zasady tworzenia tabeli krzyzowka, KONSPEKT-TABELE W WORD


www.wychowanietechniczne.prv.pl
SCENARIUSZE LEKCJI DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ TABELE W PROGRAMIE WORD


Temat 1: "Poznajemy zasady tworzenia tabeli i ją projektujemy"
Temat 2: "Rysujemy krzyżówki"
Temat 3: „Tworzenie i formatowanie tabel w edytorze tekstu Word”


Czas trwania: 6-8 godz. lekcyjnych

Uzasadnienie podjęcia tematu: Celem edukacyjnym informatyki, jako przedmiotu nauczania w szkole podstawowej, jest kształtowanie m.in. umiejętności korzystania z edytora tekstu na poziomie tekstów, jakie pojawiają się w klasach 4-6 na zajęciach z języka polskiego i z innych przedmiotów. Uczeń poznaje m.in. zasady wydzielania akapitów tekstu, punktowania i numerowania ich, umieszczania znaków interpunkcyjnych, stosowania wyróżnień w tekście, rozmieszczania fragmentów tekstu na kartce, tworzenia tabel.
W swojej pracy postanowiłam przedstawić projekt lekcji, na której pokażę uczniom po raz pierwszy zasady tworzenia i modyfikowania prostych tabel. z wykorzystaniem z programu WORD.

Dział III Korzystanie z programów wspomagających dydaktykę
Cele ogólne:
1. Doskonalenie umiejętności posługiwania się klawiaturą i myszą;
2. Doskonalenie umiejętności zapisywania i odczytu tworzonego dokumentu z dysku
3. Utrwalenie sposobu uruchomiania programu Word;
4. Zapoznanie z nową terminologią, dotyczącą poznanego materiału;
5. Wyrabianie nawyku planowania pracy;
6. Wyrabianie nawyku dokładności , systematyczności i konsekwencji.

Cele szczegółowe:

1.Uczeń potrafi: - wyjaśnić co to jest komórka, - wyjaśnić co to jest kolumna, -utworzyć nieskomplikowaną tabelę danych. 2. Uczeń zna: -zasady tworzenia i modyfikowania tabel,

3.Uczeń umie: -poruszać się między komórkami tabeli, -zmieniać szerokość tabel i wierszy, -zaznaczyć komórkę, wiersz i kolumnę, -scalić i podzielić komórki, -obramować i formatować tabelę, -wyrównać tekst w komórce, -automatycznie ponumerować kolumny, - zapisać utworzoną tabelę na dysku twardym.

Pojęcia: wskaźnik myszy, klawisze sterujące (nawigacyjne, strzałkowe), menu podręczne, tabela, komórka, kolumna, wiersz.

Metody nauczania:

dyskusja kierowana, pokaz, ćwiczenia, poglądowa, pogadanka.


Formy pracy: zbiorowa i indywidualna.


Środki dydaktyczne: edytor tekstu Word 97, karty pracy ucznia.


PRZEBIEG ZAJĘĆ (1)

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Wprowadzenie do tematu: W podręcznikach różnych przedmiotów, oprócz tekstu i ilustracji spotykamy również informacje podane w tabelach. Jest to jedna z możliwości posegregowania informacji i zaprezentowania ich w przejrzysty sposób. Do tabeli łatwiej jest wpisać wyniki z przeprowadzonego eksperymentu oraz listę osób wybierających się na wycieczkę. Odręczną tabelę najlepiej przygotować na kartce kratkowanego papieru. W komputerze, tabelę można przygotować bezpośrednio w edytorze tekstu. Tabela jest siatką wierszy i kolumn składającą się z pól, zwanych komórkami, w których można umieszczać teksty lub inne obiekty np. rysunki. W edytorze tekstu są polecenia umożliwiające tworzenie i zmienianie tekstu w komórkach i ustalenie jego kierunku. Przed wstawieniem tabeli warto się zastanowić, jakie informacje chcemy w niej umieścić, czyli z ilu kolumn i z ilu wierszy będzie się ona składać.

