Scenariusz zajęć
Temat zajęć: Wędrówka kropelek wody w przyrodzie.
Przygotowała: Karolina Bała
Data: 13.03.2012r.
Grupa wiekowa: 5-6 latki
Cele:
Zakłada się, że dziecko:
- wie jak powstaje deszcz, bierze udział w ruchowo muzycznej ilustracji tego zjawiska inscenizując słowa nauczycielki ruchem
- bierze czynny udział w proponowanych zadaniach i badaniach
- wyciąga wnioski z doświadczeń i obserwacji
- używa zmysłów do poznania właściwości wody
- inscenizuje do muzyki z użyciem rekwizytu (foli)
- reaguje na wysokość dźwięków i tempo muzyki
- rozwija wyobraźnie i pomysłowość
- potrafi współpracować
- zna podstawowe cechy wody
- wymieni trzy stany skupienia wody
Pomoce:
- woda źródlana, kubki plastikowe, papierowe gazety, folia malarska, emblematy dla dzieci (krople wody, chmury, płatki śniegowe ), termos z gorącą wodą, lusterko, miska, kostki lodu, płyta CD
Formy:
- indywidualna, grupowa oraz zbiorowa
Przebieg zajęć:
Nauczyciel rozkłada na sali folię malarską na kształt rzeki. Dzieci mają przydzielone role poprzez otrzymane emblematy (krople, chmury, płatki śniegu). Jako tło muzyczne muzyka P. Czajkowskiego.
Nauczyciel zaczyna czytać opowiadanie: (kiedy mowa o danym zjawisku
dziecko - śnieg, kropla, chmura - wchodzi do rzeczki)
Chodziła po lesie Jesień, która zaczęła strącać ostatnie liście z drzew i zaczyna chuchać zimnym wiatrem na rzeczkę, która płynie pomiędzy drzewami. Szumiała i szeleściła - małe, większe i duże KROPLE - córki rzeki cieszyły się i płynęły przejrzyste i czyste tworząc szczęśliwą mokrą rodzinkę - wodę. Nagle zawiał zimny wiatr, niektóre krople nie chciały, żeby przykrył je śnieg więc szybko uniosły się wysoko, wysoko aż do nieba! Z góry obserwowały całą Ziemię - rzeki, jeziora, morza kiedy nagle zauważyły, że nie są już kroplami ale ciężkimi, deszczowymi CHMURAMI. Po pewnym czasie poczuły, ze znowu są lekkie ale jakieś inne - zwiewne i nie lecą w dół lecz wirują po niebie raz w prawo, raz w lewo - co to? - to przecież ŚNIEGOWE GWIAZDKI - unoszą się nad lasem. W pewnej chwili chciały zobaczyć co dzieje się z ich siostrami i braćmi w rzeczce i wtedy wyszło słabe, nisko unoszące się słońce i nagle z lekkich gwiazdek zrobiły się ciężkie KROPLE i spadły do rzeki.
Wszystkie dzieci chwytają folię i rozkładają ją - tworząc w sali morze. Słuchając muzyki dostosowanie intensywności fal. Po skończonym pokazie dzieci siadają, rozmowa na temat treści opowiadania, utrwalenie krążenie wody w przyrodzie
Zabawa paluszkowa: „Poszła Pani na spacerek…” - dzieci siadają jeden za drugim, dzieci słuchając wierszyka na plecach kolegów i koleżanek obrazują wg własnych pomysłów zjawiska oraz czynności występujące w utworze.
Nauczyciel dzieli dzieci na kilka grup - daje dzieciom kubeczki z wodą, ich zadaniem jest przeprowadzenie badania tej cieczy wykorzystując swoje zmysły (wzrok, węch, smak) - każda grupa ma inne zadanie (określenie koloru wody/ smaku/ zapachu). Wyciągniecie wniosków - woda bezbarwna, bezwonna, bezsmakowa.
Nauczyciel siada z dziećmi w kole, rozmawia i odnosi się do obecnej wiedzy dzieci na temat wody. Dzieci otrzymują kostki lodu, wodę w szklance oraz przy pomocy nauczyciela obserwują co się dzieje z gorącą wodą gdy przystawi się do niej lusterko. Próby nazwania zjawisk przez dzieci.
Usystematyzowanie wiedzy i sprawdzenie zrozumienia tematu na podstawie karty pracy. (rysunki wody, czajnika, lodu, strumyka) - zadaniem dzieci jest określenie stanu skupienia wody na danym obrazu.