Cw1


1).Przekrój poprzeczny rzeki: (rys.1)

Odległość [m]

Rzędna

[m n.p.m]

0,0

211,2

1,0

207,1

2,0

206,3

3,7

205,0

8,0

205,1

10,1

206,2

12,2

211,2

0x01 graphic

Rys. 1

1.1).Ustalenie klasy budowli:

Obliczam wysokość piętrzenia

H = P.N - QNSW [m]

H = 206,9 - 205,00 = 1,90 [m]

1,90*5 [m]

Jeżeli H * 5 [m] -to jest to klasa IV

2).Obliczenia hydrologiczne:

Qk = Q1%

Qm = Q3%

QSNW = Q50%

Na podstawie programu komputerowego woda.exe obliczono następujące przepływy:

Qk = Q1% = 51,68 [m3/s]

Qm = Q3% = 39,99 [m3/s]

QSNW = Q50% = 7,5 [m3/s]

Jest to metoda STACHY-BIERNACKIEGO

P[%]

Q[m3/s]

0,01

106,87

0,1

79,34

0,2

70,9

0,5

59,9

1

51,68

2

43,56

5

32,85

10

24,93

20

17,19

30

12,82

50

7,5

3).Obliczenie krzywej konsumcyjnej: (rys.1)

Dane charakterystyczne

Jednostka

Qm

Qk

QSNW

Przepływ

[m3/s]

39,99

51,68

7,5

Współczynnik c

[-]

36,71

37,39

32,27

Prędkość wody

[m/s]

1,75

1,81

1,05

Pole powierzchni przekroju

[m2]

22,8

27,36

7,15

Obwód zwilżony

[m]

12,78

13,73

8,69

Promień hydrauliczny

[m]

1,78

1,99

0,82

Szerokość zw. wody

[m]

10,02

10,31

7,99

Wysokość zw. wody

[m]

2,91

3,36

1,21

Q0,01%

Q0,1%

Q0,2%

Q0,5%

Q2%

Q5%

Q10%

Q20%

Q30%

Przepływ

[m3/s]

106,87

79,34

70,9

59,9

43,56

32,85

24,93

17,19

12,82

Prędkość wody [m/s]

2,29

2,12

2,06

1,96

1,79

1,65

1,52

1,35

1,24

Wysokość zw. wody[m]

5,12

4,30

4,03

3,65

3,05

2,61

2,26

1,86

1,59

0x01 graphic

Rys. 1

3.1) Ustalenie rzędnych zwierciadła wody: (rys.2,3)

  1. rzędna Qm

205,00-najniższa rzędna w przekroju

2,91-wysokość zwierciadła wody

205,00+2,91=207,91 [m n.p.m]

  1. rzędna Qk

205,00-najniższa rzędna w przekroju

3,36- wysokość zwierciadła wody

202,00+3,36=205,36 [m n.p.m]

c) rzędna QSNW

205,00-najniższa rzędna w przekroju

1,21- wysokość zwierciadła wody

205,00+1,21=206,21 [m n.p.m]

4).Ustalenie światła jazu.

4.1) Obliczenie światła jazu

JAZ STAŁY (rys.2)

rzędna Qm =207,91

rzędna Qk =205,36

rzędna QSNW = 206,21

h = 1,01 m

Vm = 1,75 m/s

dp = h = 0,35 m

μ1=0,83

μ2=0,67

0x01 graphic

0x01 graphic

OBLICZENIE ŚWIATŁA JAZU

0x01 graphic

JAZ RUCHOMY (rys.3)

rzędna Qm =207,91

rzędna Qk =205,36

rzędna QSNW = 206,21

a = 2,56 m

Vm = 1,75 m/s

dp = h = 0,35 m

μ1=0,83

μ2=0,62

0x01 graphic

0x01 graphic

OBLICZENIE ŚWIATŁA JAZU

0x01 graphic

4.2) Uwzględnienie współczynnika dławienia bocznego.

