Iwona SŁOMSKA-KRZYSZTOFCZYK
Miejska Szkoła Podstawowa nr 6
w Zawierciu
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
DLA KLASY II
Tematyka zajęć: Jak chronić i szanować wspólny dom - Ziemię?
Zagadnienia programowe:
Święta, imprezy i wydarzenia międzynarodowe. Ochrona przyrody i naturalnego środowiska człowieka.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poprawnie recytuje utwór literacki
wyraża własne sądy
utrwala poznane części mowy, pisownię wyrazów z „rz” i „ż”
rozwija wyobraźnię i aktywność twórczą
wypowiada się w formie pisemnej
rozpoznaje pojęcia konkretne np. utylizacja, recykling, smog, kwaśne deszcze
przyjmuje strategię postępowania w celu ochrony środowiska
wyraża chęć proekologicznego stylu życia
Metody: ekspresyjna, zabawa (wg H. Wichury), obserwacja materiału filmowego
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
ilustracje tematyczne, kartoniki z wyrazami i pojęciami ekologicznymi, karty pracy, słowniki ortograficzne, gazetka „Pomożemy Ziemi”, listki ekologiczne, nagrania instrumentalne „Zaczarowany las”, film ekologiczny, nagranie piosenki „Nasza planeta”, legitymacje klubów, koperty z nazwami klubów, z hasłami do wyboru, magnetofon, telewizor, magnetowid.
Przebieg lekcji |
Komentarz |
1. Wprowadzenie do tematu - rozwiązanie zagadki. |
Nauczyciel mówi zagadkę: Twój dom, miasto i szkoła Cała wokół przyroda. Jak jednym słowem Nazwiesz to wszystko? Pewnie odgadniesz. To ............................. (środowisko) Uczniowie odgadują hasło. Nauczyciel rozmawia z uczniami o temacie lekcji, opowiada o Światowym Dniu Ziemi. |
2. Zabawa w teatr: „Głosy przyrody”. |
Inscenizacja w wykonaniu uczniów. Na tle dekoracji zamieszczonej na tablicy uczniowie recytują wiersze, przemawiają w imieniu powietrza, wody, ptaka, kwiatka i lasu. (Załącznik nr 1). |
3. Sesja integracyjna na tle muzyki relaksacyjnej „Spacer w zanieczyszczonym środowisku”. |
Na tle muzyki instrumentalnej („Zaczarowany las”) nauczyciel mówi tekst, uczniowie zamykają oczy, wyobrażają sobie, że spacerują. „Zamykamy oczy. Jest ciepły, przyjemny dzień. Słońce uśmiecha się do nas, my uśmiechamy się do niego. Drzewa wysoko podnoszą korony, wołają coś do chmur i słońca. Inne drzewa są smutne, pochylone, karłowate, też chcą coś nam powiedzieć. Trawy szumią. Próbujemy posłuchać, o czym? Zwierzęta rozmawiają z ludźmi. Na brzegu rzeki jest pełno śmieci, woda w rzece jest brudna i nieprzeźroczysta. Mała rybka wynurza się z brudnej wody, prosząc o coś ludzi. Słuchamy uważnie i rozmawiamy z nią. Prosi nas o pomoc. Pyta, czy możemy coś zrobić, aby woda w jej rzece znowu była czysta. Czas już wracać....” |
4. Zabawa. |
Improwizacja ruchowa. Uczniowie naśladują drzewa. |
5. Zapowiedź zabawy w pisarzy i poetów. |
Nauczyciel zapowiada pracę, jaką uczniowie będą wykonywali
Informuje, że będą mogli korzystać ze słownictwa przywieszonego na tablicy (odsłania tablicę z wyrazami). Uczniowie odczytują wyrazy, określają, jakie to części mowy, zwracają uwagę na pisownię wyrazów z „rz”, „ż”. (Załącznik nr 2). Nauczyciel przypomina, że podczas wykonywania prac należy korzystać ze słowników ortograficznych. Nauczyciel wyznacza grupę dzieci do poziomu I i poziomu II (uczniowie uzupełniają kartę pracy, wstawiają w wyznaczone miejsca brakujące wyrazy. (Karta pracy nr 1 i nr 2). |
