KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
Z EDUKACJĄ KULTUROWĄ
W KLASIE I GIMNAZJUM (klasa I „c” i „d”)
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: Czego uczy nas Przypowieść o Synu Marnotrawnym?
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
Uczeń rozumie tekst biblijny.
Uczeń potrafi wyjaśnić sens alegoryczny przypowieści.
Uczeń umie opowiedzieć Przypowieść o Synu Marnotrawnym.
Na poziomie wiadomości:
Uczeń wie w jakiej księdze Nowego Testamentu znajduje się omawiany fragment.
Uczeń wie czym jest przypowieść i alegoria.
Uczeń zna przypowieść.
Na poziomie postaw:
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
MATERIAŁY:
Podręcznik do języka polskiego: M. Chmiel i in., Słowa na czasie. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego, Warszawa 2009.
Krzyżówki.
Notatki.
METODA: pogadanka heurystyczna, krzyżówka, drama(role), oglądowa.
FORMA PRACY: praca indywidualna i zbiorowa.
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji |
Czynności Nauczyciela |
Czynności Ucznia |
Umiejętności Kluczowe |
Zaangażowanie |
- Informacja o celach lekcji. - Sprawdzenie obecności. - Nauczyciel rozdaje krzyżówki i daje uczniom czas do rozwiązania; zapowiada, że hasło poinformuje wszystkich o czym będzie lekcja. - Jakie jest hasło?
- Wspólnie sprawdzamy krzyżówkę. |
- Uczniowie rozwiązują krzyżówkę.
- Hasłem krzyżówki jest „PRZYPOWIEŚĆ”.
|
-umiejętność kreatywnego logicznego myślenia - komunikacja: nauczyciel - uczeń |
Badanie |
Nauczyciel zadaje pytania: - Jakie znacie przypowieści?
- Spróbujcie zdefiniować czym jest przypowieść? Z czym Wam się kojarzy?
- Przypowieść jest to opowieść narracyjna, zwykle o schematycznej budowie, posiadająca znaczenie dosłowne, oraz głębsze, alegoryczne. - Czym jest alegoria? Skoro nie wiecie to otwórzcie podręczniki na stronie 17. Nauczyciel prosi, by uczeń odczytał informację znajdującą się w ramce.
Słowem: jest to właśnie ten głębszy sens. Ukazane w przypowieści wydarzenia służą wykładni jakiejś ogólniejszej myśli filozoficznej, religijnej lub moralnej. |
- Uczniowie odpowiadają: - Przypowieść o Siewcy, o Synu Marnotrawnym, o Perle itp. - To utwór literacki, który oprócz dosłownego ma jeszcze sens głębszy.
Uczeń odczytuje: Alegoria to element świata przedstawionego utworu, np. motyw lub postać, mający poza dosłownym znaczeniem ściśle określony część przenośny. Przykładowo: sowa jest alegorią mądrości. |
- komunikacja: nauczyciel - uczeń efektywne współdziałanie w grupie - skuteczne porozumiewanie się - poprawność językowa
|
Prezentacja |
- Nauczyciel prosi o zapisanie tematu lekcji: Czego uczy nas Przypowieść o Synu Marnotrawnym?
Pod tematem zapiszcie sobie definicję: Przypowieść jest to opowieść narracyjna, zwykle o schematycznej budowie, posiadająca znaczenie dosłowne, oraz głębsze, alegoryczne. Ukazane w przypowieści wydarzenia służą wykładni jakiejś ogólniejszej myśli filozoficznej, religijnej lub moralnej.
|
- Uczniowie zapisują temat lekcji.
- Uczniowie zapisują notatkę |
- skuteczne porozumiewanie się - rozumowanie - komunikacja: nauczyciel- uczeń
|
Przekształcanie |
-Przeczytajmy teraz przypowieść o Synu Marnotrawnym (strona 16); nauczyciel odczytuje tekst. - Prosi ucznia o opowiedzenie tej przypowieści własnymi słowami. - Teraz bardzo was proszę, spróbujcie wejść w rolę Syna Marnotrawnego… Jak się czuł?
A Ojciec? Co mógł czuć Ojciec z tej przypowieści?
- A jak się czuł ten wierny syn?