Współczynnik dławienia bocznego uwzględniamy w przypadku gdy:

  1. 1.a) Brz > n( bu+df ), oraz

1.b) 0x01 graphic

Wtedy współczynnik dławienia bocznego wynosi:

0x01 graphic

  1. spełniony jest choć jeden warunek

0x01 graphic

Obliczenia:

Sprawdzam warunek 1.a

Brz > n⋅( bu+df ),

Brz =12,20 m

n = 2

df = 1,2 -przyjęte z przedziału < 0,8 : 1,2 >

bu = Br / 2 = 6,83 / 2 = 3,42 m

n⋅( bu+df ) =2⋅ (3,42 + 1,2) = 9,24

12,20 > 9,24 - warunek spełniony

Sprawdzam warunek 1.b

0x01 graphic

hz =2,56 m

H0 = k + hp + a

H0 = 0,156 + 0,35 + 2,56 = 3,07 m

2,56 / 3,07 = 0,83

0,83 < 0,9 - warunek spełniony

WNIOSEK:

Obydwa warunki zostały spełnione dlatego E obliczam ze wzoru:

0x01 graphic

0x01 graphic

ξpf - współczynniki z tabeli 3.9 str. 53

dla prostokątnego kształtu przyczółka ξp = 1 [-]

dla okrągłego kształtu całego filara ξf = 0,53 [-] (przy 0x01 graphic
)

4.3) Korekta światła jazu o dławienie boczne (rys.4)

0x01 graphic

5.) Obliczenie wymiarów urządzeń do rozpraszania wody na dolnym stanowisku.(rys.4)

5.1.) Niecka wypadowa - przepływ jednostkowy

1. 0x01 graphic

2. 0x01 graphic

0x08 graphic
5.2) Pierwsza i druga głębokość sprzężona

ZE WZGLĘDU NA ZBYT MAŁĄ RÓŻNICĘ POMIĘDZY WYSOKOŚCIĄ ZW. WODY PRZY QSNW A DRUGĄ GŁĘBOKOŚCIĄ SPRZĘŻONĄ RZĘDNA QSNW ZOSTAŁA ZMIENIONA Z 206,21 [m n.p.m ] NA 205,9 [m n.p.m ].

Dla QSNW = 206,21

h1 = e⋅E' = 0,588⋅0,84 = 0,38

0x01 graphic

hs =1,21

h2 = 1,3

h2 >hs ale jest to bardzo mała różnica = 0,11.

Po zmianie rzędnej QSNW

I h1 = e⋅E' = 0,588⋅0,84 = 0,38
II 0x01 graphic

hs = 0,9

h2 = 1,3

h2 > hs - jest to odskok nie zatopiony dlatego muszę obliczyć głębokość niecki wypadowej.

5.3) Obliczenie głębokości niecki wypadowej

dn= (1,1:1,2)⋅(h2 - hs) = 1,2⋅ 0,4 = 0,5

Sprawdzenie warunku dla dn = 0,5

Tol = Top

Tol = rz PN -( rz dna - dn ) = 206,9-(205-0,5) = 2,44

0x01 graphic

Tol >Top

Zmieniam h1 = 0,332 h2 =1,43

Wtedy:

Tol = rz PN -( rz dna - dn ) = 206,9-(205-0,5) = 2,44

0x01 graphic

Obliczam 0x01 graphic
warunek nie spełniony δ∈<1,0:1,05>

Zakładam dn = 0,54, wtedy:

0x01 graphic
-współczynnik zatopienia

6.) Obliczenie długości wypadu.

0x01 graphic

e = 0,588 [m]

Ho = 3,07 [m]

pd = dn + pg = 0,54+0,35 = 0,89 [m]

0x01 graphic
0x01 graphic
[m] przyjmuję 4,5 [m]

0x01 graphic

h1 =0,332 h2 = 1,43

Obliczenia:

0x01 graphic

l2śr = 5,82 [m] przyjmuję 5,85 [m]

L = l1 + l2 = 4,2 + 5,85 =10,05 [m]

7). Ustalenie obrysu filtracyjnego. (rys.5)

7.1) Metoda Bligh`a.

LBEZ ≥ CB H

CB - współczynnik gruntu ustalony przez autora (dla piasku drobnego wynosi 15).

H = 206,9 - 205,9 = 1,00 [m]

LBEZ = 0,54 + 0,3 + 3,0 + 10,05 + 0,84 = 15,03 [m]

15,03 ≥ 15 [m]

Warunek spełniony .

7.2) Metoda Lane.

LBEZ ≥ CL H

CL - współczynnik gruntu ustalony przez autora (dla piasku drobnego wynosi 7,0).

