1098872646

1098872646



Lekcja 8, 9 i 10

Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna

Konspekt lekcji „Poczta elektroniczna”

Temat: Poczta elektroniczna Czas: 3x45 minut Uczeń powinien znać pojęcia:

Uczeń powinien posiadać umiejętności: uruchamianie klienta poczty elektronicznej, zapisywanie i wyszukiwanie plików

Cele lekcji:

Uczeń:

•    Potrafi wytłumaczyć znaczenie terminów związanych z kontem poczty elektronicznej.

•    Umie scharakteryzować metody stosowane przy łamaniu haseł.

•    Potrafi wyjaśnić przyczyny błędów, jakie są popełniane przy definiowaniu haseł.

•    Zna sposoby konstruow ać haseł łatwych do zapamiętania, a trudnych do złamania.

•    Wymienia rodzaje informacji, które trzeba umieścić w liście elektronicznym.

•    Wyjaśnienia zasady ochrony prywatności korespondencji elektronicznej.

•    Wyjaśnienia możliwości, jakie stwarza przesyłanie plików wraz z listami elektronicznymi.

•    Zna ograniczenia związane z przesyłaniem załączników do listów.

•    Umie wy słać list z załącznikiem i zapisać załącznik otrzymany wraz z listem.

•    Zna przeznaczenie książki adresowej programu pocztowego.

•    Potrafi dodawać i porządkować informacje w książce adresowej.

•    Wymienia możliwości, jakie daje grupowanie adresów.

•    Zna zasady dodawania adresów do grupy.

•    Potrafi tworzyć grupy adresów.

•    Potrafi wysyłać listy do grupy.

•    Potrafi ozdobić list elektroniczny papeterią.

•    Potrafi zaprojektować papeterię.

Formy pracy: praca indywidualna, praca ze wszystkimi uczniami jednocześnie.

Metody pracy: metoda praktycznego działania; pokaz — obserwacja; dyskusja.

Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe.

Przebieg lekcji:

1. Część organizacyjna

•    Sprawdzenie obecności.

•    Zapisanie tematu w dzienniku.

Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji

   Sprawdzenie prawidłow ego stosowania terminów portal, katalog, wyszukiwarka.

   Sprawdzenie umiejętności wykorzystywania w praktyce różnic w funkcjonowaniu katalogów i wyszukiwarek.

•    Sprawdzenie biegłości w obsłudze czytnika grup dyskusyjnych, poprawność uczestnictwa w dyskusji. Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji

•    Celem lekcji jest zapoznanie uczniów zasadami korzy stania z poczty elektronicznej i ochronąjej przed dostępem osób niepowołany ch.

Podanie nowego materiału

•    Omówienie roli poczty elektronicznej jako narzędzia do komunikowania.

•    Wytłumaczenie znaczenia terminów klient pocztowy, identyfikator użytkownika, hasło do konta pocztowego, adres serwera smtp, adres serwera pop3.

•    Wyjaśnienie roli hasła do konta pocztowego.

•    Zwrócenie uwagi na konsekwencje, jakie może spowodować uzyskanie dostępu do skrzynki pocztowej przez osoby nieupoważnione.

•    Omówienie metod najczęściej stosowanych w celu poznania hasła.

•    Wyjaśnienie zasad konstruowania dobiych haseł.

•    Wyjaśnienie znaczenia pól, które znajdują się w formularzu listu elektronicznego.

•    Omówienie zasady ochrony prywatności korespondencji.

•    Wytłumaczenie zasad przesyłania plików w postaci załączników- do poczty’ elektronicznej.


