Justyna Dmuchowska
Scenariusz lekcji wychowawczej
T: Zasady savoir-vivre przy stole.
Główne zagadnienia lekcji:
Podstawowym celem lekcji jest zapoznanie uczniów jak prawidłowo jest nakryty
stół, w jakiej kolejności należy brać sztućce i co zrobić z serwetką, która jest na
talerzu, a co zrobić z niespodziewaną plamą na obrusie.
Czyli zasady savoir- vivre przy stole.
Cele lekcji:
a) uczeń zna:
zasady nakrywania do stołu
podstawową zastawę stołową
zasady kultury przy stole
metody obchodzenia się z serwetką
b) uczeń rozumie:
dlaczego należy poprawnie zachowywać się przy stole
zasadę kolejności brania sztućców
kulturę zachowania przy stole
c) uczeń potrafi:
posługiwać się serwetką
posługiwać się sztućcami
zastosować zdobytą wiedzę w praktyce
Metody i formy:
przedstawienie, inscenizacja
omówienie
samodzielna praca
swobodne wypowiedzi
Środki dydaktyczne:
- komplet podstawowej zastawy stołowej, komplet sztućców, komplet kieliszków (zgodnie
z rysunkiem zamieszczonym w scenariuszu),
- serwetki z materiału, z papieru, obrus,
- kartki papieru, coś do pisania.
Uwagi dotyczące realizacji:
Lekcja jest jednostką metodyczną jednogodzinną.
Chętni uczniowie (2-3) muszą przygotować się wcześniej na tą lekcję (wykorzystują wiadomości z załącznika do scenariusza, jeden uczeń mówi, a drugi pokazuje daną scenkę), przynoszą ze sobą przedmioty potrzebne do prezentacji i muszą przygotować się do dwóch scenek:
- jak nie należy zachowywać się przy stole
- zasady prawidłowego zachowania przy stole
Uczniowie najpierw przedstawiają scenkę nieprawidłowego zachowania przy stole. Pozostali uczniowie obserwują, zapisują na kartkach nieprawidłowe zachowania i po przedstawieniu scenki omawiają, co było niewłaściwego w przedstawieniu. Następnie zastanawiają się nad prawidłowym zachowaniem zapisując to też na kartce papieru.
Poprzez swobodne wypowiedzi uczniów i ukierunkowanie nauczyciela razem wypracowują poprawne zasady zachowania się przy stole.
Po omówieniu tych poprawnych zasad należy pokazać drugą scenkę już z tymi prawidłowymi zasadami.
Przebieg lekcji:
Część nawiązująca ( ok. 5 min.)
Przybliżenie uczniom celów lekcji i przebiegu zajęć.
Część postępująca (ok. 30 min.)
Nauczyciel omawia zadania jakie będą wykonywać wszyscy uczniowie na zajęciach. W tym czasie 2-3 uczniów - „aktorów” przygotowuje się do przedstawienia scenki. Aktorzy przedstawiają scenkę jak nie należy zachowywać się na eleganckim przyjęciu przy stole. Reszta uczniów - „widzów” obserwuje i wyciąga wnioski, zapisując je na kartkach.
Po przedstawieniu następuje omówienie co niestosownego, nieprawidłowego zauważyli widzowie w przedstawianej scence.
Następnie pod kontrolą nauczyciela wypracowują zasady prawidłowego zachowania się przy stole, prezentując je. A na zakończenie aktorzy prezentują scenkę z zachowaniem zasad savoir-vivre przy stole.
3. Część rekapitulująca (ok. 5 min.)
Podsumowanie zajęć przez nauczyciela. Nauczyciel rozdaje kartki z miniankietą do wypełnienia:
Czy lekcja się podobała?
Co nowego nauczyłaś (-eś) się na lekcji?
Czy taka tematyka zajęć jest potrzebna?
Czy kiedykolwiek wykorzystasz te wiadomości?
ZAŁĄCZNIKI
I. SERWETKI
Jakie serwetki podajemy na eleganckim przyjęciu?
- najlepiej białe, uszyte z materiału idealne z monogramem
- jeżeli są kolorowe muszą współgrać z kolorem obrusa
- na eleganckim przyjęciu nie podaje się serwetek papierowych
- niedopuszczalne są papierowe serwetki we wzorki lub kwiatki
Jakie przeznaczenie mają serwetki?
Serwetki mają dwie funkcje:
- służą do ocierania ust
- chronią odzież przed zabrudzeniem
Jak posługiwać się serwetką?
- gospodyni daje znać, że zaczynamy jeść, biorąc swoją serwetkę z nakrycia
- my sięgamy po swoją i rozkładamy ją na kolanach (zupełnie lub złożoną w trójkąt)
- niedopuszczalne jest wkładanie jej za kołnierz,
- nie odkładamy jej z boku nakrycia
- za każdym razem, gdy chcemy napić się trochę wody lub wina, ocieramy
usta serwetką (zapobiega to pozostawaniu tłustych śladów na kieliszku)
- serwetkę odkładamy dopiero po deserze
4. Co robimy z serwetką jak wstajemy od stołu?
- możemy położyć ją na stole bądź na siedzeniu krzesła
- serwetkę składamy, ale nie idealnie i zostawiamy po prawej stronie
nakrycia
- jeżeli jest bardzo ubrudzona należy położyć ją na siedzeniu
- serwetka położona na siedzeniu to znak dla innych, że to miejsce jest zajęte
5. Ale plama!
- gdy na stół coś się wyleje, nie próbujmy nerwowo wywabiać plamy
ani zdejmować obrusa
- mokre miejsce osuszamy papierowym ręcznikiem, a następnie zasłaniamy
serwetką w kolorze obrusa
II. MIEJSCA SZTUĆCÓW I TALERZY
Talerze
Bezpośrednio na stole stoi talerz - podkładka (podtalerz) i na niej duży
talerz na którym podaje się danie główne . Jeżeli danie rozpoczyna się
przystawką to na podtalerzu znajduje się talerz do przystawki.
2.Sztućce
Kolejność układania sztućców jest związana z kolejnością podawania dań.
Po lewej stronie od zewnątrz (najdalej od talerza) widelce do przystawki i
dania głównego, po prawej stronie - nóż do przystawki, łyżka do zupy, nóż
do dania głównego. Sztućce do ostatniego dania umieszczone są najbliżej
nakrycia.
3.Nad talerzem
Znajdują się sztućce do deseru.
4.Po lewej stronie
Znajduje się talerzyk na pieczywo i nóż do masła.
5.Kieliszki
Znajdują się po prawej stronie, najmniejszy do wina czerwonego, następnie
do białego, największy (może być to też szklaneczka) do wody.
PRAWIDŁOWO NAKRYTY STÓŁ
Noże ułożone są ostrzami ku talerzom, widelce i łyżki - brzuszkami do dołu.