KONSPEKT ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH DLA DZIECI 5 LETNICH
Prowadząca Aneta Szeleźniak
Data: 11.02.2014r.
Grupa V dzieci 5 - letnie
Cele ogólne
Kształtowanie prawidłowej postawy poprzez zabawę z przyborem
gimnastycznym
Cele operacyjne
dziecko:
manipuluje przyborem gimnastycznym
uczestniczy w zabawie z elementem skoku, podskoku, rzutu, chwytu,
ćwiczeń równoważnych
podejmuje inicjatywę podczas zabaw ruchowych, współdziała z
partnerem i w grupie
rozróżnia stronę lewą i prawą
rozwija zwinność, szybkość, siłę wzmacnia siłę ramion, nóg i tułowia
przestrzega reguł obowiązujących w zabawach;
METODY PRACY:
Metoda stacyjna (obwodowa),
Oglądowa , słowne ,czynne zadania do wykonania
FORMA PRACY
indywidualna, grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
piłki, woreczki, szarfy, skakanki, obręcze, odpowiednio dobrana muzyka, i
instrumenty muzyczne (tamburyn, trójkąt, kołatka, bębenek), stoper, gwizdek,
dzwoneczek, plastikowe pojemniki,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I CZĘŚĆ POCZĄTKOWA
A
Czynności organizacyjno -porządkowe
1. Zbiórka w kole
,,Prędko, prędko do kółeczka, podaj ręce swe”
2. Przywitanie dzieci.
3. Przedstawienie celów zajęć.
4. Zachęcenie do ćwiczeń.
B. Ćwiczenia zręcznościowe (ożywiające)
1
.Marsz po obwodzie koła. Dzieci, w zależności od dźwięku instrumentu, który
usłyszą, maszerują na całych stopach (tamburyno), na palcach
(trójkąt), na piętach (kołatka), z wysokim unoszeniem kolan (bębenek).
2.
Podczas przerwy w muzyce dzieci w dowolny sposób kłaniają się
(skłon, dyg itp.) witają się różnymi częściami ciała (dłońmi, głowami,
plecami, łokciami, piętami, kola nami)
3.Zabawa ze śpiewem: „Głowa ramiona”. Dzieci pokazują tę część ciała,
którą wymieniają w piosence. Z każdym powtórzeniem zwrotki tempo piosenki
przyspiesza.
Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty.
Głowa, ramiona, , kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos.
4. Zabawa orientacyjno -
porządkowa „Dzieci w lesie”.
Nauczyciel rozdaje połowie grupy szarfy. Dzieci ubrane w szarfy stają w
rozsypce to „drzewa w lesie”. Pozostałe biegają w różnych kierunkach,
a na zawołanie „stój” zatrzymują się i chowają za najbliższe drzewo.
Nauczyciel powtarza zabawę dwa razy, następnie dzieci zamieniają się rolami
i zabawa toczy się dalej.
5.Zabawa „Podrzuć woreczek”
Każde dziecko zabiera z kosza jeden woreczek. Dzieci ustawiają się w kole w
dużych odległościach od siebie. Na sygnał nauczycielki dzieci w miejscu
podrzucają woreczek do góry i starają się go złapać. Dzieci kilkakrotnie
podrzucają woreczek w górę i łapią (raz prawą raz lewą ręką)
Następnie dzieci maszerują dookoła sali, starają się podrzucać woreczek i go
złapać w marszu.
6. „Siad skrzyżny”
D
zieci stoją w kole, trzymając woreczek w dłoniach.
Nauczyciel pyta: kto potrafi usiąść skrzyżnie (po turecku) trzymając woreczek
w wyciągniętych w przód rękach? Ale uwaga staramy się usiąść mając cały
czas plecy proste i nie podpieramy się rękami. Po wykonaniu zadania
nauczyciel pyta: a kto potrafi wstać z siadu skrzyżnego bez podpierania rąk?
Wyciągamy ręce w przód trzymając woreczek i wychylamy ciało do przodu.
Ćwiczenia powtarzamy kilka razy.
II CZĘŚĆ GŁÓWNA
Czynności organizacyjne.
Omówienie poszczególnych stacji obwodu ćwiczebnego,
podział dzieci na 4 grupy.
Dzieci w pozycji siadu skrzyżnego.
Przejścia na kolejne stacje odbywają się w określony sposób (ręce na
biodrach, wysoko unoszone kolana) po sygnale nauczycielki..
I STACJA
Zabawa „Celowanie do obręczy”.
Dzieci ustawiają się w rzędzie. W niedużej odległości ustawiona jest obręcz.
Zadaniem dzieci jest rzucanie wo
reczkiem do obręczy.
Zabawę powtarzamy dwa razy, wykonując rzut prawą i lewą ręką.
II STACJA
Zabawa ,,Przekładanka” Dzieci przenoszą palcami stóp woreczek szarfę
z jednej obręczy do drugiej.
III STACJA
W jedną stronę Marsz po równoważni z krążkiem woreczkiem na głowie, ręce
odwiedzione w bok Z powrotem Przejście krokiem mierniczym po skakance
ułożonej jako linia krzywa z woreczkiem na głowie. Na koniec skłon głowy w
przód, zrzucenie woreczka do obręczy.
IV STACJA
Zabawa „Skoki zajęcze”.
Dzieci ustawiają się w przysiadzie podpartym i wkładają woreczek
między stopy. Próbują posuwać się do przodu skokami zajęczymi, trzymają
cały czas woreczek między stopami.
III CZĘŚĆ KOŃCOWA
Ćwiczenia uspakajające . Marsz po kole przy muzyce wdech ręce w górę
(głęboki wdech nosem);wydech ustami
Omówienie i ocena wykonywanych ćwiczeń na poszczególnych stacjach.