H = 206,9 - 205,9 = 1,00 [m]

LBEZ = 2⋅ ( 0,54 + 0,3 ) + 1/3 (3 + 0,3 + 10,05 ) = 6,13 [m]

7 ≥ 6,13 [m]

Warunek nie spełniony - stosuję 1 ścianki szczelne o głębokości [m] każda

LBEZ = = 2+1,16+0,84 + 1/3 (3 + 0,3 + 10,05 ) + 1,16 =8,45 [m]

8,45 > 7 [m]

Warunek spełniony.

    1. Filtracja boczna. (rys.6)

Lprzycz. = (Rz.k.k. - Rz.dna) ⋅ n + 1,0 [m]

Rz.k.k. = Rz.Qm + h + 0,5 =207,91 + 0,35 + 0,5 = 208,76 [m n.p.m.] (rys.4)

Rz.dna = 205,00 [m n.p.m.]

1: n = 1 : 1,5

Lprzycz. = (208,76 - 205) ⋅ 1,5 + 0,5 = 6,15 [m]

Warunek:

LBEZ ≤ Lrzecz

LBEZ = α ⋅ CB ⋅ H [m]

α = 0,6 [-] dla IV klasy budowli

CB = 15 [-] dla piasku drobnego

H = 1,00 [m]

LBEZ = 0,6 ⋅ 15 ⋅ 1,0 = 9,0 [m]

Lrzecz = L1 + 0,5 ⋅ L2 [m]

L1 = 3,3 +5,85 +5,85 +5,25 = 20,25 [m] - suma odcinków pionowych

L2 = 0,3 +12,45 + 0,3 = 13,05 [m] - suma odcinków poziomych

Lrzecz = 20,25 + 0,5 ⋅ 13,05 = 26,78 [m]

Wniosek:

Lrzecz = 26,78 > LBEZ = 9,00 [m]

Powyższy warunek został spełniony.

8). Ustalenie wymiarów elementów konstrukcji budowli. (rys.7)

8.1) Obliczenie wymiarów wnęki remontowej:

0x01 graphic

8.2) Obliczenie grubości płyty niecki wypadowej.

0x01 graphic

γbet = 25 [kN ⋅ m-3]

γw = 9,81 [kN ⋅ m-3]

kw = 1,05 [-] - współczynnik bezpieczeństwa na wypłynięcie.

0x01 graphic

H = 1,0 [m]

0x01 graphic
[m]

0x01 graphic

0x01 graphic

Przyjmuje minimalną wartość grubości płyty równą 0,30 [m]

8.4) Obliczenie głębokości wnęki głównej:

buE

[m]

Współczynnik

[-]

< 3,0

0,125

(3,0 - 4,0>

0,100

(4,0 - 10,0>

0,067

Dla buE = 3,7 m W = 0,1 ⋅ 3,7 =0,4 m

Przyjmuję głębokość wnęki głównej równą 40 cm.

9). Obliczenia statyczne. (rys.8)


9.1) Obliczenie ciężaru doku:

0x01 graphic

VD - objętość doku [m3]

γD = γbet = 25 [kN ⋅ m-3] - gęstość objętościowa betonu.

VD = (6,52⋅9,2)+(0,84⋅0,7⋅10,05)+((0,3+0,7)/2⋅3,76⋅13,05)=60+2⋅(24,53+7,67)=124,4 [m3]

0x01 graphic

9.2) Obliczenie ciężaru filara:

0x01 graphic

VF - objętość filara [m3]

γF = γbet = 25 [kN ⋅ m-3] - gęstość objętościowa betonu.

VF = (3,76⋅0,8⋅4,54)-1,9 = 18,58 [m3]

0x01 graphic

9.3) Obliczenie ciężaru zasuw:

Powierzchnia zasuwy: F = (buε + 2 ⋅ w) ⋅ hz = (3,7 + 2 ⋅ 0,40) ⋅ 1,55 = 6,98 [m2]

b = buε + 2 ⋅ w = 3,7 + 2 ⋅ 0,40 = 4,50 [m]

0x01 graphic

9.4) Obliczenie ciężaru wody na stanowisku górnym.

0x01 graphic

VWg - objętość wody na stanowisku górnym [m3]

γw = 9,81 [kN ⋅ m-3] - gęstość objętościowa wody.

