nalogi-moja-swiadomosc-zagrozen 53511, pedagogika, scenariusze lekcji, psychologia, scenariusze godz wych


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE 6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

GODZINA WYCHOWAWCZA

ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY W GOLCZEWIE

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

Opracowała mgr Agnieszka Adamowicz

Nauczyciel mianowany języka polskiego

W Zespole Szkolno - Przedszkolnym

W Golczewie

TEMAT ZAJĘĆ: NAŁOGI - MOJA ŚWIADOMOŚĆ ZAGROŻEŃ

CZAS ZAJĘĆ: 90 MINUT

CELE:

METODY PRACY: praca w grupach, uzupełnianie zdań, pogadanka, mapa mentalna.

„BYĆ CZŁOWIEKIEM ZNACZY BYĆ ODPOWIEDZALNYM”

Antoine de Saint - Exupery

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Powitanie rodziców i dzieci.

2. Rozgrzewka przed zajęciami Kapelusz zdań niedokończonych. Uczniowie losują z kapelusz karteczki z niedokończonymi zdaniami (załącznik nr 1).

3.Nauczyciel zadaje pytania:

Jakie znacie formy zajęć pozalekcyjnych?

Jakie korzyści czerpie uczeń z takich zajęć?

Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą nuda?

Odpowiedzi na te pytania uczniowie szukają w formie mapy mentalnej (praca w grupach).

Przykład mapy mentalnej:

0x08 graphic
NAŁOGI

0x08 graphic
DEPRESJA

0x08 graphic
WYSOKIE ZAROBKI

0x08 graphic
0x08 graphic
SŁAWA CHOROBY

ZDOBYCIE DOBREGO WYKSZTAŁCENIA

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
SUKCESY SPORTOWE OSIĄGNIĘCIA W SZKOLE BRAK KONDYCJI

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
ZORGANIZOWANY DZIEŃ IZOLOWANIE SIĘ

0x08 graphic
DOBRA KONDYCJA

BRAK NUDY

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
ZDROWIE 0x08 graphic
ZŁE SAMOPOCZUCIE

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
AKTYWNOŚĆ BRAK AKTYWNOŚCI

0x08 graphic
WTARGNIĘCIE NUDY

0x08 graphic
0x08 graphic
ZDOBYCIE PRZYJACIÓŁ KOMPUTER SZUKANIE

0x08 graphic
ZAJĘCIA

0x08 graphic
CIEKAWE SPĘDZANIE WOLNEGO CZASU

0x08 graphic
ZŁE TOWARZYSTWO

0x08 graphic

NABYCIE NOWYCH UMIEJĘTNOŚCI I DOŚWIADCZEŃ

0x08 graphic
0x08 graphic
NIEPOWODZENIA

0x08 graphic
0x08 graphic
BRAK PRZYJACIÓŁ

NAWYKI

0x08 graphic

BOGACTWO INTELEKTUALNE NAŁOGI

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
DEPRESJA ŚMIERĆ

0x08 graphic
WYCIEŃCZENIE ORGANIZMU

0x08 graphic
CHOROBY

SAMOTNOŚĆ KALECTWO

4.Uczniowie (grupy) prezentują wyniki prac.

5.Pogadanka na temat nałogów, nawyków i ich skutków indywidualnych i społecznych.

Wymień nałogi i złe nawyki, które szkodzą zdrowiu człowieka i ludziom, z którymi nałogowiec przebywa. Nauczyciel wyjaśnia pojęcie nałóg i nawyk.

NAŁÓG - (wg encyklopedii) uzależnienie, przymusowe przyjmowanie substancji uzależniającej, uzależnienie psychiczne i fizyczne od niej; powoduje następstwa zdrowotne i społeczne.

NAWYK - (wg Słownika języka polskiego) silne przyzwyczajenie do robienia czegoś, postępowanie w określony sposób, czynność często przez kogoś wykonywana, powtarzana.

(należy zwrócić uwagę na społeczny problem nałogów i złych nawyków, takich jak: tragedie w rodzinach alkoholików, narkomanów, brak kultury społecznej, przestępczość itp.; uświadomić uczniom, że złe nawyki i nałogi powodują nieprawidłowy rozwój systemu nerwowego i funkcji mózgu; w wieku dorosłym mogą być ludźmi o słabym charakterze i przyjmować najprymitywniejsze wzorce jakie napotkają w życiu)

6. Przeczytaj przedstawione przykłady przyczyn i skutków nałogów. Podaj inny przykład. Dlaczego ludzie ulegają im, wiedząc, że niszczą swoje zdrowie i powodują cierpienie bliskich? Podejmij dyskusję (załącznik nr 2).

