SCENARIUSZ ZABAW DLA DZIECI

Z dnia 31.III.2004

TEMAT: ”Święta tuż, tuż”- zabawy integracyjne doskonalące

umiejętność komunikowania się w grupie.

PROWADZĄCA: Iwona Fuśnik

Cele operacyjne:

Dziecko:

• zna reguły zabaw integracyjnych w „ kręgu”,

• potrafi rozwiązać zagadki,

• podejmie działalność plastyczną dążąc do osiągnięcia wspólnego

celu.

0x08 graphic
Metody pracy:

słowna -rozmowa, piosenka, objaśnienie

oglądowa- pokaz, obserwacja

czynna- stawianie zadań do wykonania

Forma:

Zbiorowa, zespołowa, w parach.

Środki dydaktyczne:

Wizytówki w kształcie jajeczka, szary papier, gazety, klej, drewniane jajeczko, jajeczka do ewaluacji.

PRZEBIEG ZABAW:

1.Zabawa ze śpiewem „Witam Was”

Dzieci ustawiają się w dwóch kołach. W kole wewnętrznym dzieci stoją zwrócone twarzami do swoich partnerów z koła zewnętrznego. Przy melodii płynącej z magnetofonu, wszyscy śpiewają powitalną piosenkę, a w odpowiednich momentach klaszczą w dłonie kolegi.

WSZYSCY SĄ, WITAM WAS

ZACZYNAMY-JUŻ CZAS

JESTEM JA, JESTEŚ TY

RAZ, DWA, TRZY

2.Wizytówki jajeczka

Dzieci otrzymują kolor jajeczek jednakowy dla całej grupy.

3.Zabawa integracyjna „Wesołe powitanie

Dzieci maszerują po sali w rytm muzyki, gdy muzyka milknie witają się różnymi częściami ciała, np. kolanami, łokciami, dłońmi itp.

4.Zabawa „Jajeczko”

Dziecko trzymające jajeczko mówi „To jest jajeczko, ja mam na imię Ania, jajeczko daję Tobie” i tak po kolei aż jajeczko zatoczy krąg.

0x08 graphic

5.Ekspresja werbalna

Dzieci rozwiązują zagadki o tematyce świąt Wielkanocnych.

0x08 graphic
1.Białe, żółte, malowane, 2.Jak się nazywa skorupka od jajek
I kraszane i pisane, Co na Wielkanoc świetnie się nadaje?
Na Wielkanoc darow
ane. ( wydmuszka) (pisanki)

3. Nie miauczą, lecz kwitną, białe albo szare. Znajdziesz je na wierzbie, gdy się kończy marzec.( bazie)

4.Upleciony ze słomy, z wikliny, chętnie nosi owoce, jarzyny. Podwieczorek też weźmie czasem, a i grzyby przyniesie z lasu. (koszyk)

5.Żółciutkie kuleczki za kurą się toczą. Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą.(kurczątka)

6.Nie ma nóg, tylko „skoki”, nie ma oczu tylko „trzeszcze”, śpi w kotlinie niegłębokiej, kocha lasy i pól przestrzeń.(zajączek)

7.Przeważnie jestem biały i na stole leżę. Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze.(obrus)

8.Jak się nazywa wróbli śpiewanie? Każdy odpowie to jest……(ćwierkania)

6.Zabawa taneczna „Magiczna liczba siedem”

Dzieci w dużym kole tańczą do melodii:

•tupią prawa nogą

•tupią lewą nogą

•klękają na prawe kolano

•klękają na lewe kolano

•opierają się na prawym łokciu

•opierają się na lewym łokciu

•opierają się czołem o podłogę

7.Wielkanocne jajko

Dzieci odliczając do dwóch tworząc grupy losowo. Zajmują swoje miejsca pracy. Wyklejają jajka Wielkanocne wydzierankami z kolorowych gazet. Szablony jajek przygotowane na dużych arkuszach szarego papieru.

8.Ewaluacja „Jajeczko Ci powie”

Dzieci dostają kolorowe jajeczka. Mają za zadanie narysować na nich uśmiechniętą lub zmartwioną buzię. W ten sposób oceniają zajęcia, mówią, co im się podobało, co ich rozbawiło, a co sprawiło trudność.

Nauczycielka dziękuje wszystkim dzieciom za wspólną zabawę i aktywność podczas zajęcia.

0x08 graphic