Scenariusz spotkania z rodzicami w ramach pedagogizacji rodziców
na temat
„Problem narkotyków wśród młodzieży”
Opracowała i przeprowadziła pedagogizację w dniu 24 stycznia 2003r. wychowawczyni klasy IIIA: mgr E. Jurska- nauczyciel Gimnazjum w Radziłowie
I Cele:
przedstawienie „sygnałów ostrzegawczych”, czyli zachowań młodzieży, na które należy zwrócić uwagę,
omówienie wpływu narkotyków na organizm człowieka,
omówienie najbardziej popularnych rodzajów narkotyków,
zapoznanie ze słownictwem, jakim posługują się nastolatkowie, którzy zetknęli się z narkotykami,
zachęcenie rodziców do większej czujności i uważniejszego obserwowania nastolatków,
nawiązanie więzi z rodzicami, podkreślenie solidarności, troski o ich dzieci.
II Przebieg zajęć:
Sygnały ostrzegawcze, czyli na co należy zwrócić uwagę
Spotkanie zaczęłam od takiego właśnie problemu. Podkreśliłam, iż pierwsze próby z narkotykami dziecko zwykle starannie ukrywa przed dorosłymi. Wszelkie niepokojące zmiany będzie na pewno łatwiej zauważyć, jeśli rodzice mają z dzieckiem dobry kontakt, wiele ze sobą rozmawiają i dużo czasu spędzają razem.
Pamiętać jednak trzeba, że niektóre zachowania i postawy mogą mieć inne przyczyny, takie jak kłopoty szkolne lub rodzinne, zranione uczucia, niepowodzenia w kontaktach z rówieśnikami i wiele innych, które należy traktować równie poważnie i starać się pomóc dziecku je rozwiązać.
Zmiany w zachowaniu: (prezentacja foliogramu z pomocą rzutnika)
nagłe zmiany nastroju i aktywności, okresy wzmożonego ożywienia przeplatane ze zmęczeniem i ospałością;
nadmierny apetyt lub brak apetytu;
spadek zainteresowań ulubionymi zajęciami;
pogorszenie się ocen, wagary, konflikty z nauczycielami;
izolowanie się od innych domowników, zamykanie się w pokoju, niechęć do rozmów;
częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza;
wypowiedzi zawierające pozytywny stosunek do narkotyków;
bunt, łamanie ustalonych zasad, napady złości, agresja;
nagła zmiana grona przyjaciół na innych, zwłaszcza na starszych od siebie;
niewytłumaczalne spóźnienia, późne powroty lub też noce poza domem;
kłamstwa, wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu, trudno wytłumaczalny przypływ gotówki;
tajemnicze, krótkie rozmowy telefoniczne, nagłe wyjścia.
Jak narkotyk wpływa na zdrowie- omówienie (prezentacja foliogramu).
mózg:
uszkodzenie kory mózgowej,
obniżenie sprawności umysłowej,
choroby psychiczne,
zniszczenie komórek nerwowych
serce:
niewydolność,
zaburzenia krążenia,
arytmia,
zatory,
martwica tkanki mięśniowej
płuca:
zapalenie płuc,
obrzęki,
rak,
ropnie
wątroba:
żółtaczka,
marskość,
stany zapalne,
nerki (martwica, zanik kanalików, stany zapalne)
inne zmiany
choroby skóry,
choroby weneryczne,
zmniejszenie poziomu testosteronu,
impotencja.
Omówienie najpopularniejszych narkotyków i ich wpływu na organizm.
polska heroina, czyli kompot:
ryzyko zachorowania na AIDS i żółtaczkę,
stan zapalny żył,
uszkodzenia nerek i wątroby,
niewydolność serca,
obrzęk płuc,
osłabienie CUN,
zmiany osobowości,
kłopoty z pamięcią i koncentracją,
zanik zainteresowań,
śmierć.
amfetamina:
duże zmęczenie,
bezsenność,
kłopoty z koncentracją,
wzrost agresji,
zaburzenia pracy serca,
krwawienie z naczyń mózgowych,
uszkodzenie CUN,
anemia,
psychoza amfetaminowa,
halucynacje,
śmierć.
marihuana:
zmniejszenie zainteresowania światem zewnętrznym,
upośledzenie spostrzegawczości i koncentracji,
kłopoty z pamięcią;
zaburzenia koordynacji ruchowej,
impotencja,
psychozy,
zapaść,
rak płuc.