7. W jaki sposób człowiek uzależnia się od nałogów? Przeczytaj informacje w ramce. Podejmij dyskusję. Uzupełnij wyrazy brakujące w tabeli (praca w grupach). Odczytaj zdanie z sylab, napisz je i jeśli chcesz, złóż swój podpis (załącznik nr 3).

I faza zadowolenie, II faza możliwość uzależnienia się, II faza nawyk

8. Dopisz uzasadnienie (załącznik nr 4).Uczniowie wpisują na kartach propozycje, np.

1...............nie chcę być alkoholikiem.

2....................nie chcę umrzeć na raka.

3.....................nie chcę zniszczyć życia swojego i bliskich.

4.......................nie chcę rozwinąć w sobie agresji, nie chcę nikogo bić,

ani zabić.

5...........................chcę być zdrowy i sprawny fizycznie.

6.............................chcę siebie szanować i nie chcę stracić przyjaciół.

9. Zakończenie zajęć.

Załącznik nr 1

Karta pracy: oddzielnie

Załącznik nr 2

NAŁOGI

PRZYCZYNA

SKUTEK

Janek, jak był małym chłopcem, dużo jadł. Rodzice i dziadkowie podziwiali go za to. Podczas jedzenia chłopiec czuł się bardzo szczęśliwy. W ten sposób u Janka wykształcił się nawyk obfitego jedzenia.

Janek jest gruby. W klasie V waży 60 kg. Nie może szybko biegać. Choruje na serce. Grozi mu choroba cukrzyca. Dzieci śmieją się z niego. Nie ma przyjaciół. Złości się. Cierpi. Jest coraz bardziej agresywny. Uważa wszystkich za wrogów.

Brat Zosi, kiedy miał 14 lat przyjaźnił się z kilkoma wesołymi kolegami, których czasem przyprowadzał do domu. Mama Zosi i Tomka urodziła Kasię. Ze względu na siostrzyczkę Tomek bywał z kolegami poza domem. Rodzice zajęci pracą i małym dzieckiem mniej czasu i uwagi poświęcali starszym dzieciom. Nie zwracali uwagi, że Tomek wracał późno. Nie uśmiechał się, mało mówił, zamykał się w swoim pokoju. Kilka razy nie wrócił do domu na noc. Ojciec bardzo krzyczał na niego. Po kilku dniach Tomek ukradł pieniądze z domu i uciekł.

Od momentu narodzin Kasi, Tomek poczuł się zagrożony. Wydawało mu się, że przeszkadza rodzicom. Nikt w domu nie interesował się nim. Koledzy mieli różne pomysły. Wszyscy chcieli być dorośli. W ich domach też nie było najlepiej. Zaczęli smakować alkohol i papierosy. To było przyjemne. Tylko Rysiu wymiotował i jakoś odsunął się od paczki. Któregoś dnia kolega przyniósł gumy do żucia, po których wszyscy byli oszołomieni. To był narkotyk. Potem próbowali wąchać kleje i benzynę, aż któregoś razu spróbowali narkotyku strzykawką do żyły. To był przyjemny „ odlot” z wizjami i koszmarami w głowie. Tomek potrzebował coraz większych dawek. Jak nie brał, wszystko go bolało, był wściekły, mógłby wtedy nawet zabić. Po awanturze w domu przedawkował. Zmarł w piwnicy jakiegoś domu.

ZAPAMIĘTAM !

NAWYKI ZACHOWAŃ LUB NAŁOGI W MOIM ŻYCIU DOROSŁYM KSZTAŁTUJĄ SIĘ TERAZ, GDY JESTEM UCZNIEM SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Załącznik nr 3

Karta pracy: oddzielnie

Załącznik nr 4

Nie wolno mi, dla zaspokojenia ciekawości lub udawania dorosłości, próbować:

1. Pić alkoholu, bo......................................

2. Palić papierosów, bo...................................

3. Brać narkotyków, bo................................

4. Oglądać filmów ukazujących przemoc, bo...............................................

5. Objadać się obficie, bo.........................................................................

6. Kłamać, bo.............................................................................................

Spędzanie wolnego czasu


