7581048396

7581048396



Lekcja 5

Materiał z podręcznika: Rozdział 3. Wędrówki po Internecie.

Konspekt lekcji jest przykładem zorganizowania zajęć. W zależności od poziomu wiedzy uczniów nauczyciel może zmienić np. zestaw ćwiczeń. W takim przypadku zmiany będą dotyczyły punktów Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania oraz W kolejności określonej przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenia. W podrozdziale Ćwiczenia znajdują się ćwiczenia alternaty wne.

Konspekt lekcji „Wędrówki po Internecie”

Temat: Wędrówki po Internecie Czas: 45 minut

Uczeń pow inien znać pojęcia: strona WWW, Internet, przeglądarka stron WWW.

Uczeń pow inien posiadać umiejętności: nawigacja na stronic WWW, korzystanie z drukarki.

Cele lekcji:

Uczeń:

♦    wie, jaką funkcję pełnią serwety w Internecie,

♦    potrafi znaleźć stronę WWW firmy, jeśli zna nazwę firmy,

♦    potrafi wykorzystać funkcję /I utouzupelnianie do wpisania adresu już odwiedzonej strony WWW,

♦    potrafi poruszać się po serwisie składający m się z kilku stron o rozmiarach przekraczających rozmiary okna przeglądarki.

♦    wy szukuje na stronie żądaną informację,

♦    potrafi poruszać się wstecz i do przodu pomiędzy odwiedzany mi podczas danej sesji stronami.

♦    stosuje w praktyce zasady uniemożliwiające cofnięcie się na stronę chronioną hasłem,

♦    potrafi podać, jak praktycznie wykorzystać historię odwiedzonych stron,

♦    rozumie niebezpieczeństwa, jakie stwarza rejestrowanie przez komputer informacji bez powiadamiania o tym użytkownika,

♦    potrafi za pomocą funkcji Ulubione dodawać i porządkować odsy łacze do stron internetowy ch,

♦    rozumie zalety korzystania z własnego katalogu stron - zakładek,

♦    potrafi zapisać wybrany fragment strony WWW.

♦    potrafi wydrukować wybrany fragment strony WWW.

Formy pracy: praca indywidualna, praca ze wszy stkimi uczniami jednocześnie.

Metody pracy: metoda praktycznego działania: pokaz — obserwacja; dyskusja.

Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe.

Przebieg lekcji:

Część organizacyjna

•    Sprawdzenie obecności.

•    Zapisanie tematu w dzienniku.

Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji

   Znaczenie jakich usług wzrosło po upowszechnieniu się mobilnego dostępu do Internetu?

•    Czym się różni dokument HTML od strony WWW?

•    Jakie warunki należy spełnić, aby móc korzystać z poczty' elektronicznej?

•    Na czym polega ekonomiczne korzystanie z sieci komputerowej?

•    Jaki wpływ na człowieka wywiera długotrwała praca z komputerem?

Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji

Celem lekcji jest:

•    wskazanie uczniom jak mogą znaleźć informację o produkcie znanej firmy, zapisać ją na dysku, wydrukować.

•    zwrócenie uwagi na korzyści i niebezpieczeństwa związane z rejestrowaniem przez komputer informacji wyświetlanych w oknie przeglądarki stron WWW.

Podanie nowego materiału

•    Omówienie różnic pomiędzy serwerem, a stacją roboczą.

•    Wyjaśnienie zasad nazywania domen, które są własnością firm.

•    Korzystanie z funkcji ułatwiających wpisywanie adresów stron WWW.

•    Sprawne wykorzystywanie zasad nawigacji po stronach WWW oraz wyszukiwanie informacji.

•    Wyjaśnienie zasad poruszania się pomiędzy stronami, które były ostatnio odwiedzane.

•    Wyjaśnienie możliwości i niebezpieczeństw', jakie niesie ze sobą rejestrowanie adresów odwiedzanych stron WWW.


