Paweł Sadowski sem. 5 gr. 6 ; R.A. 2001/02

ĆWICZEIA LABORATORYJNE NR 3

„ Badanie stanów granicznych zginanego elementu żelbetowego”

    1. Charakterystyka cech badania

W czasie badania belkę żelbetową poddano trzem fazom obciążenia i w każdej pomierzono odkształcenia stali, betonu, ugięcie oraz szerokość rozwarcia rys. Na podstawie wyników badań można określić stan graniczny nośności, stan graniczny odkształceń, stan graniczny zarysowania oraz porównać wielkości doświadczalne z obliczeniowymi.

    1. Charakterystyka metody badania

Belkę poddano zginaniu w trzech fazach :

Następnie belkę zniszczono ( siła niszcząca wyniosła 24 kN ). Odkształcenia stali zbrojeniowej pomierzono za pomocą tensometrów elektrooporowych naklejonych na pręty zbrojenia głównego. Czujniki mają bazę 20 mm, oporność 120 omów oraz stałą k=2.25. Pomiaru odkształceń dokonano mostkiem tensometrycznym ZKTR typ T-1. Odkształcenia betonu pomierzono w środkowym obszarze belki za pomocą czujników nasadowych Demec o bazie pomiarowej 100 mm. Ugięcia belki pomierzono za pomocą czujników zegarowych. Szerokość rys pomierzono za pomocą mikroskopu Brinella z dokładnością do 0.01 mm. Badanie przeprowadzono na swobodnie podpartej belce o wymiarach 8x14x120 cm.

2. Przedstawienie wyników badania

Wytrzymałość gwarantowana betonu wg PN-B-03264 fc,cubeG = fci,min/1.15, gdzie fci,min to najmniejsza wartość wytrzymałości w badanej serii n próbek.

fc,cubeG = fci,min/1.15 = 16.22/1.15 = 14.1 MPa

Wytrzymałość charakterystyczna: fck = 0.8 · fc,cubeG= 0.8 ·14.1 = 11.28 MPa

Moduł sprężystości : Ecm = 9.5 ( fck + 8 ) 1/3 = 9.5 ( 11.28 + 8 ) 1/3 = 25.474 * 103 MPa

Wytrzymałość charakterystyczna stali na rozciąganie ftk = 234 MPa, charakterystyczna granica plastyczności (ustalona poprzez interpolację) fyk = 198 MPa.

Wielkości stałe dla belki:

2.1 Stan graniczny nośności

Moment zginający od ciężaru własnego:

- Objętość belki: V = b h l = 0.08·0.14·1.2 = 0.01344 m3

- Ciężar belki: G = * V = 25.0 · 0.01344 = 0.336 kN

- Obciążenie na 1 mb: q = G/l = 0.336/1.2 = 0.28 kN/m

- przyjęto lo = 100 cm = 1m

- maksymalne momenty dla poszczególnych faz obciążenia :

faza 0 : 0x01 graphic

faza 1 : 0x01 graphic

faza 2 : 0x01 graphic

faza 3 : 0x01 graphic

zniszczenie : 0x01 graphic

Określenie nośności badanego przekroju

Wypadkowa siła rozciągająca w zbrojeniu w chwili zniszczenia:

As1 · fyk = 1.15 · 203 · 10 - 1 = 23.34 kN

Wysokość strefy ściskanej: xeff = ( As1 · fyk )/ ( fck · b) =23.34 / ( 11.28 · 10 - 1 · 8 ) = 2.59 cm

Nośność rozpatrywanego przekroju:

Msk = ( As1 · fyk ) ( d - x/2 ) = 23.34·( 0.13 - 0.0259/2 ) = 2.73 kNm

2.2 Stan graniczny ugięcia

Ugięcie elementu zginanego wg PN-B-03264:

0x01 graphic

gdzie:

*k - współczynnik zależny od rozkładu momentu zginającego, wyznaczony wg zasad mechaniki budowli

Msd - maksymalny moment zginający wywołany rozpatrywanym obciążeniem

B - sztywność przekroju, w którym osiąga się moment Msd

Sztywność elementów niezarysowanych przy obciążeniu krótkotrwałym

0x01 graphic

Sztywność elementów zarysowanych przy obciążeniu krótkotrwałym

0x01 graphic

*1 = 0.5 (pręty gładkie)

*2 = 1.0 (jednokrotne obciążenie krótkotrwałe)

0x01 graphic

Ecm - wartość średnia siecznego modułu Young'a betonu (Ecm = 25474 MPa = 25474000kN/m2)

Es - wartość modułu sprężystości stali

Es = 200000 MPa = 200000000 kN/m2

* = 0.011

Charakterystyka przekroju niezarysowanego:

0x01 graphic
0x01 graphic

II = 0.000014976 m4

Charakterystyka przekroju zarysowanego:

Element zarysowany (faza II) - beton nie przenosi naprężeń rozciągających, a przy ściskaniu zachowuje się jak materiał sprężysty.

