8416073334

8416073334



Lekcja 21 i 22

Materiał z podręcznika: Rozdział 13. Utrzymywanie komputera w sprawności

Konspekt lekcji „Utrzymywanie komputera w sprawności”

Temat: Utrzymywanie komputera w sprawności Czas: 2x45 minut

Uczeń powinien znać pojęcia: konto użytkownika, upraw nienia użytkownika

Uczeń powinien posiadać umiejętności: sprawne wybieranie z menu poleceń podawanych przez nauczyciela, wpisywanie danych z klawiatury w okna formularza.

Cele lekcji:

Uczeń:

•    zna zalety korzystania z systemu kont użytkowników.

•    zakłada samodzielnie konto użytkownika.

•    objaśnia znaczenie parametrów tworzonego konta.

•    wymienia czynności mające na celu zdiagnozowanie stanu komputera i podaje nazwy programów-służących do tego celu,

•    wykonuje wskazane przez nauczyciela czynności diagnostyczne.

•    wymienia sytuacje, w jakich można wykonać przywracanie systemu,

•    tworzy punkt przywracania i przywraca system operacyjny.

Formy pracy: praca indywidualna, praca ze w szystkimi uczniami jednocześnie.

Metody pracy: metoda praktycznego działania; pokaz — obserwacja; dyskusja.

Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe.

Przebieg lekcji:

1. Część organizacyjna

D Sprawdzenie obecności.

□    Zapisanie tematu w dzienniku.

Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji

□    Napisz program wsadowy, który wyszukuje i kopiuje znajdujące się w komputerze pliki o rozszerzeniu *.xls do foldera C:\Kopia_xls.

D Pracujesz w redakcji czasopisma. Otrzymujesz wiele listów od nieznanych czytelników. Niektóre listy

zawierają załączniki. Każdy z nich musi zostać przeczytany. Zaproponuj sposób bezpiecznego postępow ania z listami.

Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji

□    Celem lekcji jest poznanie zasad utrzymywania komputera w sprawności.

Podanie nowego materiału

•    Wyjaśnienie przyczyn zakładania kont użytkowników na komputerze lokalnym.

•    Omówienie czynności, jakie należy wykonać podczas zakładania i konfigurowania konta użytkownika.

•    Omówienie podstawowych czynności umożliwiających zapewnienie sprawnego działania komputera.

•    Wyjaśnienie możliwości oferowanych przez funkcję przywracania systemu.

•    Omówienie zasad postępowania podczas tworzenia punktu przy wracania i przywracania sy stemu. Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania

•    Jaką funkcję w ochronie zasobów komputera pełni nazwa użytkownika, a jaką hasło?

•    Załóż konto użytkownika komputera.

•    Przydziel użytkownika do grapy.

•    Sprawdź ile wolnego miejsca znajduje się na dysku twardym komputera.

• Sprawdź jaką metodę aktualizacji systemu wybrano w komputerze, którego używasz w szkolnej pracowni informatycznej.

•    Sprawdź, czy system ma zainstalowane aktualizacje krytyczne i pakiety Service Pack.

   Sprawdź wpisy' w dzienniku błędów Windows XP.


