scenariusze, ^v^ UCZELNIA ^v^, ^v^ Pedagogika, promocja zdrowia z arteterapią i socjoterapią ^V^, arteterapia


S C E N A R I U S Z Z A J Ę Ć

  1. WYDZIAŁ: Terapeuta Zajęciowy

  2. SEMESTR: II

  3. PRZEDMIOT: Terapia zajęciowa

  4. CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 90 minut

  5. TEMAT ZAJĘĆ: Projektowanie pomocy dla chorych z dysfunkcją narządu ruchu.

  6. CEL OGÓLNY: Słuchacz będzie umiał zaproponować pomoce dla chorych z dysfunkcją narządu ruchu ułatwiające wykonywanie zajęć codziennych.

  1. CELE SZCZEGÓŁOWE: słuchacz potrafi

  1. Słuchacz potrafi określić:

9. METODY NAUCZANIA : praca w grupach, pogadanka

10.ŚRODKI DYDAKTYCZNE: arkusze brystolu, ołówki, kolorowe mazaki,

11.LITERATURA :

„Techniki terapii zajęciowej” - Kazimiera Milanowska, wyd. PZWL

Warszawa 1982 r.

„Rehabilitacja medyczna” - pod red. Andrzeja Kwolka wyd.

Urban&Partner Wrocław 2003 r.

„Poradnik dla niepełnosprawnych” praca zbiorowa, wyd. Muza S.A.

Warszawa 1996 r.

ZAŁĄCZNIK NR 1

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna - 10 minut

1/ Sprawdzenie listy obecności.

2/ Podanie tematu lekcji.

3/ Przypomnienie wiadomości :

II. Część właściwa - 55 minut

1/ Podział klasy na zespoły (po 4-5 osób w zespole) i wybranie

komentatora.

2/ Przydział opisu przypadku dysfunkcji narządu ruchu dla

poszczególnych grup.

3/ Wyjaśnienie zadania do wykonania w grupach.

4/ Praca w grupach:

5/ Zaprezentowanie wyników prac przez poszczególne grupy.

III. Część końcowa - 20 minut

1/ Analiza pomysłów.

2/ Pogadanka - sposoby podjęcia współpracy z pacjentem w celu zaprojektowania pomocy ułatwiających wykonywanie codziennych czynności.

3/ Podsumowanie pracy w grupach przez nauczyciela.

4/ Pożegnanie i zakończenie zajęć.

Dysfunkcje narządu ruchu:

Polecenia:


Umiejętności

wynikowe

T R E Ś C I

Metody

nauczania

Środki

dydaktyczne

Metody

ewaluacji

Poziom

wymagań

Poziom

takson.

1/Rozpoznać ogranicze -nia pacjentów wynikające z dysfunkcji narządu ruchu.

Nazwanie ograniczeń pacjentów związanych z konkretną chorobą wynikającą z dysfunkcji

pogadanka

opis przypadków

aktywność uczniów

P

B

2/Zaprojektować pomoce do potrzeb pacjentów z dysfunkcją narządu ruchu z uwzględnieniem rodzaju choroby.

Dobrać pomoce do ograniczeń osób z dysfunkcją

Zaprojektować pomoce ułatwiające pacjentom wykonywanie zajęć codziennych

praca w grupach

papier do zapisywania,

mazaki, ołówki, książki

aktywność

uczniów

P

D


S C E N A R I U S Z Z A J Ę Ć

1. WYDZIAŁ: Terapeuta Zajęciowy

2. SEMESTR: II

3. PRZEDMIOT: Pedagogika rewalidacyjna

4. CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 90 minut

5.TEMAT ZAJĘĆ: Postawy społeczne wobec osób niepełnosprawnych.

