KONSPEKT ZAJĘĆ
Krąg tematyczny: Przyroda budzi się ze snu
Temat: Wiosenne przebudzenie. Kształtowanie pojęcia liczby 10
Cele operacyjne - dziecko:
- śpiewa zbiorowo piosenki z dziecięcego repertuaru, uczestniczy w pląsach (8.1)
-dostrzega zmiany dynamiki i tempa , wyraża je pląsając (8.2)
-wymienia zmiany zachodzące w przyrodzie z zależności od pory roku (11.1)
-dzieli wyrazy na sylaby, łączy je w nowe wyrazy (14.4 i 6)
-słucha poleceń nauczyciela (1.1)
-zgodnie i sprawnie funkcjonuje w grupie podczas sytuacji zadaniowych (1.2)
-zna liczbę 10 i jej zapis cyfrowy, odtwarza ten zapis (13.1, 13.2)
-prawidłowo posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 10 (13.3)
-rozpoznaje i odczytuje cyfry w zakresie 10 (13.1)
-sprawnie liczy obiekty, dopełnia do 10 (13.1)
-potrafi określić miejsce postaci w szeregu (13.4)
-orientuje się , gdzie jest strona lewa i prawa (13.4)
-starannie koloruje i lepi z plasteliny, dbając o estetykę pracy (9.2)
-prowadzi obserwację przyrodniczą (11.1)
-jest samodzielne podczas czynności samoobsługowych (2.1-5)
-utrzymuje ład i porządek wokół siebie (2.5)
-umie samodzielnie organizować swój czas wolny w klasie (6.5)
Metody: słowna, praktyczna, zadań stawianych uczniom, zabawy integracyjne
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: sylwety motyli, wiersz, lizaki liczbowe, kolorowe chustki animacyjne, bęben, duża kostka do gry, karty pracy, plastelina , kolorowanki
Przebieg dnia:
Powitanie
Swobodna zabawa dzieci według zainteresowań (60 min)
Zaproszenie do tańca integracyjnego „Witam was”
Zajęcia I (30 min)
1.Rozmowa kierowana w kręgu:
-jaka pora roku mija , a jaka nadchodzi?
- jakie są oznaki wiosennego przebudzenia? (dłuższy dzień, cieplej , ptaki, kwiaty, motyle)
2. Wskazanie na jedną z oznak wiosny - zagadka polonistyczna:
- jakie są pierwsze sylaby wyrazów: mo-rze, ty-dzień, le-karz ? Po połączeniu utworzą one nowy wyraz - rozwiązanie zagadki: mo-ty-le
3. Wysłuchanie wiersza o motylach, zwrócenie uwagi na ich ilość i wygląd.
Pierwszy nasz motylek ma brzuszek pękaty
I pasek szeroki, co dostał od taty.
Ten drugi motylek ma czapkę na głowie
Czy mu nie gorąco? Kto na to odpowie?
A ten trzeci motyl kolorowy cały
W ręku ma lizaka, co mu dzieci dały.
A czwarty motylek w dużym kapeluszu
Chyba nic nie słyszy, no, bo nie ma uszu.
A piąty motylek trąbkę w ręku trzyma
Trąbi na niej głośno, że minęła zima.
A szósty motylek, zupełnie malutki
Szepce cichuteńko: „chcę mieć własne butki”.
A siódmy motylek, jakby większy nieco
Woła: „Patrzcie w górę, ptaki, ptaki lecą”.
A ósmy motylek ma kilka wąsików
Kokardę pod szyją i osiem guzików.
Motylek dziewiąty to panna radosna
Ma barwną spódniczkę, niczym nasza wiosna.
Dziesiąty motylek ma walizek tyle
Bo leci na wczasy, na wczasy motyle!!
4.Stworzenie sytuacji zadaniowej: dzieci powinny wybrać spośród siebie tyle osób, ile było motyli w wierszu - te osoby to motyle. Pozostałe dzieci to cyfry. Rozdanie sylwet motyli i lizaków liczbowych
5.Stworzenie sytuacji zadaniowej - dzieci porządkują zbiór motyli według kolejności wskazanej w wierszu
6.Przyporządkowanie motylom kolejnych cyfr : 1-10 (lizaki liczbowe). Posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi
7. Wskazanie na cyfrę 10, określenie, z jakich cyfr się składa, prezentacja zapisu, rysowanie cyfry palcem w powietrzu, udzielanie odpowiedzi na pytania :„Ile to 10 palców?”, „Który motyl trzyma trąbkę?”, „Który stoi między siódmym a dziewiątym?” itd.
8.Wykonanie cyfry 10 z plasteliny, kolorowanie motyla
, czynności organizacyjne, porządkowe i samoobsługowe , zabawa (60 min)
Zajęcia II (30 min)
1. Zaproszenie do zabawy ruchowej z chustkami animacyjnymi - „Motyle”:
- dzieci poruszają się w rytm grany na bębnie
- na hasło „Motyl do motyla” dobierają się w pary, grupy według kolorów chustki
- na hasło „Motyle latają”- dzieci podrzucają i łapią chustki
2.Praca przy stolikach - zadania w „ kartach pracy”:
-dopełnianie do 10 - rysowanie kropek na skrzydłach motyla (dziecko rzuca dużą kostką do gry, wyrzucona liczba kropek oznacza pierwszy składnik dodawania), wspólne ustalenie, które skrzydło motyla jest lewe, które prawe
- kolorowanie tylu elementów szeregu, ile wskazuje cyfra obok
Wychowanie przez sztukę - muzyka, śpiew, pląsy, taniec (30 min)
Spacer po okolicy - obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie wiosną, sformułowanie wniosków (60 min)
Pożegnanie grupy