Poniżej przedstawiamy trzy scenariusze zajęć.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH
12.04.2013
Temat: "Kolorowa woda i magiczne wiosenne motyle” - zabawy z wodą
Cele operacyjne
Dziecko:
-wie do czego ludzie używają wody, potrafi podać przykłady,
- potrafi zmieszać wodę z kleksem farby i wie dlaczego woda stała się kolorowa,
- potrafi wykonać swojego motyla postępując zgodnie z poleceniami nauczycielki
PRZEBIEG
1. Zabawa z melodią integracyjną „Deszczyk” - pedagogika zabawy
2. Rozmowa na temat wody. Utrwalenie wiadomości: do czego ludziom służy woda, dlaczego należy o nią dbać? Skąd się bierze woda w naszych domach?
3. Doświadczenie „Czarodziej wody” - nauczycielka postawiła przed dziećmi trzy kubeczki przezroczyste z wodą. Dzieci przeliczają kubeczki. Następnie do kubeczków nauczyciel wlewa po jednej kropli farby w trzech kolorach. Miesza wodę w kubeczkach. Dzieci udzielają odpowiedzi: Co się stało?
4. Każde dziecko dostaje przeźroczysty kubeczek z wodą aby mogło wykonać swoje doświadczenia barwienia wody.
5. Zabawa „Kwiatki rosną” - dzieci zwinięte w pączki, kucają na dywanie. Nauczyciel zamienia się w chmurkę (odpowiednie przebranie) i po kolei kropi dzieci wodą.
Dziecko- kwiatek, które poczuje na sobie krople wody podnosi, staje , podnosi ręce i rozkwita.
6. Działanie plastyczne „ Magiczne wiosenne motyle” - każde dziecko dostaje kartkę z narysowanym na środku korpusem (brzuszkiem) motyla i głową. Nauczyciel stawia wodne, kolorowe kleksy po jednej stronie motyla. Dzieci składają kartkę na połowę. Wałkiem od ciasta rozwałkowują powierzchnię kartki. W ten sposób kolor farby rozprowadzi się symetrycznie po obu stronach kartki. Każdy w nagrodę za swoją pracę zobaczy swojego barwnego motylka.
Zabawy przeprowadziła nauczycielka Małgorzata Urbanowicz
SCENARIUSZ ZA.IEĆ W GRUPIE DZIECI 4-LETNICH
12.04.2013
Temat „Zagadki o wodzie” - utrwalanie wiadomości
Cela operacyjne Dziecko:
-wie komu i do czego potrzebna jest woda i dlaczego musimy unikać jej zanieczyszczenia,