2. Podanie tematu
Temat: Poznajemy zasady tworzenia tabeli i ją projektujemy.


II.CZĘŚĆ GŁÓWNA

1.Polecenie :

  • Otwieramy program Word. Ustawiamy czcionkę Times New Roman 12pkt.

  • Wybierz Menu: Tabela - Wstaw tabelę.

  • W oknie dialogowym ustawiamy ilość kolumn (7) i ilość wierszy (5).

  • Szerokość kolumn - pozostawiamy Auto (oznacza to, iż kolumny ustawiają się w równych odstępach od marginesów).

2.Omówienie sposobu poruszania się między komórkami tabeli. Do poruszania się między komórkami tabeli służy klawisz Tab lub klawisze strzałkowe-demonstracja.
Polecenie :

  • Za pomocą myszki wstaw kursor w drugiej komórce piątego wiersza,

  • Klawiszami strzałkowymi przesuń kursor do ostatniej komórki ostatniego wiersza,

  • Wróć kursorem do pierwszej komórki pierwszego wiersza.


3.Omówienie zmiany szerokości kolumny lub wiersza Aby zmienić szerokość kolumny ustawiamy kursor myszy na pierwszej pionowej, wewnętrznej krawędzi tabeli. Zamiast strzałki widzimy teraz coś innego. Trzymając lewy klawisz myszy przesuwamy krawędź w prawo / rozszerzamy kolumnę/ lub w lewo /zwężamy kolumnę/.
Polecenie : Postępując podobnie zmień szerokość kolumn: 2cm, 5cm, 6cm, 9cm, 12cm, 13cm.


4.Omówienie zaznaczania komórki, wiersza, kolumny.

Chcąc zaznaczyć komórki ustawiamy kursor myszy w lewym, dolnym rogu pierwszej komórki tabeli, a gdy przybierze postać strzałki- klikamy.
Polecenie:

Zaznacz trzecią komórkę trzeciej kolumny. Chcąc zaznaczyć wiersz ustawiamy kursor z lewej strony tabeli i klikamy - zobaczymy białą strzałkę.
Polecenie:

Zaznacz ostatni wiersz tabeli. Chcąc zaznaczyć kolumnę, ustawiamy kursor nad kolumną, a gdy przybierze postać czarnej strzałki- klikamy.
Polecenie :

Zaznacz ostatnią kolumnę.

5.Omówienie scalania i podziału komórek.
Polecenie:

  • Zaznacz trzy ostatnie komórki pierwszego wiersza /Menu: Tabela- Scal komórki

  • Zaznacz dwie pierwsze komórki pierwszej kolumny i scal je. To samo zrób w drugiej, trzeciej i czwartej kolumnie.


6.Rysowanie krawędzi tabeli .
Polecenie:

Zaznacz tabelę. Menu: Format- Obramowanie i cieniowanie, zakładka Krawędzie, ustawienia: Wszystkie; Styl: linia ciągła; kolor: niebieski, szerokość 1pk. , Zastosuj do: Tabela. Zwróć uwagę na podgląd wydruku.


7.Obramowanie tabeli .
Polecenie:

  • Zaznacz całą tabelę np. Menu: Tabela- Zaznacz tabelę.

  • Wybierz Menu: Format- Obramowanie i cieniowanie zakładka: Krawędzie ustawienia: Ramka; Styl: linia podwójna; kolor: niebieski, szerokość 1pk.

  • Sprawdź, czy w „zastosuj do” jest: Tabela (OK.)


Ćwiczenie 1:


1. Obramuj podwójną linią pierwszy wiersz tabeli wg wcześniejszych instrukcji. Uwaga: Zastosuj do: Komórka.
2. Wpisz nagłówki tabeli wg wzoru. Dostosuj szerokość kolumny. Pogrub nagłówki.
3. Omówienie wyrównania tekstu w komórce. Aby wyrównać tekst w komórce należy zaznaczyć wybraną komórkę, kliknąć prawym klawiszem, aby otrzymać menu kontekstowe czyli podręczne. Z listy wybierz Wyrównanie -Wyrównaj w pionie.