LSD:
niewyraźne widzenie,
trudności w skupieniu uwagi,
psychozy,
zapaść,
silny lęk,
śmierć z powodu psychozy.
ekstaza:
wyczerpanie organizmu,
podwyższone ciśnienie,
uszkodzenie nerek i wątroby,
choroby psychiczne,
padaczka,
śmierć wskutek przegrzania organizmu.
kokaina:
halucynacje,
huśtawki nastrojów,
bezsenność prowadząca do wyczerpania,
zaburzenia pracy serca,
impotencja,
śmierć.
kleje:
trwałe uszkodzenie mózgu,
śmierć wskutek uduszenia,
utrudniona koncentracja,
kłopoty z pamięcią,
podwójne widzenie,
bóle głowy,
krwawienie z nosa,
ból w klatce piersiowej,
kłopoty z koordynacją ruchową i mową.
halucynogeny:
halucynacje,
zaburzenia funkcjonowania mózgu,
psychozy,
kłopoty z pamięcią,
zaburzony kontakt ze światem zewnętrznym,
zanik zainteresowań
śmierć.
Mały słowniczek sloganu związanego z narkotykami (prezentacja foliogramu).
Zwróciłam uwagę, że jeżeli rodzice usłyszą te nazwy w rozmowach swoich dzieci i ich znajomych, nie powinni wpadać w panikę i nie traktować ich jak potencjalnych narkomanów. Być może narkotyki pojawiły się w ich otoczeniu i warto na ten temat porozmawiać. Oto przykładowe słownictwo, jednak należy pamiętać, że sloganowy język młodzieżowy jest niezwykle żywy i ciągle przybywają nowe określenia. Sloganowe nazwy narkotyków zostały podane przy charakterystyce poszczególnych substancji.
akcesoria do używania narkotyków:
do palenia, wdychania: lufka, fifka, fifa, bongo (fajka wodna), srebro, folia
dożylnie: sprzęt, strzykawka, igła, pompka, gary, garnki,łyżka
handlarz narkotykami: diler
końcowa faza działania narkotyku: zejście, zjazd, dół
miejsce handlu narkotykami: bajzel
narkotyki ogólnie: towar, dragi, czady, materiał
narkoman: ćpun, grzejnik
określenie osoby ze względu na rodzaj zażywanej substancji: trawiarz, zielarz (palacz marihuany), brałniarz (palacz heroiny), klejarz (zażywający środki wziewne)
porcja narkotyku: działka, gram, giet, bit, setka (np. 100g amfetaminy), cent
(1 cm 3 heroiny), gruda, linia, ścieżka, kreska (porcja kokainy, amfetaminy)
stan po zażyciu: kop, jazda, trzepanie, odlot., odjazd, podróż, kręcenie, śmiechawa, trip
stan związany z odstawieniem narkotyku: głóg, być na głodzie, skręt, absta
zażyć narkotyk:
ogólnie: ćpać, brać, grzać, przygrzać, nagrzać, zapodać, nawalić się, przyhajcować, rąbnąć sobie
dożylnie: dawać w kanał, wjechać, pukać, huknąć, cyknąć
palić: jarać, najarać się, spalić, przypalić, upalić się, kopcić, palić fifę
wciągać nałogowo (amfetaminę, kokainę): snifować, zasnifować
wziewanie: kirać, kleić się, dmuchać, przydmuchać, buchać
zaburzenia psychiczne po zażyciu narkotyków: łapać paranoję, łapać flesze, łapać haluny
zażywać nałogowo: być w ciągu, grzać
Sugestie i porady dla rodziców (prezentacja foliogramu).
Jeśli dziecko żyje w atmosferze krytyki, uczy się potępiać.
Jeśli dziecko doświadcza wrogości, uczy się potępiać.
Jeśli dziecko musi znosić kpiny, uczy się nieśmiałości.
Jeśli dziecko jest zawstydzane, uczy się poczucia winy.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze tolerancji, uczy się być cierpliwym.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze zachęty, uczy się ufności.
