KONSPEKT
PPSiR IV rok grupa II
Temat: ………………………………………………….
1.Cel poznawczy: dyskusja na temat porzucania dzieci przez rodziców w związku z emigracją- eurosieroty.
2.Cel wychowawczy: ukazanie różnych aspektów problemu eurosierot.
3.Cel instrumentalny eurosieroty, jako zjawisko społeczne.
4. Środki wychowawcze: kartka, długopis
5.Metody wychowawcze: motywowanie wychowanków do przemyśleń na temat emigracji rodziców. Jak oni bu się czuli gdyby ich rodzice wyjechali do pracy za granicę.
Tok zajęć:
1.Wstęp
Przedstawienie tematu emigracji rodziców i porzucania przez nich dzieci. Ukazanie problemu w aspekcie rówieśników wychowanków. Pokazanie jak w szybkim czasie rosną statystyki dot. tego problemu.
2.Rozwinięcie
Wychowankowie dzielimy na dwie grupy jedna grupa to dzieci zmuszone do mieszkania samemu bez rodziców, a druga grupa to dzieci mieszkające w pełnej rodzinie. Obie grupy mają wypisać odczucia własne, problemy, z jakimi się spotykają przy zorganizowaniu swoich własnych 18 urodzin wypisują na kartce za i przeciw emigracji rodziców oraz uczucia towarzyszące tak ważnemu wydarzeniu z rodzicami jak i bez rodziców. Dyskusja: każda grupa prezentuje swoje stanowisko na ten temat. Próbują wczuć się w tą sytuację. Pro prezentacji wchodzimy w dyskusje
3.Podsumowanie
Prowadzący pyta wychowanków czy uważają, że emigracja jest konieczna. Czy można znaleźć sobie prace w swoim miejscu zamieszkania, aby nie dochodziło do rozbicia rodziny?
Czy ktoś inny jest w stanie zastąpić rodziców? Czy wyjazd rodziców zmienia cos w życiu dzieci i jak wpływa na ich socjalizacje?
Końcowe wnioski.
TOK ZAJĘĆ
L.p. |
CZYNNOŚĆ WYCHOWAWCY |
CZYNNOŚĆ WYCHOWANKA |
CZAS |
UWAGI |
|
I
WSTĘP
|
Przedstawienie tematu |
Zapoznanie się z tematem, przemyślenia uczniów |
15 |
|
|
II
ROZWINIĘCIE
|
Inicjowanie do dyskusji |
Dyskusja, przedstawienie wniosków i konkluzji |
20
|
Zastosowanie środków wych. |
|
III
PODSUMOWANIE
|
Wwnioski końcowe |
Wnioski końcowe uczniów |
10 |
|
Małgorzata Rasińska