Ćwiczenie 2:


1. Uzupełnij tabelkę danymi wg wzoru dopasowując szerokość kolumn.
2. Wstaw dodatkowy wiersz pomiędzy nagłówkami, a pierwszym wierszem tabeli. Dopisz swoje imię i nazwisko oraz pozostałe dane.
3. Zapisz swoją pracę w folderze klasowym pod nazwą Tabela 1.

Ćwiczenie 3 / samodzielne/ :


1. Utwórz tabelkę, w której zapiszesz średnie ocen pięciu uczniów z pięciu przedmiotów. Format tabeli masz na karcie pracy nr2.

/Wielkość czcionki: Times New Roman 12pk, Przedmioty, Nazwisko i imię, Język polski, Historia, Przyroda, Matematyka ,Informatyka
2. Przygotuj tabelkę, w której można będzie wpisać wpłaty na zdjęcia uczniowskie.

/Czcionka Arial CE kursywa rozmiar 12pk. Lp. Nazwisko i imię, Rodzaje zdjęć, Komplet-22zł, Grupowe-10zł , Legitymacyjne-7zł, Kwota zł./



III.CZĘŚĆ KOŃCOWA:

Zapisz stworzone przez siebie tabelki w swoim katalogu na dysku twardym.
Praca domowa:
Wyszukaj w książce z dowolnego przedmiotu tabelkę i spróbuj ją przygotować.

Ocena pracy ucznia na lekcji, jego zaangażowanie, efekty pracy.
Uczniowie, wykonując ćwiczenia na lekcji oraz ćwiczenia samodzielne muszą wykazać się umiejętnościami, które zdobyli w czasie lekcji.

PRZEBIEG ZAJĘĆ (2)

Temat: "Rysujemy tabelki"


Cele dodatkowe:
Uczeń zna:

  • zasady rysowania prostej krzyżówki na bazie tabeli,

  • zasady formatowania krzyżówki,

  • zasady budowania krzyżówki.
    Uczeń potrafi:

  • samodzielnie zaprojektować i wykonać krzyżówkę,



I. CZĘŚĆ WSTĘPNA


Prezentacja krzyżówki do wspólnego wykonania - rozdanie kart pracy.

Pokazanie różnych krzyżówek znajdujących się w książkach do różnych przedmiotów.


II. CZĘŚĆ GŁÓWNA


1. Omówienie tworzenia krzyżówki na bazie tabeli.
Polecenie 1
Otwórz program Word, ustaw czcionkę Times New Roman CE rozmiar 18 pt.

  • Zacznij od narysowania siatki tabeli. Liczbę kolumn liczymy od najbardziej wysuniętej na lewo i prawo wysuniętego wiersza.

  • Kolumny: 13, wiersze: 8.

  • Uwaga: Dodajemy jeszcze jedną kolumnę na ponumerowanie wierszy czyli razem 14 kolumn. Szerokość kolumny:1cm.


  • Polecenie 2. Wstaw automatycznie liczby do pierwszej kolumny tabeli.

    2. Omówienie zasad rysowania tabeli czyli obramowanie właściwych komórek.
    Zaczynamy od wiersza najbardziej wysuniętego w lewo. Obramowujemy odpowiednie komórki wiersza tabeli.
    UWAGA: Wstawiona tabela jest otoczona i podzielona siatką, zbudowaną z przerywanych linii. Jest to wyróżnienie pomocnicze, ułatwiające lokalizację poszczególnych komórek tabeli i nie jest ono drukowane. Wyświetlane jest w zależności od stanu opcji Siatka w menu Tabela.


  • Polecenie 3. Narysuj wiersze tabeli wg podanej instrukcji obramowując zaznaczone komórki.


  • Polecenie 4.

  • Do pasujących wierszy tabeli wpisz hasła ( patrz karta pracy ucznia nr 3)

  • Przypominam o poruszaniu się po komórkach tabeli - kursor lub TAB.

  • Wyśrodkuj litery w komórkach pion / poziom.