6. CEL OGÓLNY: Słuchacz będzie umiał przeciwdziałać negatywnym postawom społecznym wobec osób niepełnosprawnych.

7. CELE SZCZEGÓŁOWE: słuchacz potrafi

8. Słuchacz:

9. METODY NAUCZANIA : praca w grupach, pogadanka

10. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: duże kartki papieru, ołówki, mazaki

LITERATURA dla nauczyciela i ucznia:

1/ Z. Putkiewicz, B. Dobrowolska, T.Kukułowicz - „Podstawy psychologii, pedagogiki i socjologii” - praca zbiorowa PZWL Warszawa 1981 r.

2/ F. Zabłocki - „Wstęp do rewalidacji” - wyd. Adam Marszałek, Toruń 1998 r.

3/ W. Okoń - „Słownik pedagogiczny” - wyd. PWN Warszawa 1984 r.

4/ D. Lalak, T. Pilch - „Elementarne pojęcia pedagogiki społecznej i pracy socjalnej” - wyd. Akademickie <ŻAK> Warszawa 1999 r.

5/ J. Sowa „Pedagogika specjalna w zarysie” - wyd. Oświatowe FOSZE Rzeszów 1999 r.

6/ O. Lipkowski „ Pedagogika specjalna” - wyd. PWN Warszawa 1981 r.

7/ A. Hulek „ Pedagogika rewalidacyjna” - wyd. PWN Warszawa 1977 r.

8/ Czasopismo „TEMATY”

Załącznik nr 1

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna - 10'

1. Sprawdzenie listy obecności.

2. Podanie tematu lekcji.

3. Przypomnienie wiadomości o rodzajach niepełnosprawności, postawach społecznych.

II. Część właściwa - 64'

1.Podzielenie klasy na 5 zespołów i ustalenie kto będzie komentatorem wyników pracy zespołowej.

2. Rozmowy w zespołach w celu ustalenia społecznych postaw negatywnych wobec osób niepełnosprawnych. Każdy zespół wyłania znane sobie postawy negatywne wobec osób niepełnosprawnych , charakteryzuje je i notuje. Komentator każdego zespołu głośno odczytuje efekty pracy.

3. Wspólne zapisanie społecznych postaw negatywnych na dużym papierze lub na tablicy.

4. Uporządkowanie i uzupełnienie przez nauczyciela brakujących istotnych postaw negatywnych wobec osób niepełnosprawnych.

5. Przydzielenie co najmniej dwóch postaw negatywnych każdemu zespołowi. Zespoły dokonują analizy przyczyn postaw negatywnych i określają sposoby przeciwdziałania tym postawom (praca w zespołach).

6. Przekazanie wyników pracy w grupach przez komentatorów .

III. Część końcowa - 16'

1. Wspólne ustalenie sposobów przeciwdziałania negatywnym postawom społecznym wobec osób niepełnosprawnych.

2. Podsumowanie pracy w zespołach.

3. Pożegnanie i zakończenie zajęć.


Umiejętności

wynikowe

T R E Ś C I

Metody

nauczania

Środki

dydaktyczne

Metody

ewaluacji

Poziom

wymagań

Poziom

takson.

1/Omówić postawy społeczne wobec osób niepełnosprawnych

Rozpoznanie postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych.

Charakterystyka postaw.

pogadanka

praca w grupach

papier do zapisania,

papier pakowy, pisaki

aktywność uczniów

P

D

2/Określić przyczyny negatywnych postaw

Analiza przyczyn postaw negatywnych

pogadanka

praca w grupach

papier do zapisywania,

mazaki,

aktywność

uczniów

P

D

3/ Przeciwdziałać postawom negatywnym

Sposoby przeciwdziałania terapeuty zajęciowego postawom negatywnym wobec osób niepełnosprawnych

praca w grupach

jak wyżej

aktywność

uczniów

P

D


METODA PRZYPADKÓW

Temat: Planowanie aktywizacji dla osoby z upośledzeniem umysłowym.

Przedmiot: Problematyka aktywizacji - zagadnienia wstępne.