6. Dzieci piszą swobodne tekst o środowisku i jego ochronie. |
Nauczyciel chodzi między ławkami, udziela wskazówek. |
7. Prezentacja prac. |
Uczniowie odczytują prace, wybierają najciekawsze, uzasadniają wybór. |
8. Redagowanie gazetki „Pomagamy Ziemi”. |
Najciekawsze prace nauczyciel nakleja na liście znajdujące się na gazetce. (Załącznik nr 3) |
9. Oglądanie filmu video. |
Uczniowie oglądają fragmenty trzech filmów „Woda”, „Samochód a środowisko”, Śmieci”. |
10. Rozmowa na temat obejrzanego filmu. |
Uczniowie odpowiadają na pytania, co zanieczyszcza wodę, powietrze, jak zapobiegać zanieczyszczeniu , wyjaśniają pojęcia smog, kwaśne deszcze, utylizacja, recykling (nauczyciel przypina pojęcia na tablicy). |
11. Piosenka |
Uczniowie wstają z miejsc, śpiewają piosenkę „Nasza planeta” przy nagraniu z kasety, ilustrują piosenkę ruchami. |
12. Zabawa - Zakładamy klub ekologiczny. |
Nauczyciel opowiada o zakładaniu klubów ekologicznych, zachęca do założenia klasowego klubu ekologicznego. Rozdaje koperty z nazwami klubów i hasłami do wyboru oraz legitymacje dla każdego ucznia. Poprzez głosowanie zapada decyzja, jaki klub zakładają i jakie będą hasła tego klubu. Uczniowie wklejają do legitymacji nazwę klubu i hasła (Załącznik nr 4). Nauczyciel informuje, że za wykonane zadania uczniowie będą otrzymywali zielone listki, które wkleją do legitymacji. |
13. Podsumowanie lekcji. |
Nauczyciel rozdaje karty pracy (Karta pracy nr 3 ). Uczniowie odgadują hasło i wpisują do okienek, odczytują hasło
Powtórzenie i utrwalenie pojęć poznanych na lekcji. Przypięcie na gazetce informacji o założeniu klubu. Nauczyciel nagradza uczniów zielonymi listkami. |
14. Zadanie pracy domowej. |
Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy z eko-zagadkami (Karta pracy nr 4) i krzyżówką (Karta pracy nr 5). |
Załącznik nr 1
I N S C E N I Z A C J A
Powietrze
O, ja biedne szare powietrze
martwię się, że głos mój
do Was wkrótce nie dotrze.
Jakże mam się bronić
przed dymem Śląska czy Łodzi ?
On mi naprawdę szkodzi !
Ja ciężko dyszę, gdy lamenty
Ziemi słyszę
zsyłam na nią kwaśne deszcze
a przecież nikt tego nie chce.
Jakże mi smutno, że miast nie widzę
bo brzydki smog nad nimi wisi
i wszystko wokół się dusi i kisi.
Człowieku - czy tak być musi ?
Ty tego chcesz ?
Woda
O, ja biedna woda - byłam kiedyś czysta i modra.
Gdzie moja uroda ?
Byłam kiedyś jasna i przejrzysta,
płynęłam w rzekach szybko i zwinnie.
Co się stało ?
Któż to zrozumie ?
Często wzburzona w kolorach chemii
staję w swych korytach
lub leniwie rozlewam się po ziemi
trując rośliny, zwierzęta i ludzi.
Choć Ziemia woła pomocy
i nie chce by ją brudzić.
A cóż ja mam zrobić ?
Ze złości się pienię
lecz sama tego nie zmienię.
O, ja biedna woda,
Gdzie moja uroda ?
Las
Gałęzi nie daj łamać
i wszystkim wytłumacz,
że ognisko nigdy w lesie
nie może palić się.
Odpocznij sobie kapkę,
herbaty łyknij łyk,
ze smakiem zjedz kanapkę
a śmieci zakop w mig.
