SCENARIUSZ ZAJĘĆ „ KUCHNIE ŚWIATA I KOLORÓW” realizowany w grupie 3 - łatki „ MISIE ”
Prowadząca: mgr Patrycja Domańska Czas realizacji: Wrzesień - maj
1. Założenia programowe
„Mały Kucharz” - to cykl zajęć kulinarnych w czasie, których przygotowujemy z naszymi przedszkolakami różne smakowitości, w tym roku zajęcia w grupie 3 - latków odbywają się pod hasłem - Poznawania kolorów. Dzieci poznają raz w miesiącu kolor wynikający z ustalonego harmonogramu, następnie samodzielnie na zajęciach kulinarnych przygotowują potrawę związaną z tym kolorem. Realizując te zajęcia, dzieci utrwalają kolory oraz usprawniają motorykę małą, po przez: krojenie, ugniatanie, mieszanie, smarowanie itd. Nabywają nowe „ smaczne” doświadczenia i doskonalą czynności związane z samoobsługą. Dzięki zajęciom kulinarnym dziecko uczy się rozpoznawania smaków, kolorów, właściwego zachowania przy stole, posługiwania sztućcami, oraz dbałości o porządek. Przyrządzanie posiłków uczy dziecko kreatywnego myślenia, staje się ono bardziej śmiałe, samodzielne oraz lepiej zorganizowane. Nabywa prawidłowych nawyków żywieniowych i higienicznych. A wszystko to poprzez świetną zabawę.
Podsumowaniem wysiłków kulinarnych jest wspólna degustacja pyszności stworzonych przez dzieci.
2. Cele
- nauka rozpoznawania kolorów
- wzbogacanie doświadczeń plastycznych poprzez samodzielne mieszanie kolorów,
- dostrzeganie barw w otoczeniu
- tworzenie potraw według kolorów
- wdrażanie do odpowiedniego zachowania przy stole
3. Przewidywane osiągnięcia
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa kolory (pomarańczowy, żółty, czerwony, biały, niebieski, brązowy, zielony, różowy)
- wybiera przedmioty danego koloru,
- klasyfikuje przedmioty według koloru
- uczestniczy w zabawach organizowanych przez nauczyciela;
- rozwijanie sprawności manualnej podczas pracy plastycznej.
4. Przebieg zajęć
1. Powitanie dzieci. Wszystkie dzieci w tym dniu ubrane są w jednym kolorze.
2. Wyprawa w poszukiwaniu koloru.
Nauczyciel zaprasza dzieci na wyprawę w poszukiwaniu poznanego w danym miesiącu koloru. Dzieci zbierają różne rzeczy, które znajdują się w sali w tym kolorze. Następnie wspólne oglądanie zebranych materiałów.
3. Nauka piosenki „Kolorowe kredki” z wykorzystaniem instrumentów.
4. „ Układanie tęczy” - zabawa dydaktyczna. Utrwalanie nazw kolorów w tęczy.
5. „Co nam przyniosły kolory” - rozpoznawanie obrazków związanych z określonym kolorem.
6. „ Dobieranie skojarzeń do kolorów”. W rytm muzyki dzieci tańczą biegają swobodnie po sali. Gdy muzyka milknie nauczycielka pokazuje dany kolor. Dzieci podają jak najwięcej skojarzeń z