Semestr: I

Czas trwania zajęć: 45 minut

Cel ogólny: kształtowanie umiejętnego doboru form i zajęć dla osoby z zespołem Downa i upośledzeniem umysłowym.

Cele szczegółowe: uczeń potrafi

TOK ZAJĘĆ

Fazy zajęcia Uwagi

1.Przygotowanie rzeczowe uczniów do gry 9' Sprawdzian ustny

Sprawdzenie wiadomości:

a/ co to jest plan aktywizacji

b/ założenie planu aktywizacji

2.Zapoznanie uczniów z celami gry, jej organizacją , Ukazanie gry jako met. Prowadzenia lekcji, podczas której będą musieli na

przebiegiem 4' podstawie opisu przypadku skonstruować plan terapii .

Uczniowie będą pracować w zespołach 4 osobowych.

3.Eksponowanie opisu przypadku 5' Przeczytanie opisu wyświetlanego na foliogramie, rozdanie opisu przypadku

poszczególnym grupom.

Temat gry: Konstruujemy plan aktywizacji dla osoby z upośledzeniem umysłowym.

ZAŁĄCZNIK

Marcin lat 24 ma zespół Downa. Stwierdzono u niego upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym. Przebywa w DPS, gdyż jego starsi rodzice umarli. Marcin ma starszą siostrę, która kocha go, ale nie może się nim opiekować. Utrzymują kontakt Chłopiec jest bardzo towarzyski, radosny, życzliwy wobec innych osób. Lubi pomagać współmieszkańcom. Uwielbia śpiewać i tańczyć. Wszystkie zajęcia z udziałem grupy sprawiają mu radość. Lubi też malować farbami. Najbardziej cieszy się, kiedy może pomagać na stołówce, nakrywając do stołu.

4. Powtórzenie najważniejszych treści opisu łącznie z pytaniami Najważniejsze treści opisy ustalamy wspólnie z grupą.

problemowymi 5'

lat 24 ma zespół Downa….upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym… Można napisać na tablicy.

ma starszą siostrę…utrzymują kontakt…jest bardzo towarzyski, radosny, życzliwy

wobec innych osób…lubi pomagać…uwielbia śpiewać i tańczyć…zajęcia z udziałem

grupy…malować farbami…cieszy się, kiedy może pomagać na stołówce nakrywając

do stołu

Polecenia: Zapisać na tablicy

  1. Opracuj plan aktywizacji dla Marcina.

  2. Określ cele aktywizacji dla Marcina z zespołem Downa.

5. Pytania zadawane przez słuchaczy mające na celu objaśnienie treści Nauczyciel zachęca doi zadawania pytań.

opisu 5' Odpowiadają słuchacze lub nauczyciel.

6. Organizowanie i instrumentalne przygotowanie słuchaczy do wytwarzania Praca w zespołach 4 osobowych: duże arkusze papieru,

pomysłów 3' mazaki

7. Wytwarzanie pomysłów rozwiązania problemu 15' Słuchacze pracują w grupach. Pomysły zapisują na

kartkach.

8. Prezentowanie przez słuchaczy pomysłów rozwiązania problemu wraz Referują przedstawiciele grup

z uzasadnieniem 15'

9. Wartościowanie pomysłów i wybór najlepszego rozwiązania problemu Z przedstawionych pomysłów wybieramy najlepszy

wraz z jego uzasadnieniem 4'

10. Zapoznanie słuchaczy z rozwiązaniem rzeczywistym 7'

.

11. Porównanie najlepszego rozwiązania wytworzonego i wybranego Słuchacze porównują w grupach swoje propozycje z zaprezentowanym

przez słuchaczy z rozwiązaniem rzeczywistym. 5' przez nauczyciela schematem. Nauczyciel ustosunkowuje się do tych

porównań.