Jeśli dziecko jest akceptowane i chwalone, uczy się doceniać innych.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze uczciwości, uczy się sprawiedliwości.
Jeśli dziecko żyje w poczuciu bezpieczeństwa, uczy się ufności.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze aprobaty, uczy się lubić siebie.
Jeśli dziecko żyje w klimacie akceptacji i przyjaźni, uczy się tego, jak znaleźć miłość w świecie.
(Autor nieznany, Los Angeles, 1991)
III Ewaluacja:
Na zakończenie podarowałam rodzicom kserokopię artykułu Joanny Łukjaniuk pt. „Marihuana” oraz poprosiłam o wypełnienie opracowanej wcześniej ankiety ewaluacyjnej, którą niniejszym załączam. Załączam także „Raport z diagnozy” dokonanej tą ankietą wraz z wnioskami.
Ankieta ewaluacyjna
podsumowująca spotkanie poświęcone problemowi narkotyków
wśród młodzieży
Opracowała: mgr E. Jurska
Radziłów, 24. stycznia 2003r.
Proszę o wypełnienie ankiety poprzez zakreślenie wybranej odpowiedzi lub dopisanie swojej.
Czy brał Pan (Pani) udział w jakimś szkoleniu poświęconym problemowi narkotyków wśród młodzieży?
nigdy
raz
kilka razy
Czy interesował się Pan (Pani) problemem narkotyków w sposób indywidualny?
tak
raczej tak
raczej nie
nie
Jeżeli szukał Pan (Pani) informacji o narkotykach, to były to następujące źródła:
telewizja
radio
prasa
poradnie specjalistyczne (pedagogiczna, profilaktyczno- terapeutyczna itp.)
Czy przeprowadzone przed chwilą zajęcia wzbogaciły Pana (Pani) wiedzę o narkotykach?
tak, w dużym stopniu
raczej tak
raczej nie
zupełnie nie
Czy przeprowadzone zajęcia zachęcą Pana (Panią) do bogacenia wiedzy o
uzależnieniach, wyszukiwania informacji w różnych źródłach?
tak, na pewno zainteresuję się tym problemem
raczej nie,
na pewno nie.
Dziękuję za wypełnienie ankiety!
Raport z diagnozy
Problem: Wiedza rodziców uczniów klasy III gimnazjum nt. problemu narkotyków wśród młodzieży
Wprowadzenie, uzasadnienie i cel badania
W dniach od 25 maja do 8 czerwca 2002r. uczestniczyłam w warsztatach zorganizowanych przez ODN w Łomży nt. „Jak zajmować się profilaktyką w szkole?” . Dzięki tym warsztatom poznałam, jak istotną rolę odgrywa profilaktyka i jak ważna jest wiedza związana z możliwością uzależnienia młodych ludzi zwłaszcza od alkoholu i narkotyków zarówno u nauczycieli, jak i rodziców nastolatków. W związku z tym w dniu 10 czerwca 2002r. przeprowadziłam na ten temat radę szkoleniową w swojej szkole, a w dniu 24 stycznia 2003r. pedagogizację rodziców.
Na spotkanie z rodzicami przygotowałam scenariusz ze szczególnym uwzględnieniem problemu narkotyków wśród młodzieży. Po przeprowadzeniu szkolenia zaplanowałam zbadanie, czy rodzice moich wychowanków wcześniej interesowali się tym problemem, gdzie szukali informacji, czy przeprowadzone przeze mnie zajęcia wzbogaciły ich wiedzę i skłoniły do jej pogłębiania.
Charakterystyka przeprowadzonych badań
Do badania użyłam opracowanej przez siebie ankiety. Wypełniło ją 13 rodziców, czyli 100% obecnych na zebraniu i uczestniczących w szkoleniu.
Analiza jakościowa i ilościowa
Czy brał Pan (Pani) udział w jakimś szkoleniu poświęconym problemowi narkotyków wśród młodzieży?
Warianty odpowiedzi |
% odpowiedzi |
Liczba odpowiedzi |
Nigdy |
70 |
9 |
Raz |
23 |
3 |
Kilka razy |
7 |
1 |
Aż 70% rodziców stwierdziło, iż nigdy nie uczestniczyło w żadnym szkoleniu poświęconemu problemowi narkotyków wśród młodzieży, a 23 % przyznało, że brało udział w takim szkoleniu tylko raz.
