7

7



2008 Str. 7

Jak powstaje pieczywo - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

w grupie dzieci 6-letnich

(Opracowała mgr Lucyna Kinder - Miejskie Przedszkole nr 1 w Piekarach Śląskich)

Cel główny:

Wprowadzenie wyrazów do globalnego czytania: kłos, kłosy.

Cele operacyjne:

Dziecko czyta globalnie wyrazy: kłos, kłosy; wie, jakie są kolejne etapy powstawania pieczywa; zna powiedzenie: „Bez pracy nie ma kołaczy”; wyodrębnia sylaby w swoim imieniu; słucha utworu literackiego i odpowiada na pytania dotyczące jego treści; nazywa ludzi i czynności przez nich wykonywane podczas powstawania pieczywa - od ziarenka do bochenka.

Pomoce:

Bajka Kłos, seria ilustracji do bajki, obrazki do globalnego czytania, naturalne okazy zbóż: żyto, pszenica, owies oraz ich odpowiedniki graficzne, naturalne okazy lub ilustracje produktów wytwarzanych z ww. zbóż, magnetofon, nagranie piosenki: Skąd się bierze chleb, karty pracy indywidualnej, masa solna.

Literatura:

C. Hannaford, Zmyślne ruchy, które doskonalą umysł

I. Dudzińska, Metodyka wychowania w przedszkolu.

A. Erkert, Dzieci potrzebują ciszy

Ch. Liebertz, Zabawy do nauczania integracyjnego.

M. Durkiewicz, (tłumaczenie) Kłos.

Przebieg:

1.    Podanie rodzicom celu spotkania. Objaśnienie zadania dla rodziców - lepienie z masy solnej pieczywa.

2.    Powitanie rodziców, dzieci i nauczyciela zabawą z pedagogiki zabawy - „Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas, jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy”.

3.    Rozpoczęcie - dzieci siedzą w kręgu i wyklaskują sylaby swojego imienia.

4.    Kapturek myśliciela - elementy metody Dennisona - uważne słuchanie i jasne wypowiadanie się.

5.    Burza mózgów w celu ustalenia zakresu posiadanej przez dzieci wiedzy na temat „Skąd mamy pieczywo?”.

6.    Prezentacja bajki z wykorzystaniem serii ilustracji.

7.    Omówienie treści bajki - objaśnienie kolejnych etapów powstawania pieczywa i osób biorących udział w tym procesie (pole - rolnik - ziarno, sianie, kłos, żniwa, młócenie; młyn - młynarz - mielenie ziarna na mąkę; piekarnia - piekarz - pieczywo).

8.    Zabawa ruchowo-naśladowcza do piosenki Skąd się wziął chleb.

9.    Krążenie szyją - element metody Dennisona - umiejętność uczenia się.

10.    Zapoznanie dzieci z trzema rodzajami zbóż: żyto, pszenica, owies, i sposobami ich wykorzystania w przemyśle (żyto - mąka żytnia, pasza; pszenica - mąka pszenna, otręby pszenne, kasza, mąka do wyrobu makaronów, mąka krupczatka, słoma do wyrobu kapeluszy; owies - płatki owsiane, otręby owsiane, pasza, do wyrobu kasz).

11.    Wprowadzenie wyrazów do globalnego czytania: kłos, kłosy:

-    analiza słuchowa wyrazów,

-    określenie pierwszej i ostatniej głoski w wyrazach,

-    porównanie i wyodrębnienie różnic w wyrazach.

12.    Praca indywidualna przy stolikach dostosowana do indywidualnych możliwości dzieci - utrwalenie wyrazów do globalnego czytania: kłos, kłosy.

13.    Zabawa relaksacyjna - „Praca rolnika” - masaż na plecach kolegi do opowiadania nauczyciela.

14.    Omówienie zajęć z rodzicami. Dzieci oglądają wytwory przy rodzicach.