PLAN AKTYWIZACJI - proponowane przykłady

Cele aktywizacji:

Propozycje zajęć:

Zajęcia z muzykoterapii

  1. Wspólne śpiewy w grupie, chórze DPS-u.

  2. Zabawa „Jaka to piosenka?” - zgadywanie.

  3. Malowanie farbami przy słuchanej muzyce.

  4. Zabawa „Czy wiesz co to za instrument?”

Zajęcia plastyczne

  1. Malowanie farbami

  2. Ozdabianie farbami pudełek na prezenty dla współmieszkańców.

  3. Przygotowywanie kart ozdobnych, które można wysłać do bliskich.

  4. Przygotowywanie wystroju sali do tańców - malowanie balonów, obrazków itp.

Choreoterapia

  1. Nauka tańca w parach.

  2. Tańce grupowe.

  3. Udział w konkursach tanecznych.

Zajęcia kulinarne

  1. Nakrywanie codzienne do stołu.

  2. Nakrywanie do stołu związane z różnymi okazjami np. świętami, imieninami.

  3. Ozdabianie stołu.

  4. Zachęcanie do udziału w konkursie na najpiękniejszy stół.

  5. Umożliwienie chłopcu pełnienie dyżuru na stołówce.

Zajęcia codzienne

  1. Pomoc najsłabszym w słaniu łóżek.

  2. Pomoc najsłabszym w czynnościach higienicznych.

  3. Wychodzenie ze współmieszkańcami na spacery.

Pisanie listów do siostry, pamiętanie o imieninach, świętach, umożliwienie kontaktów poprzez rozmowy telefoniczne.

.12. Ocena lekcji dotycząca: 5' Nauczyciel przypomina główne cele lekcji. Ocenia zgłoszone

a/ ogólnej aktywności grupy słuchaczy pomysły i aktywność zespołu słuchaczy.

b/ wystawienia punktów lub ocen za pracę

Literatura:

1. Lucyna Kozaczuk : „Terapia zajęciowa w domach pomocy społecznej”


S C E N A R I U S Z Z A J Ę Ć

  1. WYDZIAŁ: Opiekun w Domu Pomocy Społecznej

  2. SEMESTR: pierwszy

  3. PRZEDMIOT: Problematyka aktywizacji - zagadnienia wstępne

  4. CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut

  5. TEMAT ZAJĘĆ: Plan aktywizacji

  6. CEL OGÓLNY: Słuchacz będzie umiał skonstruować plan aktywizacji

  7. CELE SZCZEGÓŁOWE:

Słuchacz potrafi:

Słuchacz zna:

  1. METODY NAUCZANIA: pogadanka, praca w grupach

  2. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: rozsypanka (puzzle) z elementami planu aktywizacji, kartki papieru, klej, schemat planu aktywizacji na foliogramie, przykładowe plany aktywizacji

  3. LITERATURA:

Lucyna Kozaczuk : „Terapia zajęciowa w domach pomocy społecznej”

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. Część wstępna 10'

  1. Sprawdzenie listy obecności.

  2. Podanie tematu lekcji.

  3. Przypomnienie wiadomości o: pojęciu aktywizacji, celach, etapach procesu aktywizacji, diagnozie społecznej.

II. Część właściwa 25'

  1. Podział na cztery zespoły.

  2. Rozdanie puzzli z elementami planu aktywizacji, kartek i klejów; każdy zespół buduje schemat planu aktywizacji.

  3. Przedstawienie efektów pracy w grupach wraz z uzasadnieniem.

  4. Ukazanie właściwej konstrukcji planu aktywizacji wraz z komentarzem.

  5. Przeczytanie w grupach przykładowych planów aktywizacji.

III. Część końcowa 10'

  1. Podsumowanie pracy przez słuchaczy i nauczyciela.

  2. Zapisanie schematu planu przez słuchaczy.

  3. Pożegnanie i zakończenie zajęć.


Umiejętności

wynikowe

T R E Ś C I

Metody

nauczania

Środki

dydaktyczne

Metody

ewaluacji

Poziom

wymagań

Poziom

takson.

