Scenariusz zajęcia z edukacji matematycznej
Data: 23.11.2011r.
Grupa wiekowa: 4-, 5-latki
Prowadząca: Anna Szczęsna
Temat: Zabawy matematyczne z dinozaurami.
Cele ogólne:
- rozwijanie ekspresji ruchowej, plastycznej, muzycznej,
- kształcenie poczucia rytmu,
Cele operacyjne:
- dziecko operuje pojęciami dotyczącymi położenia przedmiotu w przestrzeni,
- dziecko rozumie pojęcie „dary lasu”,
- dziecko przestrzega kontraktu dotyczącego kolejnego wypowiadania się,
- dziecko potrafi wyrazić własne odczucia - „jestem zadowolony”, „jestem smutny”,
- dziecko umie wyrazić ruchem muzykę,
- dziecko umie nazwać kolory;
Metody:
Czynna: ćwiczenia utrwalające umiejętności, zadania do wykonania
Słowna: piosenka, objaśnienia, pogadanka, opowieść ruchowa
Oglądowa: pokaz, obserwacja
Pomoce: obrazki przedstawiające dinozaury, liczmany w kształcie jaj dinozaura, „buźka” z kartonu, kartonowe sylwety słońca i chmury, kartki z imionami, karty pracy, liście;
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna;
Przebieg zajęć
Przywitanie się z rodzicami.
Przywitanie się dzieci poprzez uśmiech dziecka do dziecka.
Przywitanie gościa -dinozaura.
Zagadka
Ogon, tułów, szyja, głowa...
Postać prawie jest gotowa.
Jeszcze tylko cztery nogi i wychodzi potwór srogi.
Taki duży wśród zarośli...
Pewnie byśmy za nim poszli.
Lecz to było wieki temu.
Teraz już go nie znajdziemy.
A dlaczego?
Bo wymarły.
Mam na myśli - ..............(dinozaury).
Rozmowa na temat dinozaurów.
- czym jest dinozaur? (zwierze prehistoryczne, gad)
- jakie znacie nazwy dinozaurów? (diplodok, tyranozaur, triceratops, stegozaur)
- czym żywiły się dinozaury?
- skąd się brały małe dinozaury?
6. Dzielenie nazw dinozaurów na sylaby, gość dinozaur sprawdza poprawność zadania.
- układanie jaj pod obrazkami dinozaurów;
7. Zabawa „Dinozaur” - dzieci biegają po sali, na hasło „dinozaur” staja nieruchomo.
8. Szukanie dinozaurów w sali, określanie ich położenia względem innych przedmiotów.
9. Układanie dinozaurów względem siebie:
- weź dinozaura w prawą rękę,
- połóż dinozaura przed sobą,
- z tyłu,
- pomiędzy stopami,
- weź w lewą rękę,
- połóż pod kolanami, itp.
10. Rozdanie jaj dinozaurów (każdemu po sześć - dzieci przeliczają)
- połóż tyle jajek, ile ma ogonów,
- ile ma oczu,
- ile ma nóg,
11. Zadanie:
- pani dinozaurowi zniosła dwa jajka - ile miała jajek?
-potem zniosła jeszcze jedno (co trzeba zrobić?), ile było razem?
- jeszcze dwa, ile było razem?
Dzieci układają wszystkie jajka
- przyszło jakieś zwierzę i zjadło trzy jajka, ile zostało?
- zjadło jeszcze jedno, ile zostało?
Dzieci młodsze układają dinozaura z elementów
12. Zabawa „Cienie”- dzieci dobierają się parami: dinozaur i jego cień, podczas przerwy w muzyce.
13. Karty pracy - narysuj tyle jajek, ile widzisz dinozaurów.
14. Dla szybkich - układanie puzzli z dinozaurami.
15. Piosenka „ Kto nie wierzy w dinozaura”
16. Komu podobały się zabawy siada obok wesołego dinozaura, komu się ni podobały siada obok smutnego.