniądz bezgotówkowy.
X. Po ilu latach podwoi się PKB, jeżeli przewidywana długookresowa stopa wzrostu PKB utrzyma się na poziomie 4 - ch procent?
n= 72 n = 72 = 18
r 4
X. Kosztem alternatywnym pieniądza trzymanego w gotówce jest kwota z odsetek jaką otrzymalibyśmy z wkładów terminowych, czyli stopa procentowa
X. Warunkiem barteru jest podwójna zbieżność potrzeb.
X. Ulegamy iluzji pieniądza, gdy wielkości realne utożsamiamy z wielkościami nominalnymi.
X. Hipoteza Fishera stwierdza, że wzrost inflacji o 1 % powoduje wzrost nominalnej stopy procentowej o 1 %.
X. Opisz łańcuch powiązań między stopą procentową a eksportem netto.
( Użyj w tym celu właściwych skrótów literowych)
MS => i => EX =>X \ NX
=>M /
X. Wynagrodzenia Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii zaliczamy do:
a) PKB Polski
b) PNB Wielkiej Brytanii
c)PNB Polski
d)PKB Wielkiej Brytanii
X. W 2010 roku stypendium socjalne wynosiło 100 złotych. Przewidywana stopa inflacji w 2011 roku ma wynosić 4,5%. Ile powinno wynosić powyższe stypendium w 2011 roku, jeżeli chcemy utrzymać jego siłę nabywcza na dotychczasowym poziomie?
kwota x 1 = 100 x 1 = 100 = 95,69 zł
(1+stopa inflacji) 1,045 1,045
100 - 95,69= 4,31zł
100 + 4,31 = 104,31zł
X. Poniżej podano wybrane dane z rachunków dochodu narodowego kraju X za 2010 rok:
a) PKB 1400 mld
b) podatki od wydatków 170 mld
c) amortyzacja 120 mld
d) dochód netto z własności za granicą 1,2mld
e) subsydia 13 mld
Należy obliczyć:
PNB = PKB + dochód netto z własności za granica 1400+1,2 = 1401,2 mld
PNN = PNB - amortyzacja 1401,2 - 120 =1281,2 mld
PNN w cenach czynników wytwórczych= PNN - podatki + subsydia 1281,2 - 170 + 13 =1124,2 mld
Dochód narodowy = PNN w cenach czynników wytwórczych= 1124,2 mld
X. Jeżeli stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 12%, a szacunki bezrobocia frykcyjnego i strukturalnego wynoszą kolejno 3% oraz 4%, to ile wynosi stopa bezrobocia:
a) naturalnego 3%+ 4% = 7 %
b) koniunkturalnego 12% - 7% = 5%
X. Przewidywany na 2011 rok wzrost płac będzie wynosił 7 %, a przewidywany wzrost wydajności pracy3%. Jakiego rzędu inflacji należy się w związku z tym spodziewać w wymienionym roku?
7% - 3% = 4%
X. Załóżmy, ze gospodarkę opisuje poniższy model
Tożsamość dochodu : Y = C + I +G +NX
a)C= 100 +0,8Yd
b) I=180
c) G=300
d) T = 40+0,2Y
e) Yd= Y-T
f) NX= 0
Należy obliczyć:
a)mnożnik
……………………………………
b) poziom równowagi
Y= C+I +G+NX
Y=100+0,8Yd+180+300+0
Y=100+ 0,8(Y-(40+0,2Y))+180+300
Y=580+0,8(Y-40-0,2Y)
Y=580+0,8(-40+0,8Y)
Y=580-32 +0,64Y
Y-0,64Y=548
0,36Y=548/0,36
Y=1522,22
c) saldo budżetu
BS= T-G
BS= 40+0,2Y-300
BS=40+0,2x 1522,22 - 300
BS=40+304,44 - 300
BS= 344,44-300
BS=44,44
X. Ekonomiści nurtu keynesowskiego uważają , że w okresie krótkim istnieje:
a)równowaga i pełne zatrudnienie
b)równowaga lecz brak pełnego zatrudnienia
c)działa prawa Saya
d) ceny są sztywne
X. W modelu AD-AS rozmiary produkcji w okresie krótkim wyznacza:
a) przecięcie się krzywej Ad z pionową krzywą AS
b) przecięcie się krzywej AD z linią ceny
c)produkt faktyczny jest poniżej potencjalnego
X. Jaki wpływ na siłę nabywczą lokat gospodarstw domowych w kwocie 100 mln złotych będzie miała inflacja wynosząca 5 % przy oprocentowaniu lokat na poziomie 3%?
5%-3%=2%
kwota 100 = 100 =0,98
kwota+ stopa inflacji 100+2 102
a) siła nabywcza lokat wzrośnie i będzie wynosić
b) siła nabywcza lokat spadnie i będzie wynosić 0,98
X.W roku 2010 PKB w Polsce wynosił 1400 mld złotych. Przeciętny oficjalny kurs dolara był na poziomie 3,016 złotych, a oszacowany przez OECD kurs parytetu siły nabywczej wynosił 1,878 złotych. Należy wyrazić wartość rynkową PKB Polski w dolarach.