1/ Słuchacz będzie umiał skonstruować plan aktywizacji

1. Podanie tematu lekcji

2. Powtórzenie materiału z poprzednich zajęć dot. planu aktywizacji.

3. Budowa schematu planu aktywizacji:

- diagnoza społeczna

- problemy (trudności)

podopiecznego

- zainteresowania

podopiecznego

- cele aktywizacji

(szczegółowe)

- propozycje

konkretnych zajęć

- miejsce prowadzenia

zajęć

- czas trwania

aktywizacji

- predyspozycje

podopiecznego z

uwzględnieniem

możliwości i ograniczeń

pogadanka

praca w grupach

puzzle z elementami planu aktywizacji, papier, klej, foliogramy

aktywność uczniów

aktywność

grup

P

P

A

C


P L A N A K T Y W I Z A C J I

  1. DIAGNOZA SPOŁECZNA

  • PROBLEMY (TRUDNOŚCI) PODOPIECZNEGO WYSTĘPUJĄCE W PRZYSTOSOWANIU SIĘ DO ŻYCIA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ.

  • ZAINTERESOWANIA PODOPIECZNEGO.

  • PREDYSPOZYCJE PODOPIECZNEGO Z UWZGLĘDNIENIEM MOŻLIWOŚCI I OGRANICZEŃ.

  • CELE AKTYWIZACJI (SZCZEGÓŁOWE).

  • MIEJSCE PROWADZENIA ZAJĘĆ.

  • PROPOZYCJE KONKRETNYCH ZAJĘĆ.

  • CZAS TRWANIA AKTYWIZACJI.


  • METODA PRZYPADKÓW

    Temat: Plan terapii zajęciowej dla pacjentki po usunięciu pęcherzyka żółciowego.

    Przedmiot: Terapia zajęciowa.

    Wydział: terapeuty zajęciowego

    Semestr: II

    Dział programowy: Terapia zajęciowa w chirurgii

    Czas trwania zajęć: 90 minut

    Cel ogólny: kształtowanie umiejętności opracowania planu terapii zajęciowej dla pacjentki po usunięciu pęcherzyka żółciowego.

    Cele szczegółowe: uczeń potrafi

    TOK ZAJĘĆ

    Fazy zajęcia Uwagi

    1.Przygotowanie rzeczowe uczniów do gry 8' Sprawdzian ustny

    Sprawdzenie wiadomości:

    a/ sytuacja pacjentki przed i po zabiegu operacyjnym

    b/ jak konstruujemy plan terapii

    2.Zapoznanie uczniów z celami gry, jej organizacją , Ukazanie gry jako met. Prowadzenia lekcji, podczas której będą musieli na

    przebiegiem 3' podstawie opisu przypadku skonstruować plan terapii .

    Uczniowie będą pracować w zespołach 4 osobowych.

    3.Eksponowanie opisu przypadku 4' Przeczytanie opisu wyświetlanego na foliogramie, rozdanie opisu przypadku

    poszczególnym grupom.

    Temat gry: Konstruujemy plan terapii dla pacjentki po usunięciu pęcherzyka żółciowego.

    ZAŁĄCZNIK

    Pani Krystyna lat 40 z zawodu ekonomistka została poddana operacji chirurgicznej polegającej na usunięciu pęcherzyka żółciowego. Z decyzją o zabiegu zwlekała bardzo długo, gdyż bała się operacji. Prześladował ją lęk. że po otwarciu jamy brzusznej lekarze wykryją raka i umrze. Nasilające się bóle zmusiły pacjentkę do wyrażenia zgody na zabieg operacyjny. Lęk prześladuje pacjentkę także po operacji, co nieustannie wyraża zadając wiele personelowi pytań personelowi oddziału. Pani Krystyna unika kontaktów ze współpacjentami, czasami jest niemiła. Lubi poezję, sam próbuje pisać wiersze. Lubi też muzykę poważną. Kiedyś próbowała malować, ale jak sama stwierdza nie bardzo jej to wychodziło.