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

Mcr - moment rysujący

fctm - średnia wytrzymałość betonu na rozciąganie

Wc - wskaźnik wytrzymałości przekroju

fctm = 1.58 MPa (ustalona przez interpolację) Wc = (b*h3 )/6 = (0.08* 0.133 )/6 = 0.0000293 m3

Mcr = 1580 * 0.0000293 = 0.046294 kNm

Sztywność elementu niezarysowanego

B = Ecm II = 25474000 * 0.000014976 = 381.5 kN m2

Ugięcia :

Faza 0 - obciążenie ciężarem własnym i ciężarem trawersu, element niezarysowany

M0 = 0.0517 kNm

0x01 graphic

Faza 1 - obciążenie ciężarem własnym, ciężarem trawersu i siłą 7.5 kN, element zarysowany

M1 = 1.3017 kNm

0x01 graphic

0x01 graphic

Faza 2 - obciążenie ciężarem własnym, ciężarem trawersu i siłą 15 kN, element zarysowany

M2 = 2,5517 kNm

0x01 graphic

0x01 graphic

Faza 3 - obciążenie ciężarem własnym, ciężarem trawersu i siłą 17.5 kN, element zarysowany

M3 = 2,9684 kNm

0x01 graphic

0x01 graphic

Faza zniszczenia - obciążenie ciężarem własnym, ciężarem trawersu i siłą 24 kN

Mn = 4,0517 kNm

0x01 graphic

0x01 graphic

Porównanie wyników ugięć belki z badań i ugięć obliczonych wg PN-B-03264

Faza obciążenia

Moment [ kN m ]

Ugięcie [ mm ]

Wg PN-B-03264

Wg pomiarów z badań

1

1.718

0.559

0.58

2

2.552

1.171

1.67

3

2.968

1.362

2.07

2.3 Stan zarysowania

Szerokość rys prostopadłych do osi elementu *k

*k = * * srm * *sm

* - współczynnik wyrażający stosunek obliczeniowej szerokości rysy do szerokości średniej ( tu * = 1.7)

srm - średni końcowy rozstaw rys

*sm - średnie odkształcenie zbrojenia rozciąganego

0x01 graphic

k1 = 1.6 (pręty gładkie)

k2 = 0.5 (zginanie)

* = 7 mm

*r - efektywny stopień zbrojenia As / Act,eff

0x01 graphic

As = 1.15 cm 2 = 0.000115 m 2 Act,eff = 20 cm 2

*r = 1.15/20 = 0.0575

srm = 50 + 0.25 * 1.6 *0.5 * ( 7 / 0.0575 ) = 74.35 mm

0x01 graphic

*s - naprężenie w zbrojeniu rozciąganym obliczone dla przekroju przez rysę

*sr - naprężenie w zbrojeniu rozciąganym obliczone dla przekroju przez rysę, dla obciążenia powodującego zarysowanie

0x01 graphic

*1 = 0.5 ( pręty gładkie )

*2 = 1.0 ( jednokrotne obciążenie krótkotrwałe )

0x01 graphic

* = 0.80 ( *l = 1.10 %) d = 13 cm As1 = 1.15 cm2

Faza 1 - obciążenie ciężarem własnym, ciężarem trawersu i siłą 10 kN

Msd = 1.3017 kN m

0x01 graphic

0x01 graphic

*k = 1.7 * 74.35 * 0.00054385 = 0.069 mm

Faza 2 - obciążenie ciężarem własnym, ciężarem trawersu i siłą 15 kN

Msd = 2.5517 kN m

0x01 graphic

0x01 graphic

*k = 1.7 * 74.35 * 0.00106657 = 0.135 mm

Faza 3 - obciążenie ciężarem własnym, ciężarem trawersu i siłą 17.5 kN

Msd = 2.9684 kN m

0x01 graphic

0x01 graphic

*k = 1.7 * 74.35 * 0.00124079 = 0.157 mm

Porównanie szerokości rozwarcia rys prostopadłych do osi elementu z badań i wartości obliczonych

wg PN-B-03264

Faza obciążenia

Szerokości rozwarcia rys [ mm ]

wg PN-B-03264

Wg pomiarów z badań (max)

1

0.069

0.00

2

0.135

0.03

3

0.157

0.06

2.4 Stan naprężenia

Naprężenie w prętach zbrojeniowych

Zestawienie wartości odkształceń i naprężeń w prętach zbrojeniowych

Faza obciążenia

*1

*2

*3

*śr=(*1 + *2 + *3)/3

Es

*s = Es* *śr

%

%

%

%

MPa

MPa

1

0.270

0.413

0.415

0.366

200000

73.2

2

0.654

0.898

1.069

0.874

200000

174.8

3

0.808

1.116

1.308

1.077

200000

215.4

Porównanie wartości naprężeń w prętach zbrojeniowych z badań i wartości obliczonych wg PN-B-03264

