Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 21.10.2008 - wtorek
dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Zdrowy styl życia.
Temat dziennego ośrodka pracy: Jem warzywa i owoce.
Czas zajęć: 3 x 45 minut
Cele ogólne:
Kształtowanie nawyków spożywania warzyw i owoców.
Ukazanie dzieciom związku między spożywaniem warzyw i owoców, a posiadaniem dobrego zdrowia.
Cele rewalidacyjne:
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,
Doskonalenie poprawnej wymowy.
Ćwiczenie koncentracji uwagi.
Cele operacyjne
Dziecko:
Rozumie konieczność spożywania warzyw i owoców.
Poprawnie nazywa warzywa i owoce.
Zna pojęcie witaminy.
Potrafi ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej.
Formułuje odpowiedzi na pytania.
Wypowiada się na temat ilustracji.
Przepisuje tekst według wzoru.
Metody pracy:
Oparte na działaniu praktycznym.
Obserwacja kierowana i spontaniczna.
Swobodna pogadanka.
Formy pracy
Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, rozsypanka wyrazowa zdania, ilustracje owoców i warzyw, etykiety z nazwami owoców i warzyw, obrazek do kolorowania.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
Przywitanie z dziećmi.
Sprawdzenie listy obecności.
Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.
Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
Sprawdzenie pracy domowej.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
Ćwiczenia grafomotoryczne - wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.
rysowanie szlaczków w zeszycie.
Przypomnienie zdobytych wcześniej wiadomości na temat jesiennych owoców i warzyw. Ćwiczenia analizy i syntezy głoskowej wyrazu.
Wyróżnianie części jadalnych warzyw.
Rozmowa na temat wartości odżywczych owoców i warzyw oraz higienie ich spożywania. Wyjaśnienie pojęcia witaminy i ich roli dla zdrowia.
Ustalenie odpowiedzi na pytania:
Czy lubicie jeść owoce, warzywa i dlaczego?
W jakiej postaci są one najzdrowsze?
Co należy zrobić z owocami i warzywami przed jedzeniem i dlaczego?
Dlaczego musimy jeść warzywa i owoce?
Dzieci kończą rozpoczęte zdania:
Lubię owoce, bo………………..
Lubię warzywa, bo………………..
warzywa i owoce są……………….
Rozwiązanie krzyżówek z hasłami: owoce, warzywa.
Ułożenie zdań z rozsypanki wyrazowej:
Najzdrowsze są surowe warzywa i owoce.
Pamiętaj o myciu warzyw i owoców.
zadanie pracy domowej, doskonalenie umiejętności przeliczania elementów w zakresie 9.
III Ekspresja
Wykonanie pracy plastycznej - kolorowanie obrazka przedstawiającego mycie owoców.
IV Zajęcia końcowe
Porządkowanie stanowisk pracy.
Podsumowanie zdobytych wiadomości.
Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
Pożegnanie z dziećmi.