KONSPEKT LEKCJI HISTORII W KL. I GIMNAZJUM
MARIOLA TARASIUK - PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 15 W BIAŁYMSTOKU
TEMAT: Wyprawy krzyżowe.
Cele lekcji:
Po zakończonych zajęciach uczeń:
pamięta: - pojęcia: krucjata, święta wojna, fanatyzm religijny, tolerancja,
- daty: 1095, 1096,
- postać papieża Urbana II,
- nazwy zakonów rycerskich,
rozumie: - wyżej wymienione pojęcia,
- dlaczego w Jerozolimie powstały zakony rycerskie,
c) potrafi: - prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji,
- wyjaśnić jak narodziła się idea świętej wojny,
- wymienić przyczyny i skutki krucjat,
- wskazać na mapie Ziemię Świętą i szlaki krucjat,
- omówić, jaki wpływ na dalsze dzieje Europy wywarły krucjaty.
W trakcie zajęć uczeń kształci umiejętności:
przygotowanie do publicznych wystąpień,
korzystanie z różnych źródeł wiedzy ( mapa, źródło pisane),
analizy i syntezy,
orientowania się na mapie.
Czas: 1 godzina lekcyjna
Materiały: - mapa „Europa w okresie wypraw krzyżowych”,
- źródło - przemówienie Urbana II,
- taśma chronologiczna.
Metody: - praca z podręcznikiem,
- praca z mapą,
- praca z tekstem źródłowym,
- elementy dramy,
- rozmowa nauczająca.
ETAPY |
TREŚCI |
CZYNNOŚCI |
ŚCIEŻKI |
I. Wprowadzenie |
Przypomnienie wiadomości: położenie Palestyny, Palestyna miejscem powstania trzech religii, podboje Arabów, ich stosunek do chrześcijan (tolarancja), podboje Turków, ich stosunek do chrześcijan (fanatyzm) |
Nauczyciel rozmawia z uczniami wykorzystując ich wiedzę z poprzednich lekcji. Zaznaczanie omawianych wydarzeń na linii chronologicznej |
Geografia historyczna |
II. Rozwinięcie |
1) Przyczyny krucjat - zagrożenie chrześcijaństwa, - chęć zjednoczenia Kościoła Wschodu i Zachodu, - przepowiednie o końcu świata,
- idea „świętej wojny”
- przyczyny gospodarcze
2. Przebieg krucjat: - pojęcie krucjata, krzyżowiec, - szlaki wypraw krzyżowych, - utworzenie Królestwa Jerozolimskiego - 1096r.i innych państw, - stanowisko Polaków wobec krucjat, - utworzenie zakonów rycerskich, - upadek twierdzy w Akce - 1291r. |
Scenka „audiencja u papieża Urbana II - 1095r.”Uczniowie wyciągają wnioski na temat przyczyn religijnych.
„Przemówienie Urbana II na synodzie w Clermont” - 1095r.
Uczniowie czytają role „Materiał pomocniczy nr 2” i mówią, czy wezmą udział w krucjacie. Klasa ocenia, czy podjęli słuszną decyzję.
Praca z mapą
Informacja nauczyciela
Liczymy ile lat trwały krucjaty. |
Geografia historyczna
Polacy a historia Europy |
|
3. Skutki krucjat: - straty w ludziach, - upadek autorytetu papieża, - pogłębienie rozłamu w Kościele, - pozytywne i negatywne skutki gospodarcze, - szeroki kontakt z kulturą Wschodu
|
Uczniowie czytają fragment podręcznika i na jego podstawie oraz informacji z lekcji wyciągają wnioski |
|
|
III. Podsumowanie |
|
Uczniowie zastanawiają się, jaki wpływ miały krucjaty na dalsze dzieje Europy a szczególnie na stosunki pomiędzy Kościołami Wschodu i Zachodu. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę (ćw. 2/86)
Praca domowa Przygotować się do powtórzenia wiadomości działu „Europa średniowieczna”, wykonać ćwiczenia „Sprawdzamy swoje wiadomości” |
|
MATERIAŁ POMOCNICZY NR 1
POSELSTWO BIZANTYJSKIE DO PAPIEŻA URBANA II
Wasza Świątobliwość! Przybyliśmy tu, przed Twoje oblicze, by o łaskę Twoją prosić i pomoc. Święte miejsca chrześcijańskie są zagrożone przez niewiernych Turków. Palą oni nasze wsie i miasta, porywają kobiety i dzieci, ale co gorsza niszczą świątynie, depczą Krzyże, palą obrazy święte. Swoimi bezbożnymi nogami depczą świętą ziemię, po której chodził nasz Pan Jezus Chrystus. Przez Niego prosimy Cię, udziel nam pomocy, obroń święte miejsca a niewiernych wyznawców Belzebuba zetrzyj w proch.
ODPOWIEDŹ PAPIEŻA URBANA II
Dobrze, pomogę Wam. Jesteśmy przecież braćmi, wyznawcami Jezusa Chrystusa. Amen.
Ogłaszam synod w Clermont. Niech każdy biskup i duchowny, senior i wasal, bogaty i ubogi, każdy, kogo obchodzi los Świętego Kościoła Chrystusowego, stawi się w Clermont.
PRZEMÓWIENIE PAPIEŻA URBANA II NA SYNODZIE W CLERMONT
Zwracam się z pokorną prośbą, nie ja lecz Pan, abyście wy, głosiciele Chrystusowi, częściej nakłaniali wszystkich, do jakiego by kto nie należał stanu, zarówno pieszych, jak i konnych, tak biednych, jak i bogatych, aby oni w porę pomogli wschodnim chrześcijanom i wypędzili z granic chrześcijańskiego świata ludzi tego niecnego rodzaju. Mówię to obecnym, polecam przekazać to nieobecnym. Wszak to nakazuje Chrystus. Wszystkim idącym tam w wypadku ich zgonu na lądzie czy morzu lub w boju z poganami, od tej chwili odpuszczone będą grzechy. To przyrzeczenie idącym daję ja jako upoważniony przez Boga.
MATERIAŁ POMOCNICZY NR 2
OSOBA I
Jestem władcą Anglii, potężny mój kraj i bogaty, obfituje we wszystko.
OSOBA II
Jestem rycerzem, ojciec mój ma spore lenno. Moi bracia umarli w dzieciństwie, a ojciec też już nie jest młody. Bogu dzięki, będę bogaty.
OSOBA III
Jestem rycerzem, ale cóż ze mnie za rycerz. Mam sześciu braci. Po śmierci ojca jego lenno zostało na nas podzielone, przypadła mi raptem mała garstka ziemi. Nie mam nawet za co konia kupić.
OSOBA IV
Jestem chłopem, całe życie ciężko pracowałem. Cóż, kiedy już nie potrafię wyżywić swoich piętnaściorga dzieci. Ziemia rodzi coraz mniej, a ostatniego roku plony były marne. Czeka nas głód.
OSOBA V
Jestem rzemieślnikiem. Ludzi wokół coraz więcej, a nic kupować nie chcą. Wokół nędza i głód. Mam swój warsztat, a żona i pięciu synów chętnie mi w nim pomagają, ale czy to wystarczy, by się utrzymać.