    4. Powtórzenie najważniejszych treści opisu łącznie z pytaniami Najważniejsze treści opisy ustalamy wspólnie z grupą.

    problemowymi 4'

    z decyzją o zabiegu zwlekała bardzo długo…prześladował ją lęk…. Można napisać na tablicy (słuchacz)

    umrze…lęk prześladuje pacjentkę także po operacji….wyraża zadając

    wiele pytań…unika kontaktów ze współpacjentami, czasami jest niemiła…..

    lubi poezję…lubi muzykę poważną…kiedyś próbowała malować….

    Polecenia: Zapisać na tablicy

      1. Skonstruuj plan terapii dla pani Krystyny.

    2. Ułóż cele terapii do proponowanych form pod kątem fizycznym, psychicznym i społecznym

    5. Pytania zadawane przez słuchaczy mające na celu objaśnienie treści Nauczyciel zachęca doi zadawania pytań.

    opisu 4' Odpowiadają słuchacze lub nauczyciel.

    6. Organizowanie i instrumentalne przygotowanie słuchaczy do wytwarzania Podział na grupy, wyłonienie liderów grup, rozdanie

    pomysłów 3' dużych arkuszy papieru, mazaków

    7. Wytwarzanie pomysłów rozwiązania problemu 25' Słuchacze pracują w grupach. Pomysły zapisują na

    kartkach.

    8. Prezentowanie przez słuchaczy pomysłów rozwiązania problemu wraz Referują przedstawiciele grup

    z uzasadnieniem 20'

    9. Wartościowanie pomysłów i wybór najlepszego rozwiązania problemu Z przedstawionych pomysłów wybieramy najlepszy

    wraz z jego uzasadnieniem 4'

    10.Zapoznanie słuchaczy z rozwiązaniem rzeczywistym 5'

    11. Porównanie najlepszego rozwiązania wytworzonego i wybranego Słuchacze porównują w grupach swoje propozycje z zaprezentowanym

    przez słuchaczy z rozwiązaniem rzeczywistym. 5' przez nauczyciela schematem. Nauczyciel ustosunkowuje się do tych

    porównań.

    PLAN TERAPII - proponowane przykłady

    Cele terapii:

    Psychiczne

    Fizyczne

    Społeczne

    Propozycje zajęć:

    Poezjoterapia

    1. Pisanie wierszy i czytanie ich w małych grupach, potem na większym spotkaniu.

    2. Uczenie pisania wierszy niektórych chętnych pacjentów.

    Zajęcia z muzykoterapii

    1. Słuchanie muzyki i ćwiczenia relaksacyjne połączone z ćwiczeniami oddechowymi.

    2. Rozmowa nt obrazów, które przychodzą na myśl pacjentce podczas słuchania muzyki - opisywanie słowami ustnie lub na kartce.

    3. Malowanie obrazów podczas słuchania muzyki.

    Zajęcia rekreacyjne

    1. Lekka gimnastyka poranna w łóżku, potem przy łóżku chorej.

    2. Relaksacja na łóżku przy otwartym oknie.

    3. Zajęcia ogólnousprawniające podnoszące kondycję całego organizmu.

    Socjoterapia

    1. „Jak ludzie reagują na stres związany z operacją?” - zajęcia w grupie - rozmowy nt obaw związanych z zabiegiem operacyjnym.

    2. Zorganizowanie spotkania z poezją i muzyką przy dużym współudziale pacjentki.

    3. „Jak szybko powrócić do zdrowia po operacji na jamie brzusznej?” - odczyt dla pacjentów (informacje od lekarza, dietetyka, rehabilitanta i terapeuty).