  • Sprawdź poprawność wpisania haseł.

Polecenie 5. Zmień kolor niektórych komórek. Litery z tych pól utworzą hasło. Rozwiązanie- KOMPUTER.

Polecenie 6. Zapisz tabelę w swoim folderze klasowym pod nazwą krzyżówka 1.

Polecenie 7. Utwórz krzyżówkę (patrz karta pracy nr 4).

  • Zwróć uwagę na ponumerowanie wierszy.

  • Zapisz krzyżówkę w swoim folderze pod hasłem- Krzyżówka .


III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
Ocena pracy uczniów - efekt końcowej pracy, zaangażowanie(jak w lekcji poprzedniej).


Praca domowa
Znajdź w podręczniku dowolnego przedmiotu krzyżówkę i przygotuj ją lub przygotuj się do jej wykonania na lekcji.


PRZEBIEG ZAJĘĆ (3)

Temat: Tworzenie i formatowanie tabel w edytorze tekstu Word

Cele dodatkowe:
Uczeń zna:

  • - zasady konstruowania prostej tabeli i formatowania jej, Uczeń potrafi:

  • konstruować proste tabele

  • modyfikować powstałe wcześniej tabele

  • dodawać wiersze i kolumny do istniejących tabel

  • modyfikować wielkość komórek w tabeli

  • projektować obramowanie tabeli i poszczególnych komórek samodzielnie

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

Przygotowanie zajęć prowadzonych metodą tekstu przewodniego

Temat: Tworzenie i formatowanie tabel w edytorze tekstu Word

Przygotowanie materiałów do pracy

  • rozdanie opracowanych zadań do wykonania przez uczniów

  • wprowadzenie przygotowujące do pracy

  • tabele do odtworzenia przez ucznia

  • wskazówki sterujące wykonywaniem zadań

II. CZĘŚĆ GŁÓWNA

Samodzielna praca uczniów w oparciu o tekst przewodni:

Tekst przewodni

  1. Przeczytaj uważnie cały tekst, który jest dziś Twoim przewodnikiem

  2. Uruchom komputer a następnie program Word

  3. Zapoznaj się z widokiem ekranu a następnie otwórz: Menu: Tabela

  4. Dokładnie obejrzyj polecenia służące do tworzenia i modyfikacji tabel

  5. Zapoznaj się z zadaniami, które masz do wykonania na dzisiejszej lekcji

  6. Zadania wykonuj stopniowo zaczynając od pierwszego do ostatniego

  7. Ekran monitora jest Twoim „arkuszem do pracy”

  8. „Arkusz” wypełniaj stopniowo korzystając z poleceń znajdujących się przy każdym zadaniu

  9. Ustaw rodzaj czcionki na Times New Roman 12 pkt.

  10. Tworząc tabele korzystaj z funkcji Tabela - wstaw tabelę (podając dokładną liczbę wierszy i kolumn)

  11. Jeśli nie wiesz jak wykonać poniższe zadania poproś o pomoc prowadzącego zajęcia

Zadanie 1

Utwórz tabelę składającą się z pięciu kolumn i pięciu wierszy; dostosuj szerokość kolumn i wierszy

L.p.

Nazwa towaru

Ocena

Cena

Waluta

1.

Banany

Dobre

3,00

2.

Czekolada

Bardzo dobra

8,00

3.

Papier ksero

Bardzo dobry

16,20

4.

Drukarka

Dostateczny

180,50

  • utwórz tabelę 5 x 5

  • dostosuj szerokość kolumn przeciągając linie pionowe w lewo lub prawo za pomocą myszki

  • wypełnij tekstem pola utworzonej tabeli korzystając z funkcji wyśrodkuj, wyrównaj do lewej itp.

  • zaznacz pierwszy wiersz i pierwszą kolumnę kolorem: tabela - rysuj tabelę - kolor cieniowania

Zadanie 2

Do powyższej tabeli dodaj kolumny i wiersze według wzoru

L.p.