Faza obciążnia

naprężenia w prętach zbrojeniowych [ MPa ]

wg PN-B-03264

Wg pomiarów z badań

1

108.84

73.2

2

213.35

174.8

3

248.19

215.4

Naprężenia w betonie

0x01 graphic

Faza 1 - obciążenie ciężarem własnym, ciężarem trawersu i siłą 7.5

Msd = 1.3017 kNm, II = 0.000014796 m 4

1 z = - 6.5 cm σ  - 5.718 MPa

2 z = - 5 cm σ  - 4.399 MPa

3 z = - 3 cm σ  - 2.639 MPa

4 z = - 1 cm σ  - 0.880 MPa

5 z = 1 cm σ  0.880 MPa

6 z = 3 cm σ  2.639 MPa

7 z = 5 cm σ  4.399 MPa

Faza 2 - obciążenie ciężarem własnym, ciężarem trawersu i siłą 15.0 kN

Msd = 2.5517N m, III = 0.000008908 m4

1 z = - 6.5 cm σ  - 18.619 MPa

2 z = - 5 cm σ  - 14.322 MPa

3 z = - 3 cm σ  - 8.593 MPa

4 z = - 1 cm σ  - 2.864 MPa

5 z = 1 cm σ  2.864 MPa

6 z = 3 cm σ  8.593 MPa

7 z = 5 cm σ  14.322 MPa

Faza 3 - obciążenie ciężarem własnym, ciężarem trawersu i siłą 17.5 kN

Msd = 2.9684kN m, III = 0.000008908 m4

1 z = - 6.5 cm σ  - 21.660 MPa

2 z = - 5 cm σ  - 16.661 MPa

3 z = - 3 cm σ  - 9.997 MPa

4 z = - 1 cm σ  - 3.332 MPa

5 z = 1 cm σ  3.332 MPa

6 z = 3 cm σ  9.997 MPa

7 z = 5 cm σ  16.661 MPa

Zestawienie wartości odkształceń jednostkowych i naprężeń w betonie dla poszczególnych faz obciążeń ( z badań ) Ecm = 25474 Mpa   l / l l = 100 mm

Wartości odkształceń należy podzielić przez 100

Faza obc.

Odkształcenia *

Naprężenie

1

2

3

4

5

6

7

1

2

3

4

5

6

7

%

%

%

%

%

%

%

MPa

MPa

MPa

MPa

MPa

MPa

MPa

1

-0.016

-0.011

- 0.005

0.006

0.015

0.023

0.039

-4.076

- 2.802

- 1.274

1.528

3.821

5.859

9.935

2

-0.044

- 0.023

- 0.009

0.036

0.042

0.058

0.089

-11.21

- 5.859

-2.293

9.171

10.70

14.77

22.67

3

-0.053

- 0.027

- 0.014

0.050

0.053

0.078

0.114

-13.50

-6.878

-3.566

12.73

13.50

19.87

29.04

Porównanie wartości naprężeń w betonie z badań i wartości obliczonych

Miejsce pomiaru

Fazy obciążenia

1

2

3

Naprężenia [ MPa ]

Z badań

Z obliczeń

Z badań

Z obliczeń

Z badań

Z obliczeń

1

- 4.076

- 5.718

- 11.21

- 18.619

- 13.50

- 21.660

2

- 2.802

- 4.399

-5.859

- 14.322

-6.878

- 16.661

3

- 1.274

- 2.639

- 2.293

- 8.593

- 3.566

-9.997

4

1.528

- 0.880

9.171

- 2.864

12.73

- 3.332

5

3.821

0.880

10.70

2.864

13.50

3.332

6

5.859

2.639

14.77

8.593

19.87

9.997

7

9.935

4.399

22.67

14.322

29.04

16.661

Porównanie wartości odkształceń w betonie z badań i wartości obliczonych

Miejsce pomiaru

Fazy obciążenia

1

2

3

Odkształcenia * [ mm]

Z badań

Z obliczeń

Z badań

Z obliczeń

Z badań

Z obliczeń

1

- 0.016

- 0.022

- 0.044

- 0.073

- 0.053

- 0.085

2

- 0.011

- 0.017

- 0.023

- 0.056

- 0.027

- 0.065

3

- 0.005

- 0.010

- 0.009

- 0.034

- 0.014

- 0.039

4

0.006

- 0.003

0.036

- 0.011

0.050

- 0.013

5

0.015

0.003

0.042

0.011

0.053

0.013

6

0.023

0.010

0.058

0.034

0.078

0.039

7

0.039

0.017

0.089

0.056

0.114

0.065