ER= ilość jednostek waluty krajowej
1 dolar
ER=1400 =464,19
3,016
……………………………..
X. Załóżmy, że PKB wynosi 1500 mld złotych, co stanowi 80% potencjalnego PKB. Przeciętna stopa podatku wynosi 30%, a wydatki budżetu 600 mld złotych. Należy obliczyć:
a) rzeczywiste saldo budżetu (+/-)
BS=T-G
T=t xY
T=0,3 x 1500
T=450
BS= 450 - 600 = - 150
b)strukturalne saldo budżetu( +/-)
BS*=T-G
T=t x Y*
1500 = 80%
Y* = 100%
80Y*=150000/80
Y*=1875
T=0,3 x 1875 = 562,5
BS=562,5-600= - 37,5
X. Gospodarkę opisują następujące współczynniki KSK= 0,8, przeciętna stopa podatku na poziomie 30% oraz krańcowa skłonność do importu równa 0,2. Należy obliczyć mnożniki w gospodarce zamkniętej, gdy:
a) t=0
m= 1 m= 1 = 1 = 5
1-KSK 1-0,8 0,2
b) t >0
m= 1 m= 1 = 1 = 1 = 1 = 2,27
1-KSK(1-t) 1-0,8(1-0,3) 1-0,8 x0,7 1-0,56 0,44
c) mnożnik w gospodarce otwartej
m= 1 m= 1 = 1 = 1 = 1 = 1 = 1,56
1-KSK(1-t) +KSI 1-0,8(1-0,3)+0,2 1-0,8 x0,7+0,2 1-0,56 +0,2 0,44+0,2 0,64
X. W gospodarce istnieje równowaga, a budżet jest zrównoważony. Rząd postanowił kontynuować politykę zrównoważonego budżetu. W związku z tym przewiduje wzrost wydatków i podatków o 500 mln złotych.
a) o ile wzrośnie dochód?
b) w oparciu o podane informacje nie można odpowiedzieć na to pytanie
X. Ekspansywna dyskrecjonalna polityka fiskalna zakłada możliwość następujących działań:
a)obniżenia stopy procentowej
b)podwyższenia podatków
c) zwiększenia wydatków
d) żadnego z nich
X. Polityka łatwego pieniądza polega na:
a) podwyższaniu stopy rezerw obowiązkowych
b)obniżaniu podatków
c) obniżaniu stopy procentowej
d)uruchamianiu przez bank centralny operacji otwartego rynku polegających na zakupie/ sprzedaży papierów wartościowych bankom komercyjnym
X. W modelu IS- LM restrykcyjną politykę fiskalną opisujemy przesunięciem
a) krzywej LM w lewo/ prawo
b) krzywej IS w prawo/lewo
X. Pieniądz fiducjarny to pieniądz
a) papierowy wymienialny na pieniądz kruszcowy
b)papierowy nie mający pokrycia w kruszcu szlachetnym
c)należy już do historii
d)występował w przeszłości i występuje współcześnie
X. Dopuszczalna granica długu publicznego w Polsce i UE wynosi 60% PKB.
X. Jeżeli przewiduje się, że nastąpi zmniejszenie aktywności sektora przedsiębiorstw, to chcąc temu zapobiec i utrzymać dochód na dotychczasowym poziomie, można zastosować:
a) ekspansywną politykę fiskalną
b)ekspansywną politykę pieniężną oraz restrykcyjną politykę fiskalną
c) ekspansywną politykę fiskalną oraz politykę trudnego pieniądza
d) ekspansywną politykę pieniężną
X. W Polsce dopuszczalnym źródłem finansowania deficytu budżetu jest:
a)dodatkowa emisja pieniądza
b)emisja obligacji skarbu państwa
c)zarówno (a) oraz (b)
d) ani (a) ani (b)
X.Z której z niżej wymienionych funkcji pieniądza możemy korzystać nie dysponując pieniędzmi:
a)środka płatniczego
b) miernika wartości
c)środka tezauryzacji
d) z żadnej z nich
X. Możliwość kreowania pieniądza bezgotówkowego przez banki komercyjne wynika z następujących faktów:
a)nie utrzymują one 100% rezerw
b) pieniądz cechuje anonimowość
X. W wyniku inflacji popyt na pieniądz realny:
a)rośnie
b)maleje
c) nie zmienia się
X. Agregat pieniądza obejmujący gotówkę w systemie bankowym oraz w sferze poza bankowej to:
a) M1
b)MB
c)M2
d)M3
X. Opisz ciąg zdarzeń składających się na mechanizm transmisyjny stopy procentowej
Użyj w tym celu właściwych skrótów literowych.
MS => i => ID =>AD => Y
X. Zakup żywności przez państwowe szpitale zaliczamy do wydatków na konsumpcję?
TAK/ NIE
X. Płacąc karta płatniczą posługujemy się pieniądzem elektronicznym.
X. Przejście od pieniądza ważonego do pieniądza liczonego było związane z wynalezieniem monety w wieku VII p. n e (650 r. p. n. e ) w Lidii (Grecja).
X. Która funkcja pieniądza łączy teraźniejszość z przyszłością? Tezauryzacji( przechowywania wartości)
7