Nazwa towaru

Ocena

Ilość

Cena

Waluta

Koszt

1.

Banany

Dobre

10

3,00

30,0

2.

Czekolada

Bardzo dobra

3

8,00

24,0

3.

Papier ksero

Bardzo dobry

10

16,20

162,0

4.

Drukarka

Dostateczny

10

180,50

1805,0

5.

Mks Vir

Dobry

10

75,50

755,0

  • skopiuj i wstaw tabelę z zadania pierwszego

  • w odpowiednich miejscach dodaj kolumny: zaznacz kolumnę blokiem - tabela - wstaw kolumny

  • wstaw wiersze: tabela - wstaw wiersze

  • oblicz koszt towaru korzystając z kalkulatora: Start/ Programy/ Akcesoria: Kalkulator

  • zmień obramowanie tabeli - zaznacz tabelę lewym przyciskiem myszy, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnej zaznaczonej komórce i wybierz : Obramowanie i cieniowanie; następnie z otwartego okna wybierz zakładkę : Krawędzie - Wszystkie, Styl - podwójna linia i kliknij OK.

Jeżeli zostało Ci trochę wolnego czasu utwórz własną tabelę wykorzystując poznane na zajęciach funkcje.

III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
Ocena pracy uczniów Uczniowie, wykonując samodzielnie ćwiczenia muszą wykazać się umiejętnościami, które zdobyli w czasie poprzednich lekcji oraz umiejętnością pracy z tekstem, przygotowującej do samodzielnej nauki i pracy.

Ocena pracy ucznia - to ocena poprawności wykonania przez niego zadań, efekt końcowej pracy i jego zaangażowanie (jak w lekcji poprzedniej).


Praca domowa
Znajdź w podręczniku dowolnego przedmiotu krzyżówkę i przygotuj ją lub przygotuj się do jej wykonania na lekcji.



KARTA PRACY UCZNIA NR 1 ZASADY TWORZENIA TABELI


1. Wstawienie tabeli

  • Otwieramy program Word.

  • Ustawiamy czcionkę Times New Roman CE rozmiar czcionki 12 pkt.

  • Wybieramy Menu: Tabela- Wstaw tabelę.

Wybieramy odpowiednią ilość kolumn i wierszy. Szerokość kolumn zostawiamy Auto- oznacza to, iż ustawią się one w równych odstępach od marginesów.

2. Poruszanie się miedzy komórkami tabeli

  • Do poruszania się miedzy komórkami tabeli służy klawisz Tab lub klawisze strzałkowe.

3. Zmiana szerokości kolumny lub wiersza

  • Kursor myszy ustawiamy na pierwszej pionowej, wewnętrznej krawędzi tabeli. Zamiast strzałki widzimy teraz coś innego. Trzymając lewy klawisz myszy przesuwamy krawędź w lewo /rozszerzamy kolumnę / lub w lewo /zwężamy kolumnę/.


4. Zaznaczanie komórek

  • Ustawiamy kursor myszy w lewym, dolnym rogu pierwszej komórki tabeli, a gdy przybierze postać strzałki - klikamy.


5. Zaznaczanie wiersza

  • Ustawiamy kursor z lewej strony tabeli i klikamy, gdy zobaczymy białą strzałkę.


6. Zaznaczanie kolumny

  • Kursor ustawiamy nad kolumną, a gdy przybierze postać czarnej strzałki- klikamy.


7. Scalanie i podział komórek

  • Zaznaczamy komórki, które chcemy scalić, Menu: Tabela- Scal komórki


8. Obramowanie tabeli

  • Zaznaczamy całą tabelę np. Menu: Tabela- Zaznacz tabelę Menu: Format- Obramowanie i cieniowanie zakładka: Krawędzie ustawienia: Styl: linia podwójna kolor: niebieski. Sprawdź czy w zastosuj do jest: Tabela (OK.)


9. Automatyczne numerowanie kolumny

  • Menu: Format - Wypunktowanie i numerowanie zakładka Numerowanie. Zaznaczamy wybrany format i wybieramy opcje Dostosuj. W oknie dialogowym ustawiamy: Pozycja numeru: Do środka, Wyrównanie: 0,4 cm, Wcięcie 1 cm (OK).



