3389186883

3389186883



Lekcja 6 i 7

Materiał z podręcznika: Rozdział 4. Wyszukiwanie informacji

Konspekt lekcji „Wyszukiwanie informacji”

Temat: Wyszukiwanie informacji Czas: 2x45 minut

Uczeń powinien znać pojęcia: Internet, słowo kluczowe, gmpa dyskusyjna,

Uczeń powinien posiadać umiejętności: nawigacja na stronie WWW, wpisywanie danych do formularza, obsługa Outlook Express w zakresie prowadzenia korespondencji elektronicznej.

Cele lekcji:

Uczeń:

•    potrafi wytłumaczyć, na czym polegają trudności związane z porządkowaniem informacji dostępnych w Internecie.

•    rozumie różnice występujące w sposobie gromadzenia i udostępniania informacji pomiędzy katalogiem a wyszukiwarką,

•    wie, dlaczego warto korzystać z więcej niż jednego narzędzia porządkującego zasoby Internetu,

•    potrafi zawężać wyniki wyszukiwania.

•    rozumie zasadę funkcjonowania grap dyskusyjnych,

• praw idłow o rozpoznaje tematykę grupy na podstaw ie jej oznaczenia.

•    własnoręcznie konfiguruje program Outlook Express do korzystania z grap dyskusyjnych.

•    prawidłowo publikuje wiadomość na forum grapy.

•    potrafi wczytać z serwerów grap dyskusyjnych wiadomości dotyczące wybranej tematyki.

•    uczestniczy w dyskusji na forarn grapy.

Formy pracy: praca indywidualna, praca ze wszystkimi uczniami jednocześnie.

Metody pracy: metoda praktycznego działania; pokaz — obserwacja; dyskusja.

Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe.

Przebieg lekcji:

1. Część organizacyjna

   Sprawdzenie obecności.

•    Zapisanie tematu w dzienniku.

Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji

   Zgadnij adres internetowy gazety Rzeczpospolita. Wydrukuj tylko artykuł, który zajmuje centralne miejsce na stronie tytułowej.

•    Dodaj stronę tytułową gazety Rzeczpospolita do zakładek. Wyczyść historię odwiedzonych stron.

•    Wejdź na stronę tytułową gazety Rzeczpospolita korzystając z zakładek.

Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji

Celem lekcji jest:

•    Poznanie różnic w funkcjonowaniu katalogów i wyszukiwarek i wykorzystywanie ich w praktyce.

•    Opanowanie umiejętności obsługi czytnika grup dyskusyjnych oraz uczestnictwa w dyskusji.

Podanie nowego materiału

   Wytłumaczenie trudności związanych z porządkowaniem informacji dostępnych w Internecie.

•    Objaśnienie różnic występujących w sposobie gromadzenia i udostępniania informacji pomiędzy' katalogiem, a wyszukiwarką.

•    Wyjaśnienie dlaczego w arto korzystać z w ięcej niż jednego narzędzia porządkującego zasoby Internetu.

•    Podanie zasad zawężania wyników wyszukiwania.

•    Wyjaśnienie zasad funkcjonowania grap dyskusyjnych.

•    Wyjaśnienie zasad rozpoznawania tematyki grap na podstawie ich oznaczenia.

•    Wytłumaczenie sposobu konfigurowania programu Outlook Express do korzystania z grup dyskusyjnych.

•    Wyjaśnienie zasad publikowania wiadomość na forum grapy.

•    Wyjaśnienie sposobu wczytywania z serwerów grap dyskusyjnych wiadomości dotyczących wybranej tematyki.

•    Wytłumaczenie zasad uczestnictwa w dyskusji na forum grapy.