    4. Wspólne przygotowanie gazetki dot. zdrowego trybu życia po zabiegu operacyjnym.

    Zajęcia codzienne

    1. Usprawnianie czynności samoobsługowych: mycie, toaleta, spożywanie posiłków.

    2. Mobilizowanie pacjentki do chodzenia, lekkiej gimnastyki.

    12. Ocena lekcji dotycząca: 5' Nauczyciel przypomina główne cele lekcji. Ocenia zgłoszone

    a/ ogólnej aktywności grupy słuchaczy pomysły i aktywność zespołu słuchaczy.

    b/ wystawienia punktów lub ocen za pracę

    Literatura:

    1. „Psychologiczne problemy chirurgii” art. Irena Heszen - Niejodek

    2. „Techniki terapii zajęciowej” - red. K. Milanowska wyd. PZWL Warszawa 1982 r.

    3. „Rehabilitacja medyczna” - red. Andrzej Kwolk wyd. Urban & Partner Wrocław 2003 r.

    Scenariusze zajęć opracowała mgr Mirosława Klinger



    S C E N A R I U S Z Z A J Ę Ć

    1. WYDZIAŁ: Terapeuta Zajęciowy

    2. SEMESTR: I

    3. PRZEDMIOT: Pedagogika

    4. CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut dla I i II grupy

    5.TEMAT ZAJĘĆ: Metody wychowania.

    6. CEL OGÓLNY: Słuchacz będzie umiał nazwać i wyjaśnić metody wychowania .

    7. CELE SZCZEGÓŁOWE: słuchacz potrafi

    8. Słuchacz:

    9. METODY NAUCZANIA : praca metodą karuzeli,

    10. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartki papieru, długopisy,

    11. LITERATURA:

    1/ Z. Putkiewicz, B. Dobrowolska, T. Kukułowicz - „Podstawy psychologii,

    pedagogiki i socjologii” - praca zbiorowa PZWL Warszawa 1981 r.

    2/ F. Zabłocki - „Wstęp do rewalidacji” - wyd. Adam Marszałek, Toruń

    1998 r.

    3/ W. Okoń - „Słownik pedagogiczny” - wyd. PWN Warszawa 1984 r.

    4/ D. Lalak, T. Pilch - „Elementarne pojęcia pedagogiki społecznej i pracy socjalnej” - wyd. Akademickie <ŻAK> Warszawa 1999r.


    Załącznik nr 1

    Przebieg zajęć:

    1. Część wstępna - 10'

    1. Sprawdzenie listy obecności.

    2. Podanie tematu lekcji.

    3. Przypomnienie wiadomości o: wychowaniu, celach wychowania, co nazywamy metodami wychowania

    1. Część właściwa - 20'

    Słuchacze wcześniej dostali polecenie przeczytania informacji o metodach wychowania z książek pedagogicznych.

    1/ Nauczyciel wyjaśnia na czym polega metoda karuzeli.

    2/ Nauczyciel dzieli grupy na pary, słuchacze ustawiają krzesła w dwóch kręgach - karuzela.

    3/ Słuchacze zasiadają w dwóch kręgach tak, aby siedzieć twarzą do partnera z pary.

    4/ Słuchacze dzielą się w parach informacjami dotyczącymi metod wychowania, podają przykłady (po jednym) do metody - w parach w ciągu 5 minut.

    5/ Na sygnał nauczyciela słuchacze z kręgu zewnętrznego przesuwają się o dwa

    krzesła w prawą stronę.

    6/ Trwa kolejna „runda” dzielenia się wiadomościami. Każda „rundka” trwa 5 minut.

    7/ Kilka razy przesuwa się krąg zewnętrzny, kilka razy krąg wewnętrzny.

    8/ Po przejściu kilku „rundek” kręgu słuchacze podsumowują zdobyte wiadomości. Jeden ze słuchaczy zapisuje na tablicy nazwy metod.

    9/ Słuchacze wyjaśniają sens każdej metody, podają przykłady.

    1. Część końcowa - 16'

    1/ Słuchacze zapisują podane informacje w zeszytach.

    2/ Nauczyciel podsumowuje pracy grupy.

    3/ Nauczyciel rozmawia ze słuchaczami o metodzie karuzeli.