KARTA PRACY UCZNIA NR 2

ĆWICZENIA SAMODZIELNE

  1. Utwórz tabelkę, w której zapiszesz średnie ocen pięciu uczniów z pięciu przedmiotów wg poniższego wzoru. Wielkość czcionki Times New Roman 12pk. Przedmioty, Nazwisko i imię, Język polski, Historia, Przyroda, Matematyka, Informatyka

Nazwisko i imię

Przedmioty / Średnia ocen

Język polski

Historia

Przyroda

Matematyka

Informatyka


2. Przygotuj tabelkę, w której można będzie wpisać wpłaty na zdjęcia uczniowskie. Czcionka Arial CE kursywa rozmiar 12pk. Lp,. Nazwisko i imię, Rodzaje zdjęć, Komplet-20zł, Grupowe-9zł, Legitymacyjne 7zł, Kwota do zapłaty.


KARTA PRACY UCZNIA NR 3


1. Otwórz program Word, wstaw czcionkę rozmiar 18pt.
2. Zacznij od narysowania siatki tabeli. Liczbę kolumn liczymy od najbardziej na lewo i prawo wysuniętego wiersza. 3. Kolumny: 13, wiersze: 8.
5. Wstawiamy liczby - jak niżej.
6. Menu Format: Obramowanie i cieniowanie - zaznaczamy jak niżej.
7.Wstaw w odpowiednie miejsca krzyżówki wyrazy:
E K R A N , W O R D , M Y S Z K A, P R O G R A M, T A B U L A T O R, K L A W I A T U R A, I N T E R N E T, T A B U L A T O R.

8.Zapisz rozwiązane hasło pod krzyżówką.

KARTA PRACY UCZNIA NR 4

Tekst przewodni

  1. Przeczytaj uważnie cały tekst, który jest dziś Twoim przewodnikiem

  2. Uruchom komputer a następnie program Word

  3. Zapoznaj się z widokiem ekranu a następnie otwórz: Menu: Tabela

  4. Dokładnie obejrzyj polecenia służące do tworzenia i modyfikacji tabel

  5. Zapoznaj się z zadaniami, które masz do wykonania na dzisiejszej lekcji

  6. Zadania wykonuj stopniowo zaczynając od pierwszego do ostatniego

  7. Ekran monitora jest Twoim „arkuszem do pracy”

  8. „Arkusz” wypełniaj stopniowo korzystając z poleceń znajdujących się przy każdym zadaniu

  9. Ustaw rodzaj czcionki na Times New Roman 12 pkt.

  10. Tworząc tabele korzystaj z funkcji Tabela - wstaw tabelę (podając dokładną liczbę wierszy i kolumn)

  11. Jeśli nie wiesz jak wykonać poniższe zadania poproś o pomoc prowadzącego zajęcia

Zadanie 1

Utwórz tabelę składającą się z pięciu kolumn i pięciu wierszy; dostosuj szerokość kolumn i wierszy

L.p.

Nazwa towaru

Ocena

Cena

Waluta

1.

Banany

Dobre

3,00

2.

Czekolada

Bardzo dobra

8,00

3.

Papier ksero

Bardzo dobry

16,20

4.

Drukarka

Dostateczny

180,50

Zadanie 2

Do powyższej tabeli dodaj kolumny i wiersze według wzoru

L.p.

Nazwa towaru

Ocena

Ilość

Cena

Waluta

Koszt

1.

Banany

Dobre

10

3,00

30,0

2.

Czekolada

Bardzo dobra

3

8,00

24,0

3.

Papier ksero

Bardzo dobry

10

16,20

162,0

4.

Drukarka

Dostateczny

10

180,50

1805,0

5.

Mks Vir

Dobry

10

75,50

755,0

Jeżeli zostało Ci trochę wolnego czasu utwórz własną tabelę wykorzystując poznane na zajęciach funkcje.


