219


KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO SPECJALNEGO

Z DZIEĆMI NIESŁYSZĄCYMI

Temat: Doskonalenie mowy artykułowanej za pomocą gier i zabaw ruchowych”.

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE:

Cele i zadania lekcji:

Przybory i przyrządy: worki foliowe, piłeczki pingpongowe, szarfy, wata, kartki papieru,

obrazki zwierząt, laski gimnastyczne, tamburyn, płyta z muzyką.

Tok lekcji

Przebieg zadania

Czas/ liczba powtórzeń

Metoda

zajęć

Uwagi organizacyjno- metodyczne

I. Część wstępna

  1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

  1. Motywacja uczniów do aktywnego udziału w zajęciach

  1. Rozgrzewka, rozwój psychomotoryczny

  • Zabawa ożywiająca

  • Ćw. kształtujące mm. ramion

  • Ćw. kształtujące mm. nóg

  • Ćw. kształtujące mm. tułowia

Przywitanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.

Podanie tematu i celów lekcji. Zachęcenie do aktywnego udziału w zajęciach.

Berek „Troskliwe misie”- każdy uczeń ma worek foliowy (otwarty), zadaniem berka jest trafienie piłką do worka misiów. Po trafieniu następuje zamiana berka.

„Małpki”- krążenia ramion w przód i w tył

„Wróbelek”- dłonie na barkach, krążenia w przód i w tył

„Krabik”- krok odstawno-dostawny

„Pchełka”- skoki obunóż

„Słonik”- wypady w przód

„Słonik się myje”- krążenia tułowia w prawą i lewą stronę

„Słonik się suszy”- skłony tułowia w bok

2 min

1 min

3 min

30 sek

30 sek

30 sek

30 sek

30 sek

30 sek

30 sek

Zabawowo-klasyczna

Bezpośredniej celowości ruchu

Bezpośredniej celowości ruchu

Bezpośredniej celowości ruchu

Odliczanie porządkowe- naśladowanie prowadzącego.

  • Przypomnienie zasad bezpieczeństwa na zajęciach. Ustalenie sygnału umownego do ustawienia.

Prowadzący rozdaje każdemu po 1 worku. Na początku jest wyznaczony jeden berek, potem ich liczba jest zwiększana. Zabawa odbywa się na całej sali.

Ćwiczenia wykonywane w poprzek sali.

Prowadzący demonstruje sposób wykonania ćwiczenia.

Ćwiczenia wykonywane w poprzek sali.

W rozsypce.

II. Część główna

  1. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności w różnych zakresach

      • „Artykulacja”- zabawa polegająca na ćwiczeniu mięśni twarzy.

  • „Smerfy”- każdy uczeń otrzymuje szarfę i tworzy z niej swój domek. W momencie grania muzyki smerfy biegają po łące, gdy ona cichnie muszą schować się do swojego domku.

  • „Farma”- prowadzący pokazuje na kartkach różne zwierzęta, zadaniem grupy jest naśladowanie zwierząt (słownie i ruchowo).

  • (M) „Lustrzane odbicia”- jedna osoba z pary wykonuje różne pozycje. Zadaniem drugiej osoby z pary jest odwzorowanie ustawienia partnera.

  • „Przeprowadzka”- uczniowie dobierają się w pary i ustawiają się w poprzek sali. Zadaniem wszystkich par jest przeniesienie na swój sposób mebli z mieszkania np. kanapa, szafa.. na drugi koniec sali.

  • „ Wyraź swoje emocje”- uczniowie tworzą okrąg. Nauczyciel wybiera 1 osobę i przypisuje jej daną emocję, którą musi pokazać np. jestem smutny. Zadaniem tej osoby jest chodzenie wewnątrz okręgu i „zarażanie” wszystkich smutkiem.

  • „Zegar”- uczniowie tworzą 2 okręgi wewnętrzny i zewnętrzny. Osoby w środku posiadają laski gimnastyczne. Jedną ręką trzymają za jeden koniec drugi dotyka podłoża. Na sygnał prowadzącego- uderzenie w tamburyn uczniowie puszczają swoją laskę i próbują złapać laskę sąsiada. Osoby w kole zewnętrznym maszerują w przeciwnym kierunku.

  • „ Wycieraczki samochodowe”- w leżeniu tyłem na sygnał prowadzącego przenoszenie złączonych nóg w prawo i lewo- „wycieraczki pracują”. Tempo pracy „wycieraczek„ dyktuje rytm uderzeń w tamburyn. Na sygnał nauczyciela „wycieraczki przestają pracować”.

3 min

3 min

3 min

3 min

3 min

3 min

2x3 min

2 min

Bezpośredniej celowości ruchu

Zabawowo- klasyczna

Zabawowo- klasyczna

Zabawowo-naśladowcza

Zabawowo- klasyczna

Zabawowo- naśladowcza

Zabawowo-klasyczna

Zabawowo-klasyczna

Nauczyciel podaje grupie różne ćwiczenia np. wydawanie odgłosów jadącego pociągu itp.

Luźne ustawienie na sali. Szarfy leżą na parkiecie. Prowadzący włącza i ścisza muzykę.

Zabawa odbywa się na całej sali do muzyki.

W rozsypce. Na sygnał prowadzącego następuje zmiana ról w parze.

Przenoszone przedmioty są tylko wymyślone i osoby w parach muszą wyobrazić sobie ich rzeczywisty ciężar.

Po zademonstrowaniu określonej emocji nauczyciel wybiera kolejną osobę do prezentacji.

Prowadzący stoi za kołem tak, aby uczniowie go nie widzieli. Uczniowie poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara po obwodzie koła. Na sygnał prowadzącego zmiana ról, osoby z zewnątrz stają się okręgiem wewnętrznym. Wygrywa grupa, która zdobędzie mniej punktów karnych (upuszczenie laski).

W rozsypce. Nauczyciel demonstruje ustawienie „wycieraczek”. Sygnał do rozpoczęcia uniesiona ręka w górze. Sygnał zakończenia- uniesione obie ręce w górze.

III. Część końcowa

  1. Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne organizmu

  1. Czynności organizacyjno- porządkowe i wychowawcze zajęć

  1. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej

  • „Bramki”- każda para otrzymuje kulkę zrobioną z kartki papieru. Z dłoni tworzą bramkę. Zadanie polega na dmuchaniu kulki i trafienie do bramki partnera.

  • „Chmurki”- każdy otrzymuje kawałek watki. Zadanie polega na dmuchaniu watki w górę tak, aby nie spadła na ziemię i unosiła się jak najwyżej.

Zebranie kawałków waty z parkiety przez uczniów. Zbiórka w siadzie w kole. Podsumowanie zajęć i podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.

Zachęcenie uczniów do pomagania osobom niesłyszącym w różnych sytuacjach i miejscach.

2 min

2 min

2 min

1 min

Zabawowo- klasyczna

Zabawowo- klasyczna

Zadaniowo- ścisła

W rozsypce na całej sali. Uczniowie dobierają się w pary.

Uczniowie znajdują się w rozsypce.

Omówienie zajęć i pożegnanie z uczniami.

Literatura:

1. Gawlik K., Walaszczyk A., „Gry i zabawy ruchowe w szkołach specjalnych”,

Wyd. AWF, Katowice 2002.


