p1080070 (2)

p1080070 (2)



uwzględnione dodatkowe, naprowadzające pytania. Pytanie zajmuje ważne miejsce w części poznawczej oraz w pozostałych ogniwach dydaktycznych dziennego ośrodka pracy. Pytanie, podobnie jak każda forma wypowiedzi językowych, zawiera określoną intencję semantyczną, a także wyraża określone oczekiwania mówcy, co do odbioru wypowiedzi przez słuchacza, czyli intencję interpersonalną. Specyfiką wypowiedzi pytajnej jest to. iż stanowi ona sposób słownego powiadomienia przez podmiot o swojej nicwicdzy-Pytanic nie znajduje się więc na początku czynności umysłowej, lecz jest jej ..produktem" ustanowi swoisty dorobek myślowy. W związku z zaburzonym myśleniem dzieci upośledzonych umysłowo szczególną uwagę należy zwróna sposób Kumulowaniu pjiajj; Nauczycieli obowiązuje wysoka kultura słowa, poprawność stylistyczna i przede wszystkim - komunikatywność.

Ostatnia: wreszcie elementem konspektu sa uwaei i ocena zajęć. W tej części zamieszczamy refleksie związane z tym. CO udało nam się zrealizować > zaplanowanego matcrrału^cow przys/lo.ścinalcżalobyJcontymmw^ić. a_co zmienić i dlaczego. Uwagi takie są bardzo przydatne w dalszym planowuniu analogicznych lub odrębnych zajęć.

Jako przykład posłuży nam konspekt zajęć realizowanych w klasie III Szkoły Podstawowej Specjalnej w Świdniku. Zajęcia te odbyły się w roku szkolnym

(W Wj

Konspekt zajęć prowadzonych metodą ośrodków pracy w klasie III

Czas trwania zajęć 4 godziny lekcyjne.

Temat ośrodka okresowego: Nadchodzi zima.

Temat ośrodka dziennego: Jak przygotowujemy się do zimy?

Cele

rewalidacyjne:

-    korygowanie wypowiedzi ustnych.

-    ćwiczenie spostrzegawczości,

-    ćwiczenie koncentracji uwagi,

-    ćwiczenie sprawności manualnej, doskonalenie precyzji ruchu,

-    ćwiczenie analizy i syntezy myślowej.

-    usprawnianie koordynacji wzrokowo-sluchowej;

dydaktyczne:

-    poznanie różnych sposobów ogrzewania i ocieplania mieszkań,

-    rozpoznawanie i nazywanie różnych części garderoby zimowej.

-    rozwijanie ustnych wypowiedzi uczniów.

-    ćwiczenia umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych;

wychowawcze:

-    wyrabianie nawyku utrzymania porządku i czystości w miejscu pracy

wdrażanie uczniów do wykonywania prostych czynności gospodarczych, utrwalanie zasad prawidłowego poruszania się po ulicy.

Metody

-oglądowe; pokaz, słowne: pogadanka, praca z książką,

- praktyczne.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: podręcznik, ćwiczenia, zeszyty przedmiotowe, wata. kolorowy papier, klej, nożyczki, tekturowe szablony różnych figur.

PLAN PRACY W OŚRODKU DZIENNYM

•    Część wstępna (3S minut)

1.    Spotkanie przed szkolą.

2.    Wzajemne przywitanie.

3.    Zabawa ruchowa.

4.    Obserwacja pogody.

5.    Omówienie z dziećmi przebiegu pracy w ciągu dnia.

•    Obserwacja (60 minut)

-    Krótki spacer w pobliżu szkoły:

a)    obserwacja swobodna (dowolne spostrzeżenia dotyczące zmian zachodzących w przyrodzie, obserwacja przedmiotów i zjawisk przypadkowo zaobserwowanych na spacerze),

b)    obserwacja kierowana (obserwacja sposobów ubierania się ludzi, różnych rodzajów okryć zimowych, oglądanie ilustracji przedstawiających czynności porządkowe przed zimą).

•    Opracowanie i przeróbka umysłowa zebranego materiału (90 minut)

1.    Swobodne wypowiedzi uczniów na temat wrażeń z wycieczki

2.    Uporządkowanie i uzupełnienie wiadomości zebranych w czasie obserwacji.

3.    Omówienie czytanki: Przygotowanie do zimy.

4.    Ćwiczenia: tekst z lukami.

5.    Rozwiązywanie zadań tekstowych.

6.    Ćwiczenia odprężające.

•    Ekspresja (23 minut)

-    Ekspresja konkretna: zajęcia gospodarcze związane z ocieplaniem okien.

•    Zajęcia końcowe (30 minut)

1.    Podsumowanie wiadomości.

2.    Ocena pracy uczniów.

3.    Zadanie pracy domowej.

137

