KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
Temat: Sposoby radzenia sobie z agresją.
Cele:
uczeń - zna sposoby radzenia sobie z agresją
- potrafi panować nad własnymi negatywnymi emocjami
- potrafi pracować w grupie
Metoda: burza mózgów, inscenizacja, dyskusja
Forma: grupowa, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: papier, flamastry, plansza z definicją asertywności
Tok lekcji
I. Organizacja i wprowadzenie - przygotowanie środków dydaktycznych
uczniowie podają skojarzenia ze słowem agresja i zapisują je na tablicy
Treści nowej lekcji
Zachowania agresywne - praca w grupach
Polecenie 1.
Jesteś umówiony na godzinę 18:00 z dziewczyną,
ale ona się spóźnia i nawet nie przeprasza. Co robisz?
grupa I - przedstawia scenkę z udziałem agresywnego zachowania
grupa II - prezentuje rozwiązania bez agresji
Polecenie 2.
Niedawno kupiłaś sobie modną bluzkę. Właśnie dzisiaj chciałaś ją założyć, ale nigdzie jej nie ma. Prawdopodobnie zabrała ją młodsza siostra. Co robisz ?
grupa III - przedstawia scenkę z udziałem agresywnego zachowania
grupa IV - prezentuje rozwiązanie bez agresji
Zachowania asertywne
Definicja asertywności - dyskusja z uczniami
Asertywność to pełne, bezpośrednie, stanowcze, spokojne wyrażenie swoich uczuć, poglądów i postaw wobec innych osób w sposób respektujący poglądy
i postawy tych osób.
Praca w grupach
- uczniowie odgrywają scenki, prezentują zachowania asertywne
grupa I
Mój kolega namawia mnie do wzięcia narkotyków na dyskotece, a ja nie mam na to ochoty.
grupa II
Brat każdego wieczoru żąda abyś rozkładał mu łóżko. Spróbuj powiedzieć mu, że od dzisiaj rozkładam tylko swoje.
grupa III
Nauczyciel postawił Ci jedynkę, a Ty uważasz, że to niesprawiedliwe, wręcz jesteś tego pewien.
Tworzenie listy zachowań asertywnych
(wywieszenie listy na jakiś czas w sali)
Mówię to co myślę
Potrafię odmawiać
Bronię swojego stanowiska
Mam prawo być sobą
Chcę dbać o siebie
4. Inne sposoby radzenia sobie z agresją
(burza mózgów - uczniowie zapisują propozycje na arkuszu)
W sytuacjach bezsilności, gdy agresja „zżera” dyplomatyczne sposoby radzenia sobie z nią można:
zmęczyć się pracą fizyczną
wykrzyczeć złość na samego siebie
wygadać się do bliskiej osoby
wypłakać się ze złości
podjąć działalność artystyczną
narysować swoje negatywne uczucia
napisać strofy ze złości
III. Podsumowanie
Ułożenie rozsypanki „Każdy z nas może zrobić coś, by na świecie było mniej przemocy”
IV. Ewaluacja
Odpowiedz szczerze i wyczerpująco na pytania dotyczące dzisiejszej lekcji:
czy lekcja była interesująca?
Co zachęcało Cię do pracy na lekcji?
Jaki był Twój wkład w realizację lekcji?
Czy wszyscy mieli szansę udziału w dyskusji?
Czy słuchano tego, co mieli do powiedzenia inni?
Literatura
Backus W., Mówienie prawdy sobie nawzajem, Wyd. Pojednanie Lublin 1993, roz. 6,7,8 dotyczące asertywności
2. Frączek A. (red.), Agresja wśród dzieci i młodzieży. Perspektywa
psychoedukacyjna. Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP, Kielce 1996
3. Grochulska J., Reedukacja dzieci agresywnych, WSiP, Warszawa 1982
Skorny Z., Psychologia wychowawcza dla nauczycieli, WSiP, Warszawa 1992
Włodarski Z., Hankała A.; Jestem człowiekiem i żyję wśród ludzi, WSiP Warszawa 1991
Opracowały:
mgr Jadwiga Błaszczyk - ZSR w Chwałowicach
mgr Elżbieta Stajniak - PGG w Iłży