Czy interesował się Pan (Pani) problemem narkotyków w sposób indywidualny?
Warianty odpowiedzi |
% odpowiedzi |
Liczba odpowiedzi |
Tak |
23 |
3 |
Raczej tak |
7 |
1 |
Raczej nie |
23 |
3 |
Nie |
47 |
6 |
Zdecydowana większość ankietowanych rodziców (70%) przyznała, że indywidualnie nie interesowała się problemem narkotyków- odpowiedzi „nie” i „raczej nie”.
Jeżeli szukał Pan (Pani) informacji o narkotykach, to były to następujące źródła:
Warianty odpowiedzi |
% odpowiedzi |
Liczba odpowiedzi |
Telewizja |
85 |
11 |
Radio |
7 |
1 |
Prasa |
31 |
4 |
Poradnie psychologiczno- pedagogiczne, profilaktyczno- terapeutyczne |
- |
- |
Z powyższej analizy wynika, że głównym źródłem informacji o problemie narkotyków dla rodziców jest telewizja . Cztery osoby wskazały również jako źródło informacji prasa. Żaden z rodziców natomiast nie korzystał z pomocy poradni psychologiczno- pedagogicznych oraz profilaktyczno- terapeutycznych.
Czy przeprowadzone przed chwilą zajęcia wzbogaciły Pana (Pani) wiedzę o narkotykach?
Warianty odpowiedzi |
% odpowiedzi |
Liczba odpowiedzi |
Tak, w dużym stopniu |
70 |
9 |
Raczej tak |
30 |
4 |
Raczej nie |
- |
- |
Zupełnie nie |
- |
- |
Odpowiedzi na to pytanie pozwalają stwierdzić, że cel mojego szkolenia został osiągnięty. Ankietowani w 100% stwierdzili, że przeprowadzone zajęcia wzbogaciły ich wiedzę o narkotykach. Ani jedna osoba nie wskazała odpowiedzi „raczej nie” i „zupełnie nie”.
Czy przeprowadzone zajęcia zachęcą Pana (Panią) do bogacenia wiedzy o uzależnieniach, wyszukiwania wiedzy w różnych źródłach?
Warianty odpowiedzi |
% odpowiedzi |
Liczba odpowiedzi |
Tak, na pewno zainteresuję się tym problemem |
93 |
12 |
Raczej nie |
7 |
1 |
Na pewno nie |
- |
- |
Z powyższego wykresu wynika, że kolejny cel mojego szkolenia został osiągnięty- aż 93 % rodziców (12 na 13 obecnych) stwierdziło, że przeprowadzone zajęcia zachęcą ich do większego zainteresowania problemem narkotyków wśród młodzieży.
Wnioski z materiału diagnostycznego
Zdecydowana większość rodziców nie uczestniczyła w żadnym szkoleniu dotyczącym narkotyków a także nie interesowała się tym problemem w sposób indywidualny.
Przeprowadzona przeze mnie pedagogizacja rodziców w dużym stopniu wzbogaciła ich wiedzę na temat problemu narkotyków wśród młodzieży.
Blisko 100% rodziców przyznało, że zainteresuje się problemem narkomanii i w różnych źródłach będzie szukało na ten temat informacji.
Cele założone na wstępie szkolenia zostały zrealizowane.
Podsumowanie
Szkolenie „Problem narkotyków wśród młodzieży” przeprowadzone dla rodziców spotkało się z wielkim z ich strony zainteresowaniem. Rodzice bardzo uważnie słuchali wykładu i śledzili foliogramy. W trakcie zajęć zadawali pytania, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematem i jego zrozumieniem.
Bardzo chętnie poddali się również badaniu i udzielili z całą pewnością szczerych odpowiedzi na wszystkie pytania.
Wyniki ankiety pozwalają natomiast stwierdzić, że wcześniej tylko nieliczni z nich interesowali się problemem narkomanii i szukali informacji w różnych źródłach, po szkoleniu zaś prawie wszyscy zadeklarowali chęć pogłębiania wiedzy na ten temat.
3