6292


Konspekt lekcji

klasa 6.

Temat cyklu : zespołowe gry sportowe, koszykówka.

Cele główne : obrona indywidualna - „każdy swego”.

Cele dodatkowe : doskonalenie kozłowania.

Motoryczność : kształtowanie umiejętności ruchowych.

Wiadomości : przepisy gry.

Wychowawcze : współpraca, współdziałanie.

Miejsce zajęć : sala gimnastyczna.

Liczba ćwiczących : 12

Pomoce : piłki do koszykówki

Lp.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozowanie

Metody

Uwagi

Część wstępna.

1.

Organizacja lekcji.

Zbiórka, raport, powitanie.

Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Podanie zadań głównych lekcji. Pobranie piłek.

2.

Ćw. ożywiające.

Swobodny bieg dookoła sali z podrzucaniem piłki oburącz nad głową.

Bieg z kozłowaniem piłki prawą i lewą ręką.

2 min

3.

Ćw. T,(strz.) i RR.

Zatrzymanie się na obwodzie sali, położenie piłek.

Mały rozkrok, opad tułowia w przód, ramiona w bok.

2 min.

4.

Ćw. RR i T.

Krążenie ramion w przód i w tył.

Piłka krąży - przekładanie piłki z ręki do ręki dookoła tułowia(ze zmianą kierunku).

30 sek.

1 min.

5.

Ćw. T,(zł.)

Marsz dookoła sali, toczenie piłki po podłodze lewą i prawą ręką.

30 sek.

6.

Ćw. skocznościowe.

Przeskoki przez piłkę, obunóż i jednonóż.

30 sek.

7.

Ćw. T. Złożona.

Ćw. w parach, ustawienie tyłem do siebie w rozkroku.

- Podanie piłki oburącz nad głową i odbieranie dołem

- Podanie piłki w bok z lewej do prawej ręki i odwrotnie

- Podanie piłki w bok, jw. lecz kozłem.

6x

6x

4x

8.

Ćw. mm brzucha.

W siadzie rozkrocznym naprzeciwko siebie, podanie piłki w momencie przechodzenia do leżenia tyłem, powrót do siadu.

1 min.

9.

Ćw. skocznościowe.

Luźne, swobodne podskoki.

30 sek.

Lp.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozowanie

Metody

Uwagi

Część główna.

1.

Rzut.

Prowadzenie w biegu zakończone rzutem do kosza.

2 min.

2.

Kozłowanie.

Kozłowanie piłki slalomem prawą i lewą ręką.

3 min.

3.

Walka o piłkę.

Wywoływanie zawodników do walki. Zawodnicy obu drużyn ustawiają się w szeregu w kierunku jednego kosza na linii środkowej boiska, po obu stronach koła środkowego. Zawodnicy kolejno odliczają i zapamiętują swoje numery. Prowadzący w dowolnym momencie rzuca piłkę w kierunku kosza i wywołuje dowolny numer. Zawodnicy obu drużyn oznaczeni tymi numerami startują i walczą o piłkę.

3 min.

4.

Poruszanie się w obronie.

W dwójkach, jedna osoba kozłując porusza się po boisku, drugi (obrońca) z rękami za plecami utrudnia poruszanie się atakującemu.

3 min.

5.

Obrona kosza.

Walka o piłkę w parach. Jedna drużyna ustawiona przed linią środkową, atakujący, druga za koszem, obrońcy. Na sygnał startują pierwsi z obu drużyn. Atakujący kozłuje piłkę w kierunku koła rzutów wolnych, spod kosza startuje obrońca i stara się przeszkodzić przeciwnikowi w wykonaniu rzutu.

3 min.

6.

Mała gra.

Mała gra: 3X3.

3x2min.

7.

Gra.

Gra.

6 min.

Lp.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozowanie

Metody

Uwagi

Część końcowa.

1.

Musztra.

Rytmiczny marsz po obwodzie koła.

1 min.

2.

Ćw. RR.

Swobodne krążenia RR w przód i w tył.

30 sek.

3.

Ćw. NN.

W marszu unoszenie kolan wysoko, palce u nóg obciągnięte.

30 sek.

4.

Ćw. T strz., ćw. oddechowe.

Ręce założone na plecach. Marsz z głębokimi wdechami i wydechami.

1 min.

5.

Zbiórka, pożegnanie.

Zbiórka, krótkie omówienie lekcji pożegnanie.

2 min.

Zbiórka w półkolu.


