sciana moja


Projekt murów

Założenia

Budynek usytuowany w I strefie obciążenia śniegiem zrealizowany w technologii tradycyjnej:

- konstrukcja dachu drewniana z drewna sosnowego klasy C30, dach płatwiowo-kleszczowy , pochylenie połaci dachowej α = 35°

- pokrycie blacha dachówkową ceramiczną

- strop gestożebtrowy Ceram 50A

- ściany zewnętrzne budynku wykonano jako warstwowe; warstwa konstrukcyjna grubości z pustaka ceramicznego Porothermu25 (gr.250mm) o bytrzymałosci na ściskanie fb = 10MPa na zaprawie klejowej o wytrzymałości na ściskanie fm = 2,1 MPa, izolacja termiczna ze styropinu grubosci 100mm, ściana obustronnie otynkowana tynkiem cementowo - wapiennym o grubości 150mm

O nośności ściany decyduje nośność filara międzyokiennego ściany parteru

1.Dane geometryczne ściany

- szerokość filara b = 0,50 m

- grubość muru filara t = 0,25 m

- wysokość ściany w świetle stropów h = 2,65 m

- szerokość wieńca żelbetowego aw = 0,25 m

2.Zestwanienie obciążeń jednostkowych

Ciężary objętościowe:

- drewno γdrew = 5,5 kN/m3, γf = 1,2

- żelbet γżelb = 24 kN/m3, γf = 1,1

- styropian γstyr = 0,45 kN/m3, γf = 1,2

- tynk cementowo-wapienny γtynku = 19 kN/m3, γf = 1,3

- mur z pustaków Porotherm25 γmuru = 14,5 kN/m3, γf = 1,1

A. DACH

Obliczeniowe obciążenia stałe wg PN-82/B-02001:

- pokrycie i konstrukcja więźby dachowej ( gk = 0,900 kN/m² , γf = 1,2 )

gd = 1,080 kN/m²

- ciężar murłaty o przekroju 100x100 mm

gdm = 0,10 * 0,10 * 5,5 * 1,2 = 0,066 kN/m²

Obliczeniowe obciążenia zmienne:

- obciążenie śniegiem wg PN-80/B-02010 dla I strefy obciążenia ( Sk = 0,700 kN/m², γf = 1,4)

Sd = 0,980 kN/m² ( rzut dachu na powierzchnie poziomą )

- obciążenie wiatrem wg PN-77/B-02011 dla I strefy obciążenia ( pkd = 0,117kN/m², γf = 1,3)

pdd = 0,152N/m² ( prostopadle do połaci dachowej )

B. STROP

- konstrukcja stropu gdstr= 3,37 kN/m²

- warstwy podłogowe + tynk gdw = 1,43 kN/m²

- obciążenie użytkowe ( zmienne ) pd = 1,5 * 1,4 = 2,1 kN/m²

- obciążenie zastępcze od ścianek działowych gdz = 0,25 * 1,2 = 0,3 kN/m²

_______________________

Całkowite obciążenie stropu gdm = 7,2 kN/m²

C. ŚCIANA ZEWNĘTRZNA

- izolacja termiczna - styropian grubości 0,10 m 0,10 * 0,45 * 1,2 = 0,05 4kN/m²

- mur z pustaków ceramicznych o grubości 0,25 m

0,25 * 14,5 * 1,1 = 3,99 kN/m²

- tynk cementowo-wapienny grubości 0,015 m

0,015 * 2 * 19 * 1,3 = 0,741 kN/m²

Obliczeniowe obciążenie całkowite 4,785 kN/m²

Obciążenie poziome od działania wiatru wg PN-77/B-02011 dla I strefy obciążenia

p= 0,152 kN/m²

Obciążenie pionowe działające na filar ( zebrane z pasma obliczeniowego ściany )

według zestawienia obciążeń jednostkowych

Szerokość obliczeniowego pasma ściany z którego obciążenie będzie się przenosiło na filar

bp = 0,5 * 1,8 + 0,5 + 0,5 * 1,5 = 2,15 m

C.1 Obciążenie przekazywane z dachu ( ze śniegiem i wiatrem )

