Konspekt lekcji technikistrona główna
KONSPEKT Z TECHNIKI
TEMAT: BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA LUTOWNICY OPOROWEJ
I INFORMACJA WSTĘPNA
TEMAT LEKCJI: Budowa i zasada działania lutownicy oporowej.
CZAS TRWANIA: 45 minut
KLASA: I gimnazjum
II CELE OGÓLNE LEKCJI:
Zapoznanie uczniów z budową i zasadą działania lutownicy oporowej.
III CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ WIE (ZNA):
Uczeń wie co to jest lutowanie?
Uczeń zna rodzaje lutowania.
Uczeń zna budowę lutownicy.
Uczeń zna zasadę działania lutownicy.
UCZEŃ UMIE (POTRAFI):
Uczeń potrafi powiedzieć na czym polega lutowanie?
Uczeń potrafi omówić budowę i zasadę działania lutownicy,
Uczeń potrafi przygotować materiały do lutowania,
Uczeń potrafi dostosować się do przepisów BHP podczas lutowania.
IV METODY KSZTAŁCENIA:
wiodąca: naprowadzająca,
wspomagająca: podająca.
V FORMY:
zbiorowa, indywidualna.
VI ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
podręcznik do techniki,
lutownica oporowa,
plansze z lutownicą.
VII TOK LEKCJI:
1. Na czym polega lutowanie?
2. Rodzaje lutowania.
3. Budowa lutownicy elektrycznej oporowej.
4. Przygotowanie materiałów do lutowania.
5. BHP podczas lutowania.
ADNOTACJA 1.
LUTOWANIE
jest to łączenie dwóch metali za pomocą trzeciego o niższej
temperaturze topnienia niż metale łączone.
ADNOTACJA 2.
LUTOWANIE MIĘKKIE
to takie lutowanie, które odbywa się w zakresie temperatur
od 3000C do 3500C.
Podczas lutowania roztopiony lut wnika w powierzchnię spojonych metali na
bardzo małą głębokość i po wystygnięciu tworzy trwałe złącze.
ADNOTACJA 3.
BUDOWA LUTOWNICY OPOROWEJ
LUTOWNICA
jest to narzędzie elektryczne, w której część robocza rozgrzewa
się do wysokiej temperatury (około 1800C).
ADNOTACJA 4.
Przedmioty lutowane muszą być starannie oczyszczone z rdzy, farby, tłuszczu,
kurzu itp. Następnie trzeba je pobielić używając past lub płynów lutowniczych
a następnie łączyć nie nadużywając cyny. Prawidłowo wykonane lutowanie jest
trwałe mechanicznie, jeśli mamy do czynienia z małymi przedmiotami.
ADNOTACJA 5.
W czasie lutowania należy zachować ostrożność przy posługiwaniu się
lutownicami i kwasami. Kwasy działają żrąco na skórę i mogą wywołać poważne
poparzenia. Dlatego też należy zabezpieczyć ręce gumowymi rękawiczkami i
pracować w fartuchu ochronnym.
VIII PRACA DOMOWA
Przynieść na następną lekcję następujące materiały:
drut miedziany, cienkie blaszki, taśmę stalową, cynę.
OPRACOWAŁA: Zofia Marszał
początek strony
powrót do konspektów