SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA DZIECI 5 i 6-LETNICH
Nauczyciel: Alicja Wojtaszuk
Temat: Woda źródłem życia
Cel główny: - dz. poznaje znaczenie wody dla rozwoju życia na Ziemi
Cele szczegółowe: - zapoznanie dzieci ze sposobem oszczędzania wody . . - wzbogacanie wiedzy na temat zastosowania wody w
życiu codziennym
- dz. wie, że należy być ostrożnym w kontakcie z . . wrzącą wodą
- dz. poznaje różne stany wody: płyn, gaz, lód
- czerpie radość z wykonywanych doświadczeń
Środki dydaktyczne: plansze dydaktyczne, słoik, misa z wodą, gumowa kaczka, klocek plastikowy i drewniany, kamień, pudełko metalowe, kostka lodu, czajnik z wrzącą wodą, lusterko, literowe puzzle, kredki, kartka papieru, klej, Płyta CV z odgłosami wody, Płyta CV z piosenka „Mamo, tato – wolę wodę”,
Metody : słowna, pokaz, obserwacja,
Przebieg zajęć:
Rozmowa z dziećmi o wodzie.
Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, co to jest woda, gdzie mieszka, jaki ma smak, jak bardzo potrzebna jest nam do życia.
Zagadki – Komu potrzebna jest woda?
- Korzeń w ziemi, pień, gałązie. W lesie, w polu, w parku – rosną prawie wszędzie? (drzewa)
- Są zielone, żyją i oddychają, ale rąk i nóg nie mają, razem jak się nazywają (rośliny)
- Mali w przedszkolu się bawią, duzi w pracy pracują, Razem jak się nazywają (Ludzie)
- To rodzina wielka jest, są tam krowa, koń i pies. (Zwierzęta)
Oszczędzamy wodę.
Przedszkolaki słuchają wierszem pt.: „Woda”. Wspólnie z nauczycielem omawiają wiersz i odpowiadają na pytania do jego treści.
Paweł mył ręce
I nie zakręcił wody w łazience.
Kapie, kapie woda,
Wody bardzo szkoda.
Nie można marnować wody,
Można nią podlać kwiatki,
Napoić można pieska,
Wykąpie się Tereska.
Mama zrobi pranie,
Będzie czyste ubranie,
Wziąć prysznic dla ochłody,
Nie można marnować wody!
- Co zrobił Paweł?
- Czy dużo wody się zmarnowało?
- Do czego można wykorzystać wodę?
- Jak jeszcze można oszczędzać wodę?
Doświadczenia z wodą „Co tonie, co pływa i jak się nazywa?”
Dzieci oglądają przedmioty przyniesione przez nauczyciela. Umieszczają jena powierzchni wody. Obserwują je i stwierdzają, co tonie a co pływa. Próbują wyciągnąć wnioski. (toną przedmioty lekkie, a ciężkie nie)
Zabawa ruchowa
Zabawa ruchowa „Kropelki wody” dzieci – kropelki wody – biegają po dywanie, na sygnał tamburyna łapiąc się za ręce, kładą się na dywanie tworząc kałużę.
Zagadki słuchowe
Dzieci słuchają odgłosów wody. Zgadują z jakiego miejsca one pochodzą
Doświadczenia z wodą „ W jakiej postaci występuje woda”
- Rozmowa o zachowaniu ostrożności w kontakcie z wrzącą wodą. Dzieci obserwują parowanie i skraplanie się wody. Wiedzą, że para (małe kropelki) to jest woda. Obserwują skraplanie się pary na lusterku.
- dzieci oglądają odstawiony w ciepłym miejscu pojemnik z lodem. Wiedzą, że w pojemniku znajduje się woda.
Wspólne śpiewanie piosenki pt: „Mamo, tato – wolę wodę”
Dzieci rozwiązują zagadkę: Słuzy do mycia, służy do picia. Bezniej nie byłoby na Ziemi życia? (woda). Następnie układają wyraz „woda” z puzzli.
Ad 1
- Woda to płyn bez którego nie byłóby życia.
- Jest bezbarwna i bezapachowa
- Potrzebna do picia, mycia pożary, kwiaty w wazonie, gotowania, zmywania
- Trzeba zachowa ostrożnośc z wrzącą wodą i podczas zabawy w np.: morzu
- Mieszka w : oceany, stawy, morza, jeziora lodowce, jest w glebie, roślinach
Ad 4
Ponieważ okręt (nawet z żelaza) jest w środku „pusty” tzn. ma małą gęstość, mniejszą niż gęstość wody dlatego unosi się na wodzie i nie tonie.
toną przedmioty wykonane ze szkła, metalu, bo są „cięższe” od wody
- pływają przedmioty wykonane z plastyku, drewna, korka, papieru, bo są „lżejsze” od wody
Badanie zachowania się przedmiotów na wodzie wypełnionych powietrzem (zakręcony słoik, metalowe pudełko, gumowa zabawka). Dzieci stwierdziły, że przedmioty wypełnione powietrzem pływają, mimo iż wykonane są z materiałów ciężkich
Ad. 7
Wolna przestrzeń między czajnikiem a białą chmurka pary ro gaz, para to już małe kropelki wody.
§ 7. ust1. pkt1
Uczestniczenie w pracach organów szkoły (przedszkola) związanych z realizacją zadań dydaktyczno, wychowawczo, opiekuńczych lub innych wynikających ze statutu oraz potrzeb szkoły (przedszkola) i środowiska lokalnego.
§7 ust. 1 pkt2
Pogłębianie wiedzy i umiejętności zawodowych, samodzielnie lub przez udział w różnych formach kształcenia ustawicznego.
§ 7. ust 1. pkt 3.
Poznawanie przepisów dotyczących systemu oświaty
§ 7. ust .2 pkt 1.
Umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań a także oceniania ich skuteczności i dokonywanie zmian w tych działaniach
§ 7. ust 2. pkt 2.
Umiejętność uwzględniania w pracy potrzeb rozwoju ucznia, problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych
§ 7. ust 2. pkt 3.
Umiejętność wykorzystania w swojej pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej.
§ 7. ust 2. pkt 4.
Umiejętność zastosowania wiedzy z dziedziny psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz ogólnych zadań z zakresu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawie nieletnich w rozwiązywaniu problemów związanych z zakresem realizowanych przez nauczyciela zadań
§ 7. ust 2. pkt 5.
Umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi systemu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie funkcjonowania szkoły (przedszkola), w której nauczyciel odbywał staż