( gd + SD * cosα + pdd * cosα ) * ( 0,5 * ld + l1 ) * bp =

( 1,080+ 0,980 * 0,819 + 0,152 * 0,819 ) * ( 0,5 * 3,94 + 0,61) * 2,15 = 11,1 kN

C.2 Obciążenie murłatą gdm * bp = 0,066 * 2,15 = 0,14 kN

C.3 Ciężar ścianki kolankowej 4,785 * 1,0 * 2,15 = 10,29 kN

C.4 Ciężar wieńca żelbetowego 0,25 * 0,3 * 24 * 2,15 * 1,1 = 4,26 kN

C.5 Obciążenie ze stropu poddasza ( 7,2 * 0,5 * 4,26 * 2,15 ) = 32,97 kN

C.6 Ciężar ściany parteru ( 2,15 * 2,65 - 2*0.5 * 1,5 * 1,5)( 4,785-0,3705) = 15,22 kN

C.7 Ciężar ściany parteru w połowie wysokości 7,61 kN

Obciążenie poziome od ssania wiatru wd = p * bp = 0,152 * 2,15 = 0,33 kN/m

Sprawdzenie nośności muru

przebieg obliczeń przy przyjęciu modelu przegubowego

N1,R,d = Φ1 * A * fd > N1,d

Nm,R,d = Φm * A * fd > Nm,d

N2,R,d = Φ2 * A * fd > N2,d

A = 0,25 * 0,5 = 0,125 m²

fd - wytrzymałość obliczeniowa muru na ściskanie 0x01 graphic

fk - wytzrymalość charakterystyczna muru na ściskanie fb =10MPa i fb = 5MPa fk = 3,3 MPa

γm - współczynnik bezpieczeństwa muru

dla 1 kategorii produkcji elementó murowych i kategorii A wykonania robót γm = 1,7

0x01 graphic
-współczynnik zależny od pola przekroju muru (dla małych przekrojów muru <0.3 m² odczytujemy z tabeli,dla murów o przekroju ≥ 0,3 m² 0x01 graphic
=1,0

Dla A=0,125 m² <0,3 m² 0x01 graphic
=1,19

0x01 graphic

Φi - współczynniki redukcyjne nośności

Φi(1,2) -współczynnik redukcyjny zależny od wielkości mimośrodu ei na którym w

rozpatrywanym przekroju działa siła pionowa Ni,d oraz wilkości mimośrodu niezamierzonego ea

Φm- współczynnik redukcyjny wyrażający wpływ efektów drugiego rzędu na nośność ściany zależy od: (1) - mimośrodu poczatkowego ( e0 = em ), (2) - smukłości ściany ( heff / t ),

(3) - cech sprężystych muru pod obciążeniem długotrwałym ( ac,∞ ) i czasu działania obciążenia

Wpływ długotrwałego obciążenia na nośność ściany uwzględnia się przyjmując do wyznaczania wrtości współczynnika redukcyjnego nośności Φm- długotrwały moduł sprężystości muru E

Cechy sprężyste muru pod obciążeniem długotrwałym określa współczynnik ac

ac = 400 dla murów na zaprawie fm< 5 MPa

Obciążenia wystepujące w sprawdzanych przekrojach

Siła ściskająca w poziomie stropu

N0,d = 11,1 + 0,14 + 10,29 + 4,26 + 32,97 = 58,76 kN

Siła ściskająca przekazywana ze stropu nad sprawdzanym odcinkiem ściany

Ns,1,d = 32,97 kN

Siła ściskająca pod stropem nad parterem

N1,d = N0,d + Ns,1,d = 58,76 + 32,97 = 91,73 kN

Siła ściskająca w przekroju środkowym ściany ( N1,d + p.C.7 )

