3307665108

3307665108



SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Pieczemy choinkowe serduszka

RODZAJ ZAJĘĆ: zajęcia kulinarne

UCZESTNICY ZAJĘĆ: oddział edukacyjno-terapeutyczny

METODY I FORMY PRACY: słowna, praktycznego działania, metoda ruchu wspomaganego, naśladownictwo, pokaz ŚRODKI DYDAKTYCZNE: mąka, masło, masło, 3 jajka, cynamon, cukier puder, woda, sok z buraków, wałek do ciasta, folia spożywcza,, aluminiowa, foremki - serduszka, patyczek, sitko, nóż, kubek, łyżeczka, stolnica CELE OGÓLNE:

>    poznawczy

>    wyrabianie sprawności manualnej

>    rozwijanie aktywności własnej CELE OPERACYJNE:

>    uczeń zna etapy procesu przygotowania ciastek (zagniatanie ciasta, wałkowanie, wykrawanie serduszek, pieczenie, lukrowanie

>    uczeń zna nazwy i potrafi wskazać różne ozdoby choinkowe ,

>    uczeń zna nazwy artykułów spożywczych (mąka, mleko, jajka)

>    uczeń zna zasady przestrzegania higieny (mycie rąk przed pracami kulinarnymi)

>    uczeń potrafi czekać na swoją kolej

>    uczeń rozpoznaje kolor różowy spośród kilku innych

>    uczeń zna zastosowanie sitka, stolnicy

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZĘŚĆ WSTĘPNA

•    Powitanie piosenką

•    ustalenie nazwy dnia i miesiąca

•    Sprawdzenie obecności

•    Omówienie pogody (wybór odpowiedniego symbolu)

CZĘŚĆ ZASADNICZA

•    Zapoznanie z tekstem z książki kucharskiejO tym jak Waleria przygotowywała różowe, bożonarodzeniowe lukry'’'

• Rozmowa kierowana na temat tradycji świątecznych, sposobów dekorowania choinki ( rodzaje ozdób)

•    Śpiewanie piosenki o choince

•    Obserwacja ozdób choinkowych ( bombki, łańcuchy , lampki itp.)

•    Umycie rąk (wy rabianie nawyku mycia rąk przed pracą w kuchni

•    Przygotowanie produktów, nazywanie, smakowanie,

•    Wyrobienie ciasta,

•    Rozwałkowanie, wykrawanie ciasteczek,

•    Pieczenie, (asystowanie nauczycielowi przy wkładaniu ciasteczek do piekarnika), zwrócenie uwagi na zasady bezpieczeństwa

•    Lukrowanie ciastek

•    Uporządkowanie stanowiska pracy

CZĘŚĆ KOŃCOWA

•    Podsumowanie zajęć -wypowiedzi dzieci na temat zajęć, ocena przy pomocy kolorowych kartek(kolor różowy - zajęcia się podobały, kolor czarny - zajęcia nie podobały się).

•    Podziękowanie za udział w zajęciach.

12


