4736387206

4736387206




PUNKT ^WIDZENIA!

Scenariusz lekcji j. polskiego dla szkoły gimnazjalnej: Lyra, niezwykła dziewczynka w niezwykłym świecie. Na podstawie Złoty Kompas. Mroczne materie P. Pullman

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: Uczniowie/uczennice wcześniej poznali treść lektury Złoty Kompas i/lub obejrzeli film na podstawie książki Potrzebne pomoce:

Przydatne będzie łącze internetowe w pracowni, w której odbywa się lekcja.

Cele lekcji:

Uczennica/uczeń:

•samodzielnie dociera do informacji

•przedstawia najistotniejsze treści wypowiedzi w takim porządku, w jakim występują one w tekście; •omaw ia akcję, wyodrębnia wątki i wy darzenia •charakteryzuje bohaterów

Co uczniowie/uczennice będą potrafili po lekcji:

•samodzielnie wyszukiwać informacje •charakteryzować bohaterów/ki •streszczać fabułę •czytać tekst ze zrozumieniem

Przebieg lekcji (metody i aktywności):

1. Wprowadzenie do literatury fantasy i streszczenie powieści (25 minut)

Nauczyciel/ka dzieli klasę na grupy max. 4 osobowe (ilość grup w zależności od liczebności klasy) Nauczyciel podaje zadania do wykonania, po wykonaniu każdego zadania, następuje rotacja w grupach (jedna osoba z grupy przechodzi do innej grupy, tak aby do każdego kolejnego zadania skład grupy był inny). Poszczególne zadania są oceniane, osoby z grupy, która udzieliła najtrafniejszych i najpełniejszych odpowiedzi otrzymują 1 punkt. Po zakończeniu pracy w grupach nauczyciel/ka sumuje punkty i wpisuje ocenę osobom o największej ilości punktów.

Zadania:

-podaj definicję powieści fantasy (przy użyciu Internetu i/lub słowników)

-wymień najbardziej znanych bohaterów/bohaterki książek z gatunku fantasy,

-czym charakteiyżuje się świat w którym żyje Lyra- podaj podstawowe różnice między światem rzeczywistym, a opisanym w powieści,

-streść w maksymalnie 8 punktach fabułę Złotego kompasu.

Omówienie: nauczyciel/ka omawia każdorazowo po wykonaniu zadania poszczególne kwestie (definicja i recenzja wraz ze streszczeniem powieści w załączniku):

Scenariusz powstał w ramach projektu Równia Literacka, realizowanego ze środków programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG

$


eea

grants