Nm,d = N1,d + 7,61 = 91,73 + 7,61 = 99,34 kN

Siła ściskająca w przekroju nad stropem w dowolnej części ściany

N2,d = N1,d + 0 = 91,73 kN

Wartości współczynników redukcyjnych nośności

- w przekroju pod stropem nad parterem

Φ1 = 1 - ( 2e1 / t )

e1 = M1d / N1d

M1d = N0d * ea + Nsl,d * ( 0,33 * t + ea )

ea - mimośród przypadkowy ( niezamierzony ) ≥ 10 mm

ea = h / 300 = 2650 / 300 = 8,83 mm < 10 mm przyjęto ea = 10 mm = 0,01m

M1d = 58,76 * 0,01 + 32,97 * ( 0,33 * 0,25 + 0,01 ) = 3,64 kNm

e1 = 3,64 / 91,73 = 0,04 m

Φ1 = 1 - ( 2 * 0,04 / 0,25 ) = 0,680

- w przekroju nad stropem w dolnej części ściany

Φ2 = 1 - ( 2e2 / t )

e2 = M2d / N2d

M2d = N2d * ea = 91,73 * 0,01 = 0,92 kNm

e2 = 0,92 / 91,73 = 0,01 m

Φ2 = 1 - ( 2 * 0,01 / 0,25 ) = 0,920

- w przekroju środkowym ściany

Φm - odczytujemy z tabeli w zależności od: z tabeli

W przypadku, gdy ściany są usztywnione wzdłuż obu krawedzi pionowych i L≥30t lub gdy ściany są usztywnione wzdłuż jednej krawędzi i L≥15t, gdzie t jest grubością ściany usztywnionej - ściany takie uważa się za ściany usztywnione tylko u góry i dołu

L- dla ścian podpartych u góry i u dołu i usztywnionych wzdłuż jednej krawedzi pionowej

- dla ścian usztywninych wzdłuż obu krawędzi pionowych - odległośc miedzy osiami ścian usztywniających

L = 4,58 m, h = 2,65 m, t = 0,25 m

15 * t = 7,5 > L = 4,58 m - ściana podparta u góry i u dołu i usztywniona wzdłuż obu krawędzi pionowych

h = 2,65 m < 4,58

0x01 graphic

heff = ρh * ρn * h = 1,0 * 0,75 * 2,65 = 1,99m

heff /t = 1,99 / 0,25 = 7,96 < 25

em = x * t ( mimośród poczatkowy )

em = em0 + emw

em0 - mimośród poczatkowy od obciązenia pionowego,

emw - mimośród dodatkowy od obciązenia poziomego,

em0 = ( 0,6 * M1d + 0,4 * M2d ) / Nmd = ( 0,6 * 3,64 + 0,4 * 0,92) / 99,34 = 0,026 m

emw = Mwd / Nmd

Mwd = 0,125 * wd * h² = 0,125 * 0,43 * 2,65² = 0,38 emw = 0,38 / 99,34 = 0,0038

em 0,026 + 0,0038 = 0,03 m

em / t = 0,03 / 0,25 = 0,12 m

ac -dla Porotherm ( ac=700)

heff /t = 7,95 odczytujemny z tabeli wartości Φm = 0,84

em = 0,03 * t

Φ1 = 0,68 N1,R,d = Φ1 x A x fd = 0,68x0,125x1,63=138,55 > N1 ,d =91,73 kN

Φm = 0,84 Nm,R,d = Φm x A x fd = 0,84x0,125x1,63=171,15 > Nm ,d =99,34 kN

Φ2 = 0,92 N2,R,d = Φ2 x A x fd = 0,92x0,125x1,63=187,45> N2 ,d =91,73 kN

Nośność filara jest jest wystarczająca



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
moja ściana oporowa
moja kariera www prezentacje org
82 Dzis moj zenit moc moja dzisiaj sie przesili przeslanie monologu Konrada
agresja moja
HOTELARSTWO MOJA KOPIA
Moja macocha
Bygga innervägg ściana działowa
Moja Funkcja, excel
Moja autocharakterystyka - do przerobienia
Ferdydurke moja prezentacja, moja prezentacja
Przynoszę Tobie moja dziewczyno, Teksty piosenek, TEKSTY
moja część, medycyna, giełdy, interna1, Interna pytania
nalogi-moja-swiadomosc-zagrozen 53511, pedagogika, scenariusze lekcji, psychologia, scenariusze godz
ściana2, Skrypty, UR - materiały ze studiów, studia, studia, Bastek, Studia, Rok 4, Semestr VII, Żel

więcej podobnych podstron