Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Prowadzący: Gajewski Rafał
Data: 07.10.2003
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
Liczba ćwiczących: 12 osób.
Przyrządy i przybory: 14 piłek do koszykówki, dwukolorowe szarfy, 4 pachołki, 8 chorągiewek.
Temat: Nauczanie kozłowania piłki i podania oburącz z przed klatki piersiowej.
Cele ogólne jednostki lekcyjnej: zapoznanie uczniów z elementami techniki kozłowania
i podań w koszykówce.
Cele szczegółowe jednostki lekcyjnej:
Umiejętności - nauka poprawnego kozłowania i podania z przed klatki piersiowej.
Motoryczność - kształtowanie koordynacji ruchowej i szybkości.
Wiadomości - przykłady gier i ćwiczeń z wykorzystaniem umiejętności kozłowania, podań i chwytów piłki koszykowej.
Zadania wychowawcze - samokontrola, samodzielność (dostosowanie się do zaistniałej sytuacji), współpraca w zespole, wyrabianie postawy fair play.
Tok lekcji.
1. |
Nazwa i opis ćwiczenia.
2. |
Czas trwania.
3. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne.
4. |
CZĘŚC WSTEPNA
1. Moment organizacyjno-porządkowy.
2. Pokaz i objaśnienie nauczanych elementów techniki koszykówki.
3. Rozgrzewka.
CZESC GŁÓWNA
4. Nauka umiejętności kozłowania.
5. Nauka umiejętności podań z przed klatki piersiowej.
6. Doskonalenie posiadanych umiejętności.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
7. Ćwiczenia uspokajające.
8. Zakończenie lekcji.
.
|
Zabawa ożywiająca: Ogonki- ćwiczący z tyłu za spodenkami maja schowane do połowy szarfy .osoba , która zdoła wyciągnąć jak najwięcej ogonków wygra
-krążenia RR w przód i w tył, -krążenia stawów łokciowych i nadgarstków
-podrzucamy piłki i je łapiemy -przeżuty piłki z prawej do lewej ręki i odwrotnie -toczenie piłki po parkiecie -w podskokach piłka pod udami
-ćwiczący wyrzuca piłki w górę, po czym wykonuje skłon TT w przód, następnie wyprost TT z jednoczesnym chwytem piłki (ćw. razy 5). -podrzut piłki i wykonanie 3 klaśnięć z przodu i z tyłu - chwyt piłki pomiędzy nogami - w rozkroku skłon TT w tył, (piłka trzymana oburącz w górze) z jednoczesnym wyrzutem piłki i chwytem przed sobą po odbiciu od podłoża (ćw. razy 5). - w rozkroku wykonywanie ósemek piłką między nogami, - jw. między kolanami, - jw. dookoła bioder, głowy. - przeskoki nad piłka :w przód i w tył oraz przeskoki boczne
„Wybijanka”: ćwiczący biegają po całej sali kozłując piłkę i starają się jednocześnie wybić ręką wolną od kozłowania piłkę innym ćwiczącym oraz chroniąc swoją przed wybiciem.
- kozłowanie piłki w miejscu ręką prawą i lewą, - kozłowanie piłki ze zmianą wysokości (wykonanie przysiadu, siadu, klęku itp.), - kozłowanie piłki z odczytaniem numerków(kolorów) pokazanych przez prowadzącego, osoby posiadające dany numerek biegną i kozłują w wyznaczone miejsce na Sali - kozłowanie piłki w ograniczonym polu, na sygnał prowadzącego wywołany nr kozłując obiega prowadzącego, który trzyma odpowiedni kolor szarfy w ręku i jak najszybciej wraca,
- w parach (piłka na parę) stojąc naprzeciw siebie wykonujemy podania między sobą oburącz z przed klatki piersiowej, - jw. podanie kozłem, - poruszając się krokiem odstawno dostawnym wykonywanie podań, - w drugą stronę podania kozłem, -w dwójkach, jeden przodem drugi tyłem podania oburacz -w dwóch szeregach , jeden kozłuje do końca Sali wraca i w wyznaczonym miejscu podaje do drugiego oburącz z przed klatki piersiowej
- w parach stojąc naprzeciw siebie (piłka dla każdego), na sygnał prowadzącego jeden z ćwiczących wykonuje podanie sprzed klatki piersiowej, drugi kozłem,
- zapachoterapia : ćwiczący siadają w kole w siadzie skrzyżnym z zamkniętymi oczyma-ich zadaniem jest prawidłowe rozpoznanie zapachów, które będą wąchać.
- zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie. |
2'.
1'
7'
10'
15'
5'
2'
1'
.
|
- ustawienie w szeregu, rozdanie szarf.
- ćwiczący przyjmują pozycję siedzącą.
- zwracamy uwagę na poprawne wykonanie ćwiczonych elementów.
- po kilku podaniach następuje zmiana,
.
- po błędzie podania np. 1 do 3 czy 3 do 5, piłka dla drużyny przeciwnej.
- zwracamy uwagę na prawidłowość wykonania ćwiczenia , przyznanie punktów we wszystkich konkurencjach zespołowych (grach i zabawach) zwycięskiej drużynie.
- podanie punktacji, wyróżnienie najlepszych.
|
|
|
|
|