- Powiedzieliśmy, że przypowieść ma ALEGORYCZNY SENS. W takim razie: kim jest ojciec w przypowieści, a kim synowie? - Do jakiej sytuacji odnosi się ta przypowieść?
- Na stronie 17 w Waszych podręcznikach macie reprodukcję obrazu Rembrandta. Jaki jest tytuł tego obrazu? - Jaki moment z Przypowieści on przedstawia? - Jakie kolory tu przeważają? Ciepłe? Zimne?
- W literaturze mamy alegorię, zaś w sztuce: SYMBOL. Kolor czerwony będzie tutaj więc symbolem miłości, miłosierdzia. Symbol nie musi być jednoznaczny. - Zwróćcie uwagę na dłonie Ojca. Jakie one są? - Właśnie! Badacze interpretują to tak, że Bóg ma w sobie naturę matki - dłoń po lewej (kochającą ,delikatną), ale i Ojca - dłoń po prawej (silna, stanowcza). - Czy podoba wam się ten obraz? |
- Uczniowie słuchają.
- Uczeń odpowiada.
- Jest mu głupio, bo roztrwonił majątek i wraca do Ojca. Jest Mu wstyd itp - Bardzo kochał swojego syna, tęsknił za nim, bo wypatrywał go codziennie. A gdy go ujrzał był najszczęśliwszym człowiekiem na świecie! - Było mu przykro i był zły na Ojca. Zupełnie nie rozumiał dlaczego się tak zachował. Był też zazdrosny, że jego Bratu Ojciec urządził ucztę, a jemu nigdy, choć zawsze był wierny.
- Ojcem w przypowieści jest dobry Bóg, a synami są ludzie. - Bóg czeka na nasz powrót do Niego. On nas kocha i bardzo chce nas odzyskać.
- Tytułem jest „Powrót syna marnotrawnego”. - Moment powrotu Syna i radosnego przyjęcia przez Ojca. - Ojciec z synem są w kolorach ciepłych, tło jest troszkę zaciemnione, smutne. - Jedna jest większa, druga mniejsza.
- Uczniowie wyrażają swoją opinię. |
-umiejętność kreatywnego logicznego myślenia - skuteczne porozumiewanie się - rozumowanie - komunikacja: nauczyciel- uczeń - poprawność językowa mówienie
|
Posumowanie |
- Nauczyciel rozdaje notatkę i ćwiczenie. Prosi ucznia o głośne przeczytanie treści notatki.
- Nauczyciel zadaje zadanie domowe: Napisz opinię na temat obrazu Rembrandta oraz opisz w kilku zdaniach swoją ulubioną przypowieść. |
- Uczeń czyta notatkę.
- Uczniowie zapisują zadanie domowe |
-samokształcenie |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bóg czynił to siódmego dnia.
Księga, w której znajduje się fragment o stworzeniu świata.
Tego dnia Bóg stworzył planety.
Księga Rodzaju znajduje się w … Testamencie.
Księga Genesis jest… księgą Starego Testamentu.
Świat stworzony przez Boga był … .
Najdoskonalsze dzieło Twórcy to… .
Inaczej Księga Rodzaju.
Wiara w jednego Boga.
Inaczej o Biblii mówi się Pismo… .
Tyle dni Bóg stwarzał świat.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bóg czynił to siódmego dnia.
Księga, w której znajduje się fragment o stworzeniu świata.
Tego dnia Bóg stworzył planety.
Księga Rodzaju znajduje się w … Testamencie.
Księga Genesis jest… księgą Starego Testamentu.
Świat stworzony przez Boga był … .
Najdoskonalsze dzieło Twórcy to… .
Inaczej Księga Rodzaju.
Wiara w jednego Boga.
Inaczej o Biblii mówi się Pismo… .
Tyle dni Bóg stwarzał świat.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bóg czynił to siódmego dnia.
Księga, w której znajduje się fragment o stworzeniu świata.
Tego dnia Bóg stworzył planety.
Księga Rodzaju znajduje się w … Testamencie.
Księga Genesis jest… księgą Starego Testamentu.
Świat stworzony przez Boga był … .
Najdoskonalsze dzieło Twórcy to… .
Inaczej Księga Rodzaju.
Wiara w jednego Boga.
Inaczej o Biblii mówi się Pismo… .
Tyle dni Bóg stwarzał świat.