5987091600

5987091600



Scenariusz zajęć: Dziecko i jego prawa

Czas realizacji: zajęcia z wychowawcą ( 1 - 2 h lekcyjne )

Temat zajęć : "Dziecko i jego prawa"

Cele:

S zapoznanie uczniów z Konwencją o Prawach Dziecka

■S zwiększenie świadomości uczniów co do zakresu i istoty praw im przysługujących Metody:

S analiza dokumentu S praca w grupach S dyskusja na forum Środki dydaktyczne:

■S Konwencja o Prawach Dziecka S arkusz papieru, flamastry S listy dzieci z różnych krajów S wiersze nt praw dziecka

Przebieg zajęć:

1.    Przywitanie, zapoznanie z tematem.

2.    Wprowadzenie.

Dzisiejszą lekcję poświęcamy historycznemu dokumentowi, jakim jest Konwencja o Prawach Dziecka. Została ona przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w listopadzie 1989 roku po wnikliwej analizie praw i warunków życia w różnych krajach. W myśl tego dokumentu "dziecko - to każda istota ludzka poniżej 18 roku życia". Konwencja zawiera zestaw obowiązków i norm międzynarodowych mających na celu obronę dzieci przed zaniedbywaniem i wykorzystywaniem.

3.    Do czego mam prawo?:

Praca w grupach. Podziel klasę na grupy 4 -osobowe. Każda grupa otrzymuje duży arkusz papieru i flamastry. Uczniowie przygotowują plakat: "Do czego mam prawo jako dziecko" Grupy po kolei prezentują swoje plakaty.

W podsumowaniu tej części zwrócić uwagę na następujące elementy:

S czy prawa powtarzają się?

S jakie prawa powtarzają się najczęściej?

S czy są np. tylko takie prawa, które pojawiły się w jednej grupie?

S jak brzmią zapisy poszczególnych praw?

4.    Nasze prawa a Konwencja o Prawach Dziecka:

Nauczyciel rozdaje grupom (te same jak przy tworzeniu plakatu) fragmenty Konwencji o Praw Dziecka. Zadaniem grup będzie porównanie praw zapisanych w Konwencji o Prawach Dziecka z prawami wypisanymi przez uczniów na plakatach. Uczniowie mogą dokonać porównania, np. wypełniając poniższą tabelkę.

Lp

Prawo sformułowane przez uczniów

Odpowiedni zapis lub jego brak w Konwencji o Prawach Dziecka

Efekty pracy poszczególnych grup prezentowane są przez przedstawicieli na forum.