VWg = (1,9 ⋅ 3,25 ⋅ 8,6) - 8,6 ⋅ (0,5 ⋅ 0,352 + 0,25 ⋅ 0,35) - 2,02 ⋅ 1,2 ⋅ 1,9 = 47,2 [m3]

0x01 graphic

9.5) Obliczenie ciężaru wody na stanowisku dolnym.

0x01 graphic

VWd - objętość wody na stanowisku dolnym [m3]

γw = 9,81 [kN ⋅ m-3] - gęstość objętościowa wody.

VWd = ((13,05-0,25)⋅(0,9+0,54)⋅8,6)-(0,3⋅0,54⋅8,6)-(2,52⋅1,2⋅1,44)=152,84 [m3]

0x01 graphic

9.6) Obliczenie parcia filtracyjnego pod budowlą.

L = 16,19 m

H = 1,0 m

Z = 13,35 m

a = 0,84m

0x01 graphic

PF = Vbryły ⋅ γw [kN]

Vbryły = 10⋅((0,05+0,88)/2)⋅13,35=62,1 [m3]

PF = 62,1⋅ 9,81 = 609 [kN]

9.7) Obliczenie parcia wody gruntowej pod budowlą.

PG = V ⋅ γw [kN]

V = 6,52⋅10 = 65,20 [m3]

PG = 65,20 ⋅ 9,81 = 639,6 [kN]

9.8) Obliczenie parcia napierającej wody na stanowisku górnym.

Hg = Vwg ⋅ γw [kN]

Vwg = 0,5⋅(1,9+0,84)2⋅10 =37,5[m3]

Hg = 37,5 ⋅ 9,81 = 368,2 [kN]

9.9) Obliczenie parcia napierającej wody na stanowisku dolnym.

Hd = Vwg ⋅ γw [kN]

Vwd = 0,5⋅(0,9+0,84)2⋅10=15,1 [m3]

Hd =15,1 ⋅ 9,81 = 148,13 [kN]

9.10) Obliczenie ciężaru zamknięć.

Gw = 0,7 ⋅ Gz = 0,7 ⋅ 39,2 = 27,44 [kN]

K. Obliczenie ciężaru kładki.

Gk = Lk ⋅ gk [kN]

gk = 0,1 [T ⋅ m-3 ⋅ mb-1]

Lk = 10 [m]

Gk = 10 ⋅ 1,0 = 10 [kN]

10.) Sprawdzenie warunku na przesunięcie.

0x01 graphic

G = 3110+464,6+39,2+463,03+1499,36+27,44+10=5614 [kN]

U = 639,6+609 = 1248,6 [kN]

f = 0,45 [-] -wsp. Tarcia dla piasku drobnego

Wx = H1 -H2 = = 368,2-148,13=220 [kN]

0x01 graphic

Wniosek:

Powyższy warunek został spełniony - konstrukcja jest stateczna.

11.)Obliczenie współczynnika na obrót. (rys.8)

0x01 graphic

Momenty utrzymujące

Siła

[kN]

Ramie

[m]

Moment

[kNm]

HG

368

10,1

276,74

GK

10

9,22

92,2

GZ

39,2

10,1

395,92

GF

464

9,87

6010,83

GD

3110

6,68

20774,8

GWG

464

11,71

5421,73

GWD

1499

5,04

7554,96

GW

27,4

0,58

15,892

Suma = 40543

Momenty wywracające

Siła

[kN]

Ramie

[m]

Moment

[kNm]

PG

639,6

6,67

4266,13

PF

609

8,8

5359,2

HD

148,1

0,91

134,771

Suma = 9760

0x01 graphic

Wniosek:

Powyższy warunek został spełniony - konstrukcja jest stateczna.

16

0x01 graphic



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Matlab cw1 2 zaoczni
ćw1 Maszyna turinga
MZ TZrokII cw1(1)
ćw1
cw1 modelowanie id 122786 Nieznany
cw1
Ćw1 Punkty pomiarowe
Ćw1 Budowa i geometria ostrzy skrawających jakieś opracowanko
Tabelka do lab-cw1, Studia Budownictwo PB, 5 semestr, laborki metal
cw1
ĆW1 doc biochemia
cw1 (2)
GRI cw1 id 195763 Nieznany
Biochemia(ŻCz)Ćw1 Właściwości fizyko chemiczne aminokwasów
cw1
ćw1&2 3M3
cw1 2
cw1 rysunek
04 08 Lowiectwo cw1

więcej podobnych podstron