Ptak
Drozd to śpiewak znakomity
lecz ostrożny bardzo przy tym !
A więc nie klaszcz
po koncercie,
bo go już nie ujrzysz więcej.
Stokrotka
Stokrotka jest mała,
stokrotka nieśmiała,
musimy stokrotkom pomagać.
Niech cieszą się słońcem,
niech kwitną na łące,
nie deptać stokrotek, uwaga !
„Powietrze”, „Woda” - K. Kotynia
„W lesie” - K.J. Węgrzyn
„Drozd” - W. Ścisłowski
„Nie deptać stokrotek”- W. Chotomska
Załącznik nr 2
RZECZOWNIK CZASOWNIK PRZYMIOTNIK
świat krzyczą zagrożony
ziemia sprzątają skażone
woda oczyszczają zielone
powietrze wołają brudne
rzeki dymią czyste
drzewa proszą
zwierzęta
Załącznik nr 3
Załącznik nr 4
Nazwy klubów:
Chronimy przyrodę
Przyjaciele Ziemi
Ratujmy naszą planetę
LEGITYMACJA KLUBU
.........................................................
imię i nazwisko
Kupujemy produkty w opakowaniach szklanych i papierowych !
Nie płoszymy zwierząt w lesie !
OSZCZĘDZAMY WODĘ !
NIE NISZCZYMY ZIELENI !
Karta pracy nr 1
Świat jest .............................................. .
Ludzie bezmyślnie niszczą .................................... .
Zanieczyszczenie powietrza powoduje, że coraz trudniej nam oddychać.
............................... przypominają brudne ścieki. Zamiera w nich życie.
Pożary niszczą ........................... .
Możemy pomóc naszej .................................. .
lasy
środowisko
Ziemi
zagrożony
rzeki
Karta pracy nr 2
Pomożemy .............................. .
Nie będziemy śmiecić !
Będziemy oszczędnie gospodarować ................................... .
Nie będziemy zanieczyszczać ............................... .
Nie będziemy zrywać .................... i łamać ....................... drzew !
roślin
rzek
Ziemi
gałęzi
wodą
Karta pracy nr 3
Karta pracy nr 4
EKO ZAGADKI
Na mapie miasta plama zieleni
tam zimą, wiosną spacerujemy,
tam podglądamy życie przyrody,
i urządzamy z wiatrem zawody.
Znajdziesz ją w rzece,
znajdziesz w kałuży.
Jeśli jest czysta,
do picia służy.
Nie widzisz go
i nie czujesz.
Oddychają nim
zwierzęta i ludzie.
Służy do czyszczenia dymów.
Instalują go na szczycie kominów.
Bywa czarna;
Biała, bura.
Płynie po niebie.
Nazywa się ......................
W mydelniczce się kręcę
i zapraszam: myj ręce !
Bardzo proszę wszystkie dzieci
niech wrzucają mnie do śmieci !
Karta pracy nr 5
1
2
3
3
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Rozwiąż krzyżówkę, a dowiesz się, co może spowodować wyginięcie życia na Ziemi.
Parki, skwery, zieleńce to tereny (kolor).
Wypływa do morza z uszkodzonego tankowca.
Wydobywają się z rur wydechowych samochodów.
Szklane, pozostawione w lesie mogą spowodować pożar.
Życiodajny gaz.
Padają z nieba kwaśne
Przedsiębiorstwo, w którym oczyszcza się wodę.
Ulatuje z komina.
Tam wywozi się śmieci.
Np. wraki samochodów, zardzewiałe puszki, kawałki blachy.
Spływają do rzek z zakładów przemysłowych, zanieczyszczają je.
Dziura, przez którą dociera do nas szkodliwe promieniowanie słoneczne.
Pracuje w lesie, mieszka w leśniczówce.
Fioletowy kwiatek pokryty „futerkiem”, chroniony.
Organizacja zajmująca się ochroną środowiska to .......... Ochrony Przyrody.
....... narodowe-są po to, aby ratować rośliny i zwierzęta żyjące na ich terenie, Np.: Tatrzański, Świętokrzyski, Pieniński.
16
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II