001 SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4-LETNICH Temat: "Zdrowe zęby mam, bo zawsze o nie dbam".
• umie rozwiązywać zagadki słowne;
• wie, że należy troszczyć się o swoje zdrowie;
• nabywa pozytywnych postaw związanych z higieną jamy ustnej;
• zna zasady dbania o zęby;
• potrafi umiejętnie wypowiedzieć się na podany temat;
• czynnie uczestniczy w zabawie;
• rozwija sprawność manualną;
• potrafi bawić się wspólnie z dziećmi w kole;
Cele ogólne:
• kształtowanie podstawowych nawyków higienicznych i żywieniowych;
• kształcenie prawidłowych postaw związanych z higieną jamy ustnej;
• zapoznanie z zasadami dbania o zęby;
• doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podany temat;
• kształcenie sprawności manualnej rąk i wyobraźni twórczej dzieci;
• wzbogacanie czynnego słownika dzieci;
• zachęcanie do zgodnego i czynnego uczestnictwa w zabawach.
Cele operacyjne: dziecko.....
Metody:
• Oglądowa - pokaz;
• Słowna - rozmowa, dyskusja, opowiadanie;
• Weryfikująca - pochwała;
• Twórcza - zadań stawianych dziecku.
• Praktyczna - zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe, mycie zębów
Środki dydaktyczne:
• „Zagadki Smoka Obiboka”
• historyjka obrazkowa do utworu J. Bechlerowej „Dbajmy o zęby” - ilustracje,
• ilustracje „zdrowych zębów” i „chorych zębów”
• płyta z nagraniem piosenki pt. "Szczotka, pasta, kubek" Fasolki
• odtwarzacz płyt,
• przybory do codziennej pielęgnacji zębów (szczoteczka, pasta, kubek, woda),
• kartki z bloku technicznego, kartki ksero z szablonem szczoteczki, klubka i pasty,
• klej, nożyczki, farby paluszkowe
Przebieg zaiecia:
1) część wstępna
• niech za mną utworzy się krąg, kto uważa że „co dzień zęby myć należy, by mieć zawsze oddech świeży” - przekażmy kolegom pozdrowienia uściskiem dłoni i uśmiechem
• rozwiązywanie zagadek słownych związanych z tematem zajęć.
2) część właściwa
• historyjka obrazkowa pt „Dbajmy o zęby” - w oparciu o utwór J. Bechlerowej, opowiadana przez nauczyciela.
• interpretacja i wspólne rozmowy na temat historyjki obrazkowej.
• dyskusja na temat konieczności dbania o zęby - przedstawienie dzieciom obrazków z „zdrowym zębami” i „chorymi zębami”
• pokaz przyborów potrzebnych do mycia zębów - nazywanie ich.
• Wspólna zabawa ruchowa w kole przy piosence pt. "Szczotka, pasta, kubek".
3) część końcowa
• wykonywanie prac plastycznych pt. "Szczotka, pasta, kubek" - wycinanie nożyczkami szablonu kubka, pasty, szczoteczki i naklejanie ich na kartkę według wzoru nauczycielki
- malowanie farbami paluszkowymi kubka według własnego pomysłu